Visoki komesarijat UN za izbeglice predstavio je danas studiju „Procena potreba interno raseljenih Roma u Srbiji“. Studija je rađena na inicijativu UNHCR-a u saradnji sa Združenom službom za profilisanje interno raseljenih lica (JIPS) i Komesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Procena potreba interno raseljenih Roma u Srbiji predstavlja sveobuhvatni socijalni profil interno raseljenih Roma u određenom broju opština u Srbiji, kao i celovit pregled njihovih posebnih potreba i problema.
Prema gospodinu Hansu Fridrihu Šoderu, šefu Predstavništva UNHCR-a u Srbiji, u svetu je usled ratova, sukoba i kršenja ljudskih prava 38 miliona ljudi raseljeno unutar sopstvenih zemalja – pre svega u Iraku, Južnom Sudanu, Siriji, Demokratskoj Republici Kongu i Nigeriji.
Šesnaest godina nakon sukoba iz 1999. godine, oko 90.000 interno raseljenih lica u Srbiji još uvek ima potrebe uzrokovane raseljenjem i nedostaje im trajno rešenje. Da bi se pomogla njihova lokalna integracija potrebno je intenzivirati napore i ubrzati realizaciju – ako i dok god povratak ne postane moguć.
Procena potreba zasniva se na istraživanju koje je sproveo CeSID u 800 domaćinstava interno raseljenih i 400 domaćinstava domicilnih Roma u 18 opština u kojima, prema procenama, živi više od dve trećine interno raseljenih Roma u Srbiji. Istraživanje je pokazalo da oko 21.000 interno raseljenih Roma živi ispod praga rizika od siromaštva, a oko 20.000 njih u nekvalitetnim stambenim objektima. Samo oko 550 lica želi da se vrati u svoje domove na Kosovu. Na osnovu indikatora istraživanja, pomoć oko stambenog rešenja potrebna je za oko 14.500 interno raseljenih Roma.
UNHCR pruža pomoć interno raseljenim licima u Srbiji od 1999. godine i ostaje spreman da podrži strategiju vlade Srbije da svima njima obezbedi trajna rešenja u narednih nekoliko godina.
Gospodin Vladimir Cucić, Komesar za izbeglice i migracije Republike Srbije, potvrdio je da je romska nacionalna manjina prepoznata kao posebno ugrožena kategorija interno raseljenih lica, te da Komesarijat radi na unapređenju njihovih životnih uslova i društveno-ekonomskog položaja. On je izjavio da će Komesarijat nastaviti da finansira smeštaj interno raseljenih lica u kolektivnim centrima dok za njih ne bude obezbeđeno trajno rešenje. Komesarijat će takođe nastaviti da zbrinjava interno raseljene Rоme u formalnim i neformalnim kolektivnim centrima i Rоme – povratnike po Ugovoru o readmisiji. Sredstva za ove namene biće obezbeđena iz Pretpristupnih fondova Evropske unije i drugih međunarodnih donatora.
Integralni dokument možete preuzeti ovde
UNHCR je otvorio kancelariju u Beogradu 1976. godine. Agencija UN za izbeglice je od 1992. godine pomogla zaštitu i integraciju izbeglica, drugih raseljenih lica i lica bez državljanstva u Srbiji sa više od 500 miliona evra.
Share on Facebook Share on Twitter