Ovo je sažetak izjave portparola UNHCR-a – kome se može pripisati citirani tekst – na današnjem brifingu za štampu u Palati nacija u Ženevi.
UNHCR, Agencija UN za izbeglice, objavila je danas svoje najnovije pravne smernice o načinu na koji države treba da tretiraju tražioce azila koji na njihove granice stižu na neregularan način.
Prema članu 31 Konvencije o statusu izbeglica, državama je zabranjeno da kažnjavaju tražioce azila i izbeglice samo zato što su nezakonito ušli u zemlju, ako ispunjavaju određene uslove.
To je zbog činjenice da mnogi beže iz situacija opasnih po život i možda nemaju drugih raspoloživih sredstava da traže sigurnost. Pored nedostatka legalnih ili sigurnijih putanja za traženje azila, mnogi se mogu suočiti sa preprekama u pristupu ili dobijanju osnovne dokumentacije tokom perioda bežanja.
Konvencija o statusu izbeglica propisuje da izbeglice ne mogu biti kažnjene za neregularan ulazak sve dok su ispunjena tri uslova – „direktnost“, „brzina“ i pokazivanje „dobrog razloga“. Pravne smernice UNHCR-a daju tumačenje ovih uslova, uključujući i to da izbeglice i tražioci azila moraju bez odlaganja da se prijave vlastima i pokažu valjane razloge zašto su ušli u zemlju bez vize.
Ako su ovi uslovi ispunjeni, izbeglice i tražioci azila takođe ne bi trebalo da budu pritvarani zbog neregularnog ulaska – uključujući i svrhu odvraćanja.
Smernice UNHCR-a takođe se bave pitanjem kažnjavanja zbog krijumčarenja. Jasno se navodi da izbeglice ne mogu biti kažnjene ako se sumnja ili se utvrdi da su učestvovale u organizovanju, pomaganju ili omogućavanju sopstvenog ili tuđeg ilegalnog ulaska ili boravka, sve dok su oni krijumčareni ili ako su sprovodili navedene radnje kako bi obezbedili sopstveni ulazak, ulazak porodice ili druge osobe iz humanitarnih razloga.
Iako je koncept nekažnjavanja osnovni princip izbegličkog prava, on se često pogrešno shvata ili namerno krši u praksi, pri čemu neke države nameću kazne izbeglicama i tražiocima azila za ilegalan ulazak ili boravak.
Smernice UNHCR-a su stoga objavljene u vreme povećanih pravnih i praktičnih prepreka za pristup azilu, sa ciljem promovisanja doslednosti u primeni međunarodnog prava. Smernice takođe služe kao pravovremeni podsetnik da traženje azila nije krivično delo, već mera spasavanja života i osnovno ljudsko pravo.
Osim što poziva države da poštuju i obezbede poštovanje međunarodnog izbegličkog zakona, UNHCR se takođe zalaže za druge alternative rizičnim putovanjima, kao što je obezbeđivanje ili povećanje pristupa sigurnijim i legalnim rutama.
Smernice UNHCR-a o međunarodnoj zaštiti br. 14 dostupne su ovde
Napomene za urednika:
Smernice UNHCR-a o međunarodnoj zaštiti, koje se objavljuju od 2001. godine, su autoritativni dokumenti sa pravnim tumačenjem koji su namenjeni i koriste ih vlade, donosioci politika i odluka, pravnici i članovi pravosuđa, između ostalih, koji su uključeni u pitanja izbeglica i azila.
Share on Facebook Share on Twitter