Sve jača izbeglička kriza u Siriji danas će prevazići rekordnih tri miliona ljudi, usred izveštaja o sve užasnijim uslovima unutar zemlje – o gradovima čiji su stanovnici pod opsadom, ljudima koji gladuju i civilima koji su meta i sve češće žrtve nasumičnih ubistava.
Približno polovina celokupnog stanovništva Sirije sada je primorana da napusti svoje domove i da spasava sopstveni život. Svaki osmi žitelj Sirije prebegao je preko granice, ukupno million osoba pre više od godinu dana. Još 6,5 miliona je raseljeno unutar Sirije. Polovinu od tog broja čine deca.
UNHCR i druge humanitarne agencije kažu da sve veći broj porodica pristiže u zastrašujućem stanju, iscrpljeno, preplašeno i desetkovane ušteđevine. Većina je u izbeglištvu već godinu dana i duže, bežeći iz jednog sela u drugo pre nego donesu konačnu odluku da napuste zemlju.
Postoje zabrinjavajući znaci i da je putovanje iz Sirije sve teže, a mnogi bivaju primorani da plate mito na kontrolnim punktovima koji niču duž granica. Izbeglice koje prelaze pustinju da bi se dokopale južnog Jordana primorane su da krijumčarima plate ogromne sume (od $100 i više po osobi) da bi ih prebili na sigurno.
Ogromna većina ostaje u susednim zemljama, sa najvećom koncentracijom u Libanu (1,14 miliona), Jordanu (608.000) i Turskoj (815.000). Uz tri miliona registrovanih izbeglica, vlade tih zemalja procenjuju da je stotine hiljada Sirijaca potražilo utočište u njihovim zemljama. To je dovelo do ogromnog pritiska na njihovu privrede, infrastrukturu i resurse. Prema nedavno sprovedenom istraživanju, najmanje svako četvrto izbeglo lice bori se da zaradi za život u varošima i gradovima van kampova, a 38 % živi u substandardnom smeštaju.
Sirijci su sada najveća izbeglička populacija o kojoj brine UNHCR, po broju odmah iza onih koji su izbegli usled palestinske krize koja traje već decenijama. Operacija u Siriji je sada najveća u istoriji UNHCRa dugoj 64 godine.
„Kriza u Siriji postala je najveća humanitarna kriza našeg doba, pa ipak svet ne uspeva da zadovolji potrebe izbeglica i zemalja koje su im pružile utočište“ rekao je Antonio Gutereš, Visoki komesar UN za izbeglice.
„Odgovor na krizu u Siriji je velikodušan, ali je gorka istina da je to daleko od onoga što je potrebno“ tekao je Gutereš.
Nedavna eskalacija borbi dodatno pogoršava ionako beznadežnu situaciju. Sa pomeranjem granice fronta, prazne se nove teritorije. Na primer, novopridošli u Jordan izbegli su od napada u oblastima oko Rake i Alepa.
UNHCR je takođe duboko zabrinut za dobrobit nekoliko stotina Sirijaca koji su uhvaćeni unutar izbegličkog kampa Al Obaidi u Al Qa’im u Iraku nakon što su agencije Ujedinjenih nacija i međunarodne NVO bile prisiljene da napuste svoje kancelarije i magacine. UNHCR izjavljuje da nacionalni partneri nastavljaju da obezbeđuju namirnice i potrepštine, ali da se situacija neprestano menja.
Mnoge novopristigle izbeglice kažu da su napustile Siriju jer su iscrpile sve druge mogućnosti. Sve veći broj njih, uključujući i više od polovine onih koji su došli u Liban, selio se najmanje jednom pre nego što su prešli granicu, a svaki deseti se selio više od tri puta. Jedna žena je rekla UNHCRu da se selila barem 20 puta pre nego je konačno prešla granicu sa Libanom.
Uz pogoršanje bezbednosne situacije, novopridošle izbeglice govore o sve većim problemima da nadju posao, naglom skoku cena hrane i robe i sve slabijem kvalitetu usluga. Cena hleba u jednom selu nadomak grada Idliba ove godine je deset puta veća nego prošle, kaže jedan izbegli Sirijac koji je nedavno stigao u Jordan.
Sve veći broj novopridošlih izbeglica – do 15% u Jordanu, na primer – pati od dugotrajnih zdravstvenih problema poput dijabetesa, srčanih oboljenja i raka, i napustili su svoju zemlju samo zbog toga što u njoj više mogli da dobiju odgovarajuću negu.
UNHCR sarađuje sa 150 drugih agencija i grupa i sa vladama susednih zemalja, da bi pomogao izbeglicama da plate zakup, nabave hranu, obezbede obrazovanje i medicinsku negu, i deli osnovnu robu poput šatora, dušeka i plastičnih pokrivki.
Samo prošle godine je 1,7 miliona izbeglica dobilo pomoć u hrani, 350.000 dece je upisano u škole, a smeštaj u kampovima obezbeđen je za više od 400.000 izbeglica. Od početka krize 2011.godine, UNHCR registruje izbeglice brže nego ikad u svojoj istoriji.
Donatori su, od 2012. godine obezbedili više od USD 4,1 milijarde za realizaciju konsekutivnih planova za reagovanje u regionu. Međutim, samo do kraja ove godine biće potrebno više od USD 2 milijarde da bi se zadovoljile osnovne potrebe izbeglica. Ono što je najhitnije potrebno tokom narednih nedelja je pomoć za više od 2,4 miliona ljudi da bi se pripremili za predstojeću zimu.
Podaci i druge informacije o krizi u Siriji http://data.unhcr.org/syrianrefugees/regional.php, koja se ažurira svakodnevno.
Multimedijski materijali uz ovo saopštenje, uključujući i video b-roll, fotografije i infografike http://www.unhcr.org/syria3million.
Portparoli UNHCR u Ženevi i zemljama koje se graniče sa Sirijom koje je moguće kontaktirati:
Ženeva
Melissa Fleming, mob +41 79 557 9122
Adrian Edwards, mob +41 79 557 9120
Dan McNorton, mob: +41 79 217 3011
Bejrut
Dana Sleiman, mob +961 71 910 626
Bathoul Ahmed, mob +962 790 224 281
Aman
Helene Daubelcour, mob +962 79 889 1307
Ankara
Selin Unal, mob +90 530 282 7862
Irak
Ned Colt, mob +964 780 917 4173
Abu Dabi
Mohammed Abu Asaker, mob +971 50 621 355
Share on Facebook Share on Twitter