Deca i omladina bez pratnje

Krajem 2023. godine, 47 miliona ljudi koji su bili prisiljeni da napuste svoje domove bili su deca. Osobe starosti između 15 i 24 godine takođe čine veliki deo populacije pogođene prisilnim raseljavanjem. Mnogi od njih će provesti celo detinjstvo daleko od kuće, ponekad odvojeni od svojih porodica, pri čemu gube pristup obrazovanju i mnogim drugim prilikama.

Deca i omladina bez pratnje (UASC) predstavljaju jednu od najugroženijih kategorija među onima koji dolaze u Srbiju u okviru mešanih migracija izbeglica i migranata.

Tokom 2024. godine, UASC su činili oko 9% ukupnog broja dolazaka u Srbiju. Većina su bili dečaci, prosečne starosti između 16 i 17 godina, poreklom iz Sirije, ali i iz Avganistana, Egipta i drugih zemalja.

Prema podacima UNHCR-a prikupljenim kroz direktan kontakt sa decom, razlozi njihovog odlaska iz matičnih zemalja su najčešće oružani sukobi, prisilna regrutacija i siromaštvo, ali i drugi faktori.

Pored poteškoća koje ih primoravaju da napuste svoje zemlje, kao što su nesigurnost i odvajanje od porodice, ova deca su izložena brojnim rizicima, uključujući krijumčarenje, trgovinu ljudima, zlostavljanje, seksualno uznemiravanje, dečiji rad i druge oblike eksploatacije, diskriminaciju i nasilje.

UNHCR je posvećen tome da deca, adolescenti i mladi budu zaštićeni od štetnih uticaja i da njihova prava budu poštovana kroz pružanje psihosocijalne podrške i sprovođenje ciljanih programa koji odgovaraju njihovim specifičnim potrebama zaštite i razvoja. Sarađujemo sa porodicama, lokalnim zajednicama, nacionalnim vlastima, međunarodnim i lokalnim organizacijama, kao i sa samim mladima.

UNHCR posebno fokus stavlja na obrazovanje izbegličke dece. Više informacija možete pronaći u izveštaju UNHCR-a Coming Together for Refugee Education.

Deca izbeglice i migranti u Srbiji imaju pristup svim nivoima obrazovanja. To je omogućeno Ustavom i nacionalnim zakonodavstvom, a Srbija je bila jedna od prvih zemalja koja je već početkom 2016. godine počela da upisuje decu izbeglice i migrante u škole.

Nadležno ministarstvo je razvilo posebna Uputstva za uključivanje izbegličke dece u redovno obrazovanje, zahvaljujući kojima izbeglička i migrantska deca pohađaju nastavu zajedno sa svojim vršnjacima iz Srbije. Većina ih ide u osnovne škole, a određeni broj pohađa i srednje obrazovanje.

Prema Porodičnom zakonu Srbije, nadležni organi starateljstva donose sve odluke o deci i omladini bez pratnje koja se nalaze na teritoriji Republike Srbije. Starateljsku zaštitu sprovode centri za socijalni rad, koji postoje u gotovo svakoj opštini. Staratelji su imenovani kako bi direktno zaštitili najbolji interes deteta i osigurali koordinisani odgovor svih relevantnih pružalaca usluga u skladu s potrebama deteta.

Poslednjih godina, UNHCR i njegov nacionalni partner IDEAS uložili su značajne napore u jačanje sistema zaštite dece izbeglica i tražilaca azila, posebno kroz projekat Jačanje zaštite dece i inkluzije izbegličke dece u Srbiji. Neobavezujuće Smernice, zasnovane na srpskom pravnom okviru i relevantnim međunarodnim instrumentima, razvijene su u saradnji s Ministarstvom i od početka podržavaju njihovu primenu. Krajem 2020. godine, Ministarstvo je integrisalo ove Smernice u nacionalni sistem zaštite dece i nastavlja blisku saradnju s UNHCR-om.

Tokom 2022. godine, identifikovano je 2.688 dece bez pratnje u Srbiji (od kojih su većina bili dečaci), a 1.048 njih je dobilo starateljsku zaštitu.

U 2023. godini, identifikovano je 2.292 UASC, dok su u 2024. godini te brojke bile nešto niže.

Prema podacima nadležnog Ministarstva, centri za socijalni rad su tokom 2024. godine imenovali staratelje za 1.829 dece iz Sirije, Avganistana, Egipta, Maroka i drugih zemalja. Kao i prethodnih godina, značajan broj dece bez pratnje činili su dečaci. Profesionalni staratelji takođe imaju ključnu ulogu u podršci deci bez pratnje u pristupu proceduri azila, kao i drugim legalnim migracionim putevima, te ih upućuju na usluge Crvenog krsta za traženje porodice.

UNHCR nastavlja da sarađuje sa različitim nacionalnim akterima na inkluziji dece izbeglica i tražilaca azila u tercijarno obrazovanje.

U skladu sa svojim strateškim ciljevima, UNHCR nastavlja da širi saradnju sa obrazovnim institucijama na svim nivoima, uz poseban fokus na angažovanje omladinskih organizacija i UN volontera radi boljeg dosega do mladih.

Više informacija o pravima i podršci za decu izbeglice i tražioce azila možete pronaći na UNHCR Srbija HELP stranici.