Danas kada obeležavamo Svetski dan izbeglica, izražavamo zabrinutost zbog porasta broja prisilno raseljenih lica u svetu na dosada nezabeleženih 65,6 miliona. Među njima je 22,5 miliona izbeglica – rast za šokantnih 1,2 miliona u odnosu na prošlu godinu.
“Na Svetski dan izbeglica, izražavamo poštovanje prilagodljivosti i hrabrosti više od 65 miliona ljudi primoranih da beže od ratova, progona i nasilja. Ovo je trenutak i da se zahvalimo zajednicama i ljudima širom sveta koji primaju izbeglice i interno raseljene, nudeći im bezbedno mesto za život, dočekujući ih školama, na radnim mestima i u svojim društvima” izjavio je Filipo Grandi, Visoki komesar UN za izbeglice.
Zaštita, pomoć i nalaženje rešenja za patnje onih koji su morali da napuste svoje domove zbog rata ili progona predstavlja važan čin podele odgovornosti među državama.
“Danas se zahvaljujemo građanima, Vladi i vlastima Srbije, kao i donatorima i drugim akterima koji omogućavaju da naše zajednice ostanu gostoljubive prema prisilno raseljenim osobama, te da Srbija nastavi da bude primer ove međunarodne solidarnosti u pružanju zaštite i pomoći tim ljudima” izjavio je Hans Fridrih Šoder, šef Predstavništva Agencije UN za izbeglice u Srbiji.
Tokom protekle tri decenije, Srbija je štitila i pomagala više od 600.000 izbeglica iz bivše Jugoslavije, preko 200.000 interno raseljenih lica (IRL) sa Kosova*, a od 2015. godine, blizu jednog miliona izbeglica, pre svega iz Sirije, Iraka i Avganistana, koje su bezbedno prošle kroz Srbiju u potrazi za novim životom u sigurnosti i dostojanstvu.
Dok Srbija nastavlja da integriše izbeglice iz 1990tih, posebno kroz ubrzano sprovođenje Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja. Agencija UN za izbeglice skreće pažnju na hitnu potrebu za povratom ili nadoknadom imovine interno raseljenim licima a koju su izgubili kada su bili primorani da pobegnu sa Kosova*, da se uklone prepreke njihovom dobrovoljnom povratku i povećaju ciljane investicije za reintegraciju u raseljenju namenjene onima koji nisu u mogućnosti ili ne žele da se vrate, uključujući I veliki broj posebno ugroženih IRL Roma.
Danas u Srbiji boravi oko 6.300 novih izbeglica, tražilaca azila i migranata, od kojih 53% čine žene i deca. Većina ih je tu između šest i dvanaest meseci. “Agencija UN za izbeglice dopunjuje napore vlasti da se obezbedi da svi imaju pristup smeštaju, slobodi kretanja, hrani, zdravstvenim i drugim osnovim uslugama. Zajedno sa ostalim akterima nastavićemo da pružamo Srbiji snažnu podršku u cilju dalje stabilizacije njihovog položaja. Deca bi trebalo da se vrate u školske klupe, a da bismo sačuvali njih i velikodušne zajednice koje su ih primile od produžene krize, odrasli bi trebalo da budu angažovani dok se uskoro ne nađu zakonska i održiva rešenja za njihov položaj” dodao je Šoder.
Visoki komesar Grandi nas podseća “Izbeglice se ne predaju mada su izgubile svoje domove, posao, ponekad i članove porodice. One nađu načina da ponovo izgrade svoj život. Boreći se da pripadaju i da daju svoj doprinos, one se okreću svojim novim susedima, grade veze i stvaraju nove šanse. Prema našem iskustvu, u pravom okruženju izbeglice donose rešenja, a ne probleme.”
Hvala što podržavate kampanju #WithRefugees! Danas je dan da potpišete našu peticiju (http://www.unhcr.org/refugeeday/sr/).
*Svako pominjanje Kosova ima se razumeti u punom skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Share on Facebook Share on Twitter