UNHCR, agencija UN za izbeglice, pozvala je danas na privremenu suspenziju transfera svih tražilaca azila iz evropskih zemalja u Mađarsku, u okviru Dablinske uredbe. Dablinska uredba služi kao instrument Evropske unije za određivanje koja država članica je odgovorna za procesuiranje podnetog zahteva za azil.
“Situacija tražilaca azila u Mađarskoj, oko koje je UNHCR uveliko zabrinut, se još više pogoršala od kada je novi zakon o obaveznom pritvoru svih tražilaca azila stupio na snagu,” rekao je Visoki komesar za izbeglice Ujedinjenih nacija, Filipo Grandi.
“S obirom na pogoršanje situacije tražilaca azila u Mađarskoj, apelujem na države članice Evropske unije da suspenduju Dablinsku uredbu o trasferu tražilaca azila u ovu zemlju, sve dok mađarske vlasti svoju politiku i prakse ne usklade sa međunarodnim i zakonima Evropske unije,” dodaje Grandi.
Visoki komesar izjavio je da je bio “podstaknut” odlukom Evropske komisije da sarađuje sa mađarskim vlastima na donošenju novog zakona i prakse mađarske vlasti u skladu sa evropskim zakonom, ali je primetio da su “hitne mere potrebne za poboljšanje pristupa sistemu azila u Mađarskoj.”
UNHCR je u nekoliko navrata iskazao svoju zabrinutost mađarskoj vladi i Evropskoj uniji oko situacije izbeglica i tražilaca azila koji dolaze u Mađarsku, naglašavajuči da su fizičke barijere i resktriktivna politika onemogućile tražiocima azila da uđu u zemlju i pristupe azilnom sistemu.
Mađarske “hitne mere” prema izmenjenom zakonu o azilu, produžuju rok obaveznog pritvora tražilaca azila i dovode do proterivanja svakog lica koje ilegalano uđe u državu, što nije u skladu sa međunarodnim zakonima.
Od kako je stupio na snagu 28. marta tekuće godine, tražioci azila, uključujući i decu, su pritvoreni u teretne kontejnere okružene visokom žilet žicom na granici tokom celokupnog trajanja azilne procedure. Od 7. aprila, u kontejnerima je bilo ukupno 110 osoba, uključujući maloletnike bez pratnje i decu sa porodicama.
“Priznavajući nedavne napore vlasti da poradi na nasilju policije, mi ostajemo veoma zabrinuti zbog uznemirujućih izveštaja o ozbiljnim incidentima o lošem postupanju prema ljudima koji prelaze granicu i ulaze na teritoriju Mađarske, uključujući i od strane agenata država članica,” govori Grandi. “Ove neprihvatljive prakse moraju prestati i ja apelujem na mađarske vlasti da dalje istraži navode o zlostavljanju i nasilju”, dodaje on.
U decembru prošle godine, UNHCR je predstavio niz predloga Evropskoj uniji i državama članicama kako bi se unapredila raspodela zahteva za azil među državama članicama. Visoki komesar je takođe pozvao Evropsku uniju da usvoji pojednostavljen azilni sistem koji bi identifikovao, registrovao i procesuirao pridošlice u kraćem vremenskom roku i efikasnije. “Ovo je ključ da se osigura pristup zaštiti svima kojima je potrebna i da se povrati povrenje javnosti,” dodaje on.
“Od velike je važnosti da se azilni sistem i uslovi prihvata poboljšaju u mnogim državama članicama Evropske unije. Ovo će pomoći u smanjenju iregularnih ruta i sve većem oslanjanju na krijumčare. Takođe, pomoćiće u smanjenju trenutnog pritiska na mađarsku južnu granicu. Investiranjem u integraciju tražilaca azila i izbeglica mora takođe biti jedan od neizostavnih delova jednačine,” rekao je Grandi.
Share on Facebook Share on Twitter