Visoki komesar UN za izbeglice, António Guterres
Visoki komesar UN za ljudska prava, Ra’ad Zeid Al Hussein
Specijalni predstavnik generalnog sekretara UN za međunarodne migracije i razvoj, Peter Sutherland
Generalni direktor Međunarodne organizacije za migracije, William Lacy Swing
Mediteran je poprište tragedie epskih razmera. Mi, dole potpisani*, snažno apelujemo na evropske lidere da danas, kada budu dogovarali zajednički odgovor na humanitarnu krizu na Mediteranu, na prvo mesto stave ljudski život, prava i dostojanstvo.
Evropska unija utemeljena je na osnovnim načelima humanosti, solidarnosti i poštovanja ljudskih prava. Apelujemo na zemlje članice EU da pokažu da su moralni i politički lideri prilikom usvajanja sveobuhvatnog inovativnog akcionog plana, koji će biti zasnovan na ovim vrednostima.
Odgovor Evropske unije treba da ide dalje od sadašnjeg minimalističkog pristupa sadržanog u Migracionom planu u 10 tačaka koji je EU objavila u ponedeljak, a koji se prvenstveno fokusira na zaustavljanje dolazaka migranata i izbjeglica na njihove obale. Kao najvažniji princip, sigurnost, potrebe za zaštitom i ljudska prava svih migranata i izbeglica trebalo bi da budu u prvom planu u odgovoru EU. Lideri EU moraju imati posmatrati dalekosežno i tesno sarađivati sa zemljama tranzita i sa zemljama porekla kako bi se ublažila stradanja migranata i izbjeglica i na sveobuhvatniji način radilo na rešavanju brojnih faktora koji ih nagone da spas potraže u takvim očajničkim putovanjima preko mora. Sprečavanje dolazaka samo po sebi neće rešiti pitanje iregularnih migracija, ali bi moglo povećati rizike i zlostavljanje s kojima se suočavaju migranti i izbeglice.
Želimo, stoga, da podstaknemo na hrabru, zajedničku akciju usmerenu ka proširenju paketa mera koje se razmatraju, a koje bi trebalo da sadrže:
Hitno uspostavljanje snažne, proaktivne operacije potrage i spašavanja, pod vođstvom država i sa svim potrebnim resursima, po kapacitetu slične operaciji Mare Nostrum i s jasnom misijom spašavanja života.
Stvaranje dovoljnog broja kanala za sigurne i legalne migracije, uključujući i za migrante s niskom stručnom spremom i za osobe kojima je potrebno spajanje porodica, i pristup međunarodnoj zaštiti kao bezbednih alternativa krijumčarenju ljudi.
Obavezivanje na prihvat, uz već postojeće kvote, značajno većeg broja izbjeglica putem programa preseljenja na nivou EU, i to u razmerama koje bi imale istinski osetan efekat, a u kombinaciji s drugim legalnim mogućnostima da izbeglice pronađu sigurnost.
Jačanje mera podrške onim zemljama koje prihvataju najveći broj pridošlica (Italija, Malta, Grčka) i pravedniju podelu odgovornosti u celoj Evropskoj uniji za spašavanje života i zaštitu svih onih kojima je pomoć potrebna.
Borbu protiv govora rasizma i ksenofobije kojim se demoniziraju migranti i izbeglice.
*Peter Sutherland, Specijalni predstavnik generalnog sekretara UN za međunarodne migracije i razvoj; António Guterres, Visoki komesar UN za izbeglice; William L. Swing, Generalni direktor Međunarodne organizacije za migracije; Zeid Ra’ad Al Hussein, Visoki komesar UN za ljudska prava
Share on Facebook Share on Twitter