Deklaracijom iz Njujorka iz septembra 2016. godine, države članice Ujedinjenih nacija obavezale su se na izradu dva različita globalna dogovora: Globalnog kompakta za izbeglice i Globalnog kompakta za bezbedne, uređene i regularne migracije. Godinu dana nakon što je 181 država potpisala je Globalni kompakt za izbeglice, okupile su se na prvom Globalnom forumu za izbeglice u Ženevi. U protekla dva dana, šefovi drzava i vlada i više od 100 kompanija i fondacija obavezalo se na veću podelu ogovornosti, povećane mogućnosti za obrazovanje, zaposlenje i obezbeđenje egzistencije, poboljšanje infrastrukture i snabdevanja energijom, rešenja i podizanje kapaciteta za zaštitu više od 25 miliona izbeglica širom sveta.
Nakon govora Generalnog sekretara UN-a Antonija Gutereša, Visokog komesara UN za izbeglice Filipa Grandija, Kancelarke Merkel, Predsednika Erdogana i drugih, Republika Srbija je – kao potpisnica Konvencije o izbeglicama iz 1951. godine i Globalnog kompakta za izbeglice – predstavila na Globalnom forumu za izbeglice pet oblasti u kojima će ostvariti napredak: pristup izbeglica srednjem i visokom obrazovanju, pristup stručnim obukama, stanovanju i radnim dozvolama.
„Globalni forum za izbeglice je još jednom naglasio značaj odgovora na različite potrebe, prava i obaveze izbeglica i migranata,” izjavio je šef Predstavništva Visokog komesarijata UN za izbeglice u Srbiji, Hans Fridrih Šoder „Agencija UN za izbeglice pozdravlja doprinose koje je Srbija objavila na Forumu. Spremni smo da pomognemo Vladi da olakša pristup izbeglica dokumentima, zdravstvenom osiguranju, državljanstvu i drugim pravima i uslugama i da podrži – zajedno sa drugim akterima –napore Srbije da implementira Konvenciju za izbeglice i Globalni kompakt. Od toga će imati koristi i primajuće zajednice i izbeglice.”
Bosna i Hercegovina je na Forumu, u svoje i u ime Hrvatske, Crne Gore i Srbije predstavila Regionalni stambeni program kao model dobre prakse u domenu pomirenja i izgradnje poverenja, te obezbeđenja stambenih rešenja za izbeglice. U protekle tri godine više od 15.000 najugroženijih izbeglica dobilo je stambena rešenja u okviru Regionalnog stambenog programa u partnerskim zemljama. Od toga je u Republici Srbiji stambena rešenja dobilo oko 12.000 izbeglica. Od 2008, nadlezni organi u Srbiji dodelili su azil ili supsidijarnu zaštitu za 162 nove izbeglice. UNHCR tesno sarađuje sa Komesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije i u izradi individualnih planova integracije za svaku novu izbeglicu.
Za fotografije i video material sa Foruma vidi Refugees Media
Share on Facebook Share on Twitter