Natalija je u Srbiju stigla iz Zaporožja u Ukrajini sa dvoje male dece. Kada je bila devojčica naučila je Petrikivku, tradicionalni ukrajinski stil dekorativnog slikarstva, i od tada slika i pravi dekorativne predmete i poklone za prijatelje i širu porodicu, obično za praznike kao što su Uskrs i Božić.
Za Nataliju, stoga, Petrikivka znači novi početak daleko od kuće, znači stvaranje i predstavlja priliku za decu iz Ukrajine da uče o svojoj kulturi i govore ukrajinski jezik među sobom.
Zbog toga je Natalija, uz podršku Ambasade Ukrajine u Srbiji, organizovala prvu masterklas radionicu Petrikivke u Beogradu 2022., ne bi li postavila kulturološku bazu i stvorila sigurno okruženje pre svega za decu ali i za roditelje koji beže od konflikta u Ukrajini. Radionica je rezultirala velikom slikom Drveta života u Petrikivka-stilu koje je slikano pet sati, i predstavlja simbol otpornosti. U međuvremenu, lokalna deca i njihovi roditelji pridružili su se radionicama koje se otada redovno organizuju.
Zahvaljujući Agenciji UN-a za izbeglice (UNHCR), Natalija je prvi put izložila svoje radove zajedno sa grupom drugih izbeglica umetnika u Francuskom institutu u Beogradu na 75. godišnjicu Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima prošle godine, a 17. juna ove godine otvorila je svoju prvu individualnu izložbu u Kulturnom centru „Parobrod“ u Beogradu, pod nazivom „Drvo života”.
Klinički psiholog po profesiji, Natalija je u procesu nostrifikacije svoje diplome u Srbiji. Zasada, privremeno je zaposlena u jednoj beograskoj radnji koja pripada velikom globalnom lancu odeće, i radi šta se može ne bi li prehranila porodicu. Natalija smatra da njena deca treba da pohađaju lokalne škole u Srbiji, jer je potrebno da se integrišu u sredinu u kojoj se nalaze, i, što je najvažnije, da steknu nove prijatelje. Njeni sinovi igraju fudbal u lokalnim klubovima i povremeno i sami slikaju Petrikivku.
Govoreći o planovima za budućnost, Natalija se nada “stabilnijem životu”, nada se da će uvek moći da slika. Takođe mašta o tome da će naći stabilniji posao ali i da će imati više vremena za svoju decu. Dok odlučno radi na ispunjenju svojih snova, Natalija, kroz svoju umetnost, aktivno stvara interkulturalne veze i otkriva mlade talente. Dok sve više usvaja srpski jezik, sve više veruje da, ipak, ima nade daleko od kuće.
Share on Facebook Share on Twitter