U saradnji sa vlastima i nevladinim organizacijama, UNHCR pruža podršku tražiocima azila u centrima za azil i prihvatnim centrima kroz različite projekte pravne, socijalne i psihosocijalne pomoći. UNHCR nastavlja da zagovara usklađivanje uslova prijema sa nacionalnim i međunarodnim standardima, s posebnim fokusom na uslove smeštaja i usluge za socijalno ugrožene grupe (decu i omladinu bez pratnje, starije osobe, žrtve nasilja itd.).
Od 2015. godine, Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije, kao nadležni organ za smeštaj i upravljanje prihvatnim kapacitetima, povećao je kapacitete u svojih 19 centara sa 500 na oko 6.000, uz podršku Vlade Republike Srbije, nevladinog sektora i međunarodne zajednice. Pet centara za azil i 14 prihvatno-tranzitnih centara nalaze se širom teritorije Republike Srbije.
Tokom 2024. godine, Komesarijat je stavio van funkcije većinu svojih prihvatnih centara, te trenutno radi sa samo sedam centara, od kojih je većina centara za azil.
U koordinaciji sa lokalnim partnerima, UNHCR prati uslove prijema i nastoji da ih uskladi sa važećim nacionalnim, međunarodnim i UN standardima, uzimajući u obzir i standarde EUAA za uslove prijema.
Kako bi unapredio svoju ulogu i povećao prisustvo na terenu, UNHCR sprovodi zajedničke savetodavne sesije o azilu sa Komesarijatom za izbeglice i migracije, kao i sa drugim akterima koji upravljaju ovim centrima.
Pored toga, UNHCR pruža podršku u širenju informacija o pravima i dostupnim uslugama za tražioce azila i izbeglice u zemlji, kao i u facilitaciji kulturne medijacije. Sigurna identifikacija i upravljanje slučajevima ranjivih osoba sprovodi se u saradnji sa svim akterima uključenim u rad centara Komesarijata.
Zajednički izveštaj „Profili centara / Semafor centara“ o uslovima prijema – multidisciplinarna procena, lako dostupna i sveobuhvatna – objavljuje se kvartalno na veb stranicama Komesarijata za izbeglice i migracije i UNHCR-ovog statističkog portala.
UNHCR nastavlja da podržava više resornih ministarstava, uključujući Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo prosvete, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, kako bi se na sveobuhvatan način odgovorilo na potrebe dece i odraslih koji traže azil i izbeglica. Agencija UN za izbeglice u Srbiji takođe pruža podršku u unapređenju rada dva stambena objekta namenjena smeštaju dece bez pratnje, kao i prihvatnog centra Komesarijata za decu u Principovcu.