Agencija UN za izbeglice pozdravlja usvajanje Zakona o azilu i privremenoj zaštiti, Zakona o strancima i Zakona o graničnoj kontroli u Republici Srbiji. Sva tri zakona su važna za regulisanje statusa stranaca, uključujući i tražilaca azila, izbeglica i migranata. Zakoni su stupili na snagu juče – 2. aprila, nakon usvajanja u Skupštini Republike Srbije 22. marta i njihovog objavljivanja u Službenom glasniku br.24 od 26. marta.
U Republici Srbiji trenutno boravi oko 4.000 tražilaca azila, izbeglica i migranata poreklom van regiona, a većina ih je smeštena u 18 centara kojima upravlja Vlada. Obzirom da većina ovih lica boravi u zemlji duže vreme, nove izmene zakona dolaze u pravi čas, da bi se definisao njihov pravni status, odgovorilo na njihove potrebe i našla odgovarajuća rešenja.
UNHCR izražava zadovoljstvo brojnim unapređenjima unetim u novi Zakon o azilu i privremenoj zaštiti, poput uvođenja odredbi kojima se obezbeđuju rodno-osetljivi azilni postupci kao i uvođenje roda, rodnog identiteta i rodno zasnovanog nasilja u definiciju izbeglice. UNHCR takođe pozdravlja poboljšanje odredbi koje se odnose na decu–tražioce azila, posebno relevantne definicije nepraćene dece kao i brojna unapređenja azilne procedure. UNHCR pohvaljuje referencu, u Članu 3. novog Zakona, na Konvenciju o statusu izbeglica iz 1951. godine koju je Srbija ratifikovala i koja predstavlja sastavni deo pravnog sistema Republike Srbije.
Agencija UN za izbeglice zahvaljuje vlastima Republike Srbije na mogućnosti da pruži stručne komentare tokom izrade Zakona o azilu i privremenoj zaštiti i raduje se nastavku bliske saradnje i snažne podrške njegovom sprovođenju.
UNHCR je otvorio kancelariju u Beogradu 1976. godine. Od 1992. godine, UN Agencija za izbeglice uložila je više od 535 miliona evra u programe zaštite i integracije izbeglica, drugih raseljenih lica i lica bez državljanstva. Ukupna vrednost pomoći koju je UNHCR uputio Republici Srbiji od početka izbegličke krize do danas prelazi 35 miliona evra.
Share on Facebook Share on Twitter