„Gledam u oči tog malog izbeglog dečaka koji ne razume šta mu govorim. Bojim se da nikada neće osetiti sigurnost i toplotu doma. Ali te oči videle su užase koje ja ne mogu ni da zamislim. Plašim se da neće moći da ide u školu kao što ja idem, niti da spava mirno znajući da će ga ujutru probuditi glas majke” reči su iz nagrađenog sastava na takmičenju učenika srednjih škola u Srbiji pod nazivom „Dobrodošli u moju zemlju”. „Voleo bih da te velike oči vide moju zemlju kao svoj spas i zemlju mogućnosti” kaže dalje sastav. Govoreći o tome šta ga je inspirisalo, Nikola Pančić kaže „Pokušao sam da se stavim na mesto izbeglica, da razmišljam o tome kako se oni osećaju u zemlji, kulturi, običajima koji su im strani”.
U maju 2021, Agencija UN za izbeglice je uspostavila saradnju sa VI Beogradskom gimnazijom koja je rezultirala zajedničkim konkursom za srednjoškolce širom Srbije u tri kategorije: najbolji sastav, najbolji crtež i najbolji video. Od đaka je zatraženo da izraze svoje mišljenje o izbeglicama, prisilnom raseljavanju i stavu zajednica prema ljudima o kojima brine UNHCR. Planirano je da se kraj takmičenja poklopi sa obeležavanjem 70. godišnjice Konvencije o izbeglicama. Među 300 radova koje su podneli đaci 40 srednjih škola, stručni žiri sastavljen od učitelja iz različitih delova Srbije, poznatih novinara, zaposlenih EU Delegacije i profesora fakulteta umetnosti odabrao je po tri pobednika u svakoj od kategorija. Pobednici su objavljeni na svečanosti održanoj u decembru.
Bakhta Aryubi, učenica, izbeglica iz Avganistana dobila je specijalnu nagradu za najbolji rad đaka iz izbegličke populacije. Takmičila se u kategoriji najboljeg crteža – tunel koji vodi u nepoznato, smešten u okolinu koje dečije oči nikada ranije nisu videle. „Život ide dalje. Nekada ga možete kontrolisati, a nekada ne. Nikada ne znate kuda će vas odvesti” kaže Bakhta i dodaje da joj je Srpski omiljeni predmet i da želi da studira da postane „doktor za srce”. Ona i njenih petoro braće i sestara naučili su jezik za dve godine od kada su došli u Srbiju da se pridruže svom ocu u okviru programa spajanja porodice.
„Đaci su svojim radovima posejali seme solidarnosti koje će doprineti inkluzivnijem društvu“, rekla je Frančeska Boneli, šefica Predstavništva UNHCR-a na svečanosti održanoj u VI Beogradskoj gimnaziji. „Veoma sam dirnuta i impresionirana humanošću i empatijom koju su deca pokazala prema izbeglicama. Njihov stav i shvatanje potreba izbeglica u svetu daje nam nadu da ćemo stvoriti svet koji će biti solidarniji prema raseljavanju“ rekla je Boneli.
“„Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja se rukovodi idejom da su inkluzivne obrazovne prakse održivi mehanizam, u kome je svako dete cenjeno i prihvaćeno. Zato je obrazovanje migranata sistemski uređeno kroz inkluzivne principe, Stručno uputstvo za uključivanje učenika izbeglica/tražilaca azila u sistem obrazovanja i vaspitanja kojim je propisan Plan podrške učeniku kao i kroz program intenzivnog učenja jezika sredine“, izjavila je Snežana Vuković, šefica Odseka za ljudska i manjinska prava u obrazovanju pri Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
Deca – izbeglice, tražioci azila i migranti – uključeni su u redovno obrazovanje od marta 2016. godine. Više od 1000 dece išlo je u školu rame uz rame sa svojim vršnjacima iz Srbije. U januaru 2022, 59 dece pohađa osnovne i srednje škole širom Srbije. Od septembra 2021, četvoro mladih izbeglica upisalo je fakultete zahvaljujući, između ostalog, sistemu Evropskog pasoša kvalilikacija za izbeglice i stipendijama DAFI (nemačka akademska inicijativa za izbeglice Albert Ajnštajn).
Vidi:
https://www.unhcr.org/see/11490-afghan-youth-pursues-his-design-dream-at-college-in-belgrade.html
Share on Facebook Share on Twitter