Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović, zamenica Zaštitnika građana Jelena Stojanović i šefica Predstavništva Visokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR) Frančeska Boneli potpisale su danas treći po redu Sporazum o razumevanju, koji predviđa nastavak saradnje na polju iskorenjivanja apatridije u Srbiji.
Cilj Sporazuma je da, kroz intenziviranje dosadašnje saradnje, sve tri institucije ulože zajedničke napore na rešavanju preostalih slučajeva u kojima pripadnici romske nacionalne manjine, ali i ostala lica koja se sa ovim problemima susreću, nisu ostvarili pravo na upis u matičnu knjigu rođenih kao i druga prava iz ličnog status, sa posebnim fokusom na upis njihove novorođene dece u ovu službenu evidenciju.
Prepoznajući probleme sa kojima se suočavaju predstavnici romske nacionalne manjine koji nemaju lična dokumenta, Republika Srbija, od 2021. godine, ulaže intenzivne napore da otkloni brojne prepreke za ove posebno ugrožene članove društva. U skladu sa dva Sporazuma o razumevanju koja su u prošlosti potpisali Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Zaštitnik građana i UNHCR, te zajedničkim naporima svih nadležnih državnih institucija, Republika Srbija je uvela i sprovela niz zakonodavnih promena u cilju omogućavanja upisa u matične knjige rođenih, potvrde državljanstva, prijave prebivališta i izdavanja ličnih dokumenata. Ove aktivnosti pratila je izgradnja kapaciteta kojom je usklađena praksa svih aktera na lokalnom nivou (matičara, policijskih službenika, socijalnih i zdravstvenih radnika, pružalaca besplatne pravne pomoći, itd) i čime su ostvareni značajni rezultati. Zahvaljujući tome, Srbija je postala primer dobre prakse u regionu.
Potpisujući Memorandum o razumevanju o nastavku saradnje u ovoj oblasti, ministarka Obradović je izjavila „Institucije u Srbiji ozbiljno su se bavile problemom „pravno nevidljivih lica“, unapredile pravni okvir kojim su stvoreni mehanizmi za nesmetan upis u matičnu knjigu rođenih, posebno dece čiji roditelji nemaju lična dokumenta, čime je obezbeđena pravna sigurnost i za tu decu, ali i za sistem u celini. U saradnji sa Zaštitnikom građana i UNHCR-om poseban akcenat je stavljen na rešavanje problema jedne od najosetljivijih grupa stanovništva kod nas, a to je romska populacija i unapređenje i drugih prava iz ličnog statusa. Drago mi je da podaci istraživanja UNHCR-a o raširenosti apatridije među Romima, Aškalijama i Egipćanima koji žive u neformalnim naseljima u Srbiji pokazuju da se slučajevi da neko nije upisan u matičnu knjigu rođenih sada pojavljuju tek kao izuzetak, a ovaj Sporazum će nam pružiti mogućnost da do kraja 2024. godine iskorenimo apatridiju u Srbiji u potpunosti“.
Zamenica Zaštitnika građana Jelena Stojanović izjavila je da institucija posebnu pažnju posvećuje zaštiti prava pripadnika romske nacionalne manjine, te je u prethodnim godinama Ombudsman obišao više desetina romskih naselja u cilju upoznavanja sa problemima sa kojima se susreću i pružanja konkretne pomoći.
„Za romsku zajednicu je veoma važno da pitanje ostvarivanja prava na lična dokumenta uvek bude u fokusu organa. Očekujem da će sprovođenjem ovog trećeg Sporazuma o razumevanju u potpunosti biti rešeno pitanje pravno nevidljivih lica”, rekla je Stojanović.
„Danas, 1000 dana pre završetka globalne kampanje #JaPripadam (#IBelong), koju je UNHCR pokrenuo u cilju iskorenjivanja apatridije u svetu, Agencija UN za izbeglice izražava veliko zadovoljstvo nastavkom uspešne saradnje sa Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu Republike Srbije i Zaštitnikom građana ozvaničene u našem trećem Sporazumu o razumevanju” istakla je Frančeska Boneli, šefica Predstavništva UNHCR u Srbiji. „Zajedničkim naporima želimo da rešimo preostale probleme lica u riziku od apatridije koja žive u neformalnim naseljima a koja još uvek nemaju sva lična dokumenta. Prema procenama, broj lica koja se suočavaju sa rizikom od apatridije u Srbiji smanjen je sa približno 30.000 u 2010. godini na oko 2.000 u 2022. Zbog toga smo uvereni da će Republika Srbija biti jedna od zemalja koja će iskoreniti apatridiju i ispuniti ciljeve u narednih 1000 dana, koliko je preostalo do njenog završetka u novembru 2024,” dodala je Boneli.
Republika Srbija je potpisnica Konvencije o statusu lica bez državljanstva iz 1954. godine, Konvencije o smanjenju broja lica bez državljanstva iz 1961. godine kao i Konvencije o pravima deteta
Za više informacija:
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave
Press MDULS, email: press.mduls.gov.rs
Zaštitnik građana
Biljana Živančević, tel: 066 8768 587, email: [email protected]
Visoki komesarijat UN za izbeglice – UNHCR
Mirjana Milenkovski, tel: 063 275 154, email: [email protected]
Share on Facebook Share on Twitter