Uprkos proceni da je preseljenje hitno potrebno za 1,44 miliona izbeglica u svetu, prošle godine je preko Agencije UN za izbeglice – UNHCR.preseljeno je samo 22.770 osoba. Ovo su podaci iz najnovijeg statističkog izveštaja koji je danas objavila Agencija.
To je najniži broj preseljenih izbeglica koji UNHCR beleži u poslednje dve decenije. Pad je rezultat niskih kvota za preseljenje koje su zemlje dale, kao i uticaja pandemije virusa COVID-19 koji je odložio odlaske i programe.
„Ostaje nam da se nadamo da će 2020. godina predstavljati ekstremno odstupanje kada se radi o preseljenju izbegica. Hitno pozivamo vlade da prošire svoje programe za ovu godinu, povećaju kvote za preseljenje, ubrzaju procesuiranje slučajeva i pomognu nam da spasimo živote onih koji su ugroženi i izloženi navećim rizicima,” izjavila je Džilijan Trigs, Pomoćnica Visokog komesara za zaštitu izbeglica u UNHCR-u.
„Prošla godina je bila izuzetno teškad za ljue širom planete, ali još i više za veliki broj izbeglica koji već žive na marginama društva i bore se za goli život.”
Uprkos tome što je pandemija imala veliki uticaj na broj izbeglica koje su mogle biti preseljene tokom 2020, UNHCR je ohrabren činjenicom da je 20 zemalja ipak nastavilo svoje programe, procesuiranje i prijem izbeglica. Mnogi su primenjivali inovativne i fleksibiline načine procesuiranja predmeta tokom pandemije.
„Uverili smo se da se preseljenjem izbeglica može upravljati čak i tokom globalne zdravstvene krize, kada postoje pravilni i odgovarajući zdravstveni i bezbednosni protokoli,” rekla je Trigs.
Najveći broj preseljenih izbeglica prošle godine potiče iz Sirije, DR Konga i Mjanmara.
Obzirom da se 85 posto od 20,4 miliona izbeglica o kojima brine UNHCR nalazi u zemljama u razvoju, preseljenje je konkretan način na koji države mogu bolje da zaštite izbeglice, iskažu solidarnost i podršku sa zemljama prijema. Drugi načini na koje države mogu da pomognu izbeglicama su pojednostavljivanje postupka spajanja porodica i povećavanje programa radnih viza i prilika za obrazovanje.
To su ključni ciljevi Globalnog kompakta za izbeglice koji su definisani i u trogodišnjoj strategiji o programima preseljenja i komplementarnim programima koju su vlade, nevladine organizacije, civilno društvo i UNHCR pokrenuli.
„Činjenica je da ća nam pomoć i drugih zemalja biti potrebna dogod se nastavljaju ratovi i sukobi, dugotrajno raseljavanje stanovništva, a najsiromašnije zemlje ostaju sa izuzetno neproporcionalnim teretom zbrinjavanja većine izbeglica u svetu,” izjavila je Trigs.
Za više informacija o statističkim podacima UNHCR-a o preseljenju u svetu 2020. godine dostupno je ovde, a portal UNHCR-a o globalnom preseljenju sa statističkim pregledom od 2003. godine dostupan je ovde.
Share on Facebook Share on Twitter