Parada ponosa ispunila je ulice Beograda bojama i muzikom. Od parka Manjež, ljudi su prodefilovali centrom grada, složno uzvikujući parole i pevajući. Među veselom gomilom bio je i Karim*, zajedno sa još nekoliko tražilaca azila koji žive u Beogradu.
Karim, koji je u Srbiju stigao pre dve godine, sa oduševljenjem je pričao o paradi i o tome šta za njega znači to što može da prisustvuje ovom događaju. „Ovo je veliki dan za LGBTIQ+ populaciju u Srbiji. Život u mojoj zemlji je opasan za nas, a ja zaista želim da budem ono što jesam“, kaže on. Karim se suočava sa dvostrukim poteškoćama: kao LGBTIQ+ osoba i kao tražilac azila.
Agencija UN-a za izbeglice (UNHCR), zajedno sa Vladom Srbije, pomaže i osnažuje LGBTIQ+ izbeglice i tražioce azila kao posebno ranjivu grupu.
„UNHCR obezbeđuje zaštitu LGBTIQ+ izbeglica i tražilaca azila. Takođe, radimo na povećanju stepena svesti o pravima LGBTIQ+ osoba u Srbiji kako direktno među njima, tako i među ostalim stanovništvom. Kada delimo informacije, vodimo računa da ostavimo otvorena vrata za LGBTIQ+ korisnike, da mogu da nam se obrate i da zatraže našu pomoć“, objašnjava Edlira Baka-Pećo, šefica Odeljenja za zaštitu UNHCR-a.
Zahvaljujući finansijskim sredstvima Evropske unije, UNHCR aktivno podržava aktivnosti na integraciji LGBTIQ+ korisnika koje sprovode njegove partnerske organizacije kao što je Centar za krizni odgovor i politiku (CRPC).
„CRPC je sa njima uspostavio odnos poverenja, a prisutni smo u više centara za tražioce azila širom Srbije, kao što su Krnjača i Banja Koviljača. Održavamo sesije o diskriminaciji i LGBTIQ+ pravima za lica o kojima brine UNHCR koji su se izjasnili da su LGBTIQ+ ili koje je neko drugi autovao kao pripadnike LGBTIQ+, kao i za sve druge grupe i zaposlene u centrima.” potvrđuje Vladimir Sjekloča, direktor CRPC-a.
EU kontinuirano podržava izbeglice i migrante u Srbiji, poboljšava uslove smeštaja i pružanje usluga za izbeglice u 19 centara za azil i prihvatnih centara koje vodi Vlada Srbije.
„Migranti i izbeglice ne smeju da budu stigmatizovani zbog njihove stvarne ili percipirane seksualne orijentacije. EU osuđuje svaki oblik diskriminacije i podržava LGBTIQ+ osobe u ostvarenju njihovih prava. Svi imaju pravo da budu ponosni na to što jesu, a institucije treba da nastave da štite ta prava“, rekao je Dirk Lorenc iz Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Rad sa LGBTIQ+ izbeglicama i tražiocima azila na jačanju njihove uključenosti u srpsko društvo je, takođe, nešto što je neophodno.
„Prvih nekoliko meseci po dolasku u Srbiju bili su prilično teški. CRPC mi je omogućio da upoznam nove ljude kroz različite aktivnosti i događaje i da učestvujem i uživam u tim aktivnostima. Počeo sam da pričam sa novim ljudima, stekao sam prijatelje i počeo sam da se osećam bolje ovde“, kaže Karim.
Posle zastrašujućih prepreka sa kojima su se LGBTIQ+ izbeglice i tražioci azila suočavali u svojim zemljama porekla ili na putu, UNHCR nastoji da im olakša učešće u srpskom društvu tako što podstiče njihovo učešće u svim vrstama aktivnosti.
„Zajedno sa drugim agencijama UN-a u Srbiji, UNHCR je prisustvovao Prajdu, da pokažemo našu podršku i solidarnost sa LGBTIQ+ zajednicom. Takođe, išli smo i u nadi da će mnoge LGBTIQ+ izbeglice i tražioci azila osetiti da negde pripadaju i da su slobodni da se pridruže Prajdu, zajedno sa nama ili samostalno“, kaže Edlira.
Zajedno sa EU i organizacijama civilnog društva, UNHCR će pružiti ruku pomoći LGBTIQ+ izbeglicama i osnažiti ih da se u potpunosti integrišu u srpsko društvo.
Za Karima, Beograd ima mnogo sličnosti sa njegovim rodnim gradom i on veruje da bi mogao da se ovde uklopi bez većih problema. S ponosom objašnjava da je uspeo da nađe posao u svojoj profesiji i da radi u ugostiteljstvu, kao menadžer restorana u Beogradu. Njegov sledeći korak su časovi srpskog jezika da bi mogao da lakše komunicira sa ljudima u Srbiji. Iako već poseduje određeno znanje jezika koje je stekao kroz posao, želi da ima čvrste osnove, što će mu pomoći da se oseća kao kod kuće.
* Ime dečaka je promenjeno ime iz bezbednosnihrazloga
Share on Facebook Share on Twitter