UNHCR je zabrinut zbog sve većih rizika sa kojima se suočava sve veći broj izbeglica i migranata na Zapadnom Balkanu koji koriste ovu rutu. Muškarci, žene i deca često danima pešače, a neki od njih izloženi nasilju i zloupotrebama, ili nesrećama duž železničkih pruga.
Na takozvanoj ‘Zapadnobalkanskoj ruti’ došlo je do dramatičnog porasta izbeglica i migranata. Neki od njih se prijavljuju za azil na Balkanu, a drugi nastavljaju dalje.
U periodu između 2012. i 2014. godine, broj lica koja registruju nameru da traža azil na Zapadnom Balkanu porastao je sa 5.000 na 20.000, što predstavlja porast od 400%. Brojke nastavljaju da rastu u 2015. godini, te je samo u Srbiji u prvih pet meseci podneto više od 22.000 zahteva za azil. To je šest puta više nego u istom periodu prošle godine. Blizu 10.000 novih tražilaca azila registrovale su vlasti samo tokom maja meseca. Vlasti i civilno društvo u južnoj Srbiji čine trenutno sve što je u njihovoj moći da obezbede osnovnu humanitarnu pomoć, da registruju i obezbede smeštaj za oko 200 tražilaca azila koji im se svakodnevno obraćaju za pomoć nakon što su prešli iz BJR Makedonije. UNHCR procenjuje da najmanje jednak broj ovih osoba koje potencijalno imaju potrebu za međunarodnom zaštitom ne želi da se registruje već prolazi kroz region na neregularan način, uz pomoć krijumčara.
Većina onih koji putuju duž ove rute potiču iz zemalja koje „proizvode izbeglice“ -Sirije, Avganistana, Iraka, Eritreje i Somalije. Oni uglavnom stižu preko Grčke, a imajuću u vidu nedavni nagli porast broja ljudi koji u tu zemlju stižu preko mora, očekuje se da će broj osoba koje kreću ovim putem nastaviti da raste.
Situacija je posebno teška u Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji u kojoj se izbeglice i migranti kreću duž železničkih pruga i planinskim putevima, pešačeći danima izloženi opasnostima od nesreća na železničkim prugama, prirodnim nepogodama, te zloupotrebama i pretnjama krijumčara i kriminalnih mreža. Niz nesreća sa fatalnim ishodom koje su se dogodile proteklih nekoliko meseci podsećaju na opasnosti i pretnje sa kojima se suočavaju oni koji putuju ovim rutama, uključujući i malu decu i žene.
UNHCR se zalaže za unapređenje azilnih sistema u ovom regionu od početka 1990tih. Postojeći kapaciteti nisu odgovarajući za ovakav priliv. Imamo tesnu saradnju sa vladom BJR Makedonije na izmenama Zakona o azilu i privremenoj zaštiti, tako da lica koja su potencijalno u potrebi za međunarodnom zaštitom budu registrovana i da dobiju pristup zakonskim procedurama. Predložene promene koje tek treba da odobri Parlament, potrebno je pod hitno usvojiti i sprovoditi.
Situacija u Srbiji je pozitivnija, a tražioci azila ne bivaju pritvarani. UNHCR ulaže napore da poveća podršku aktivnostima državnih organa i civilnog društva koje se odnose na obezbeđenje osnovne pomoći, usluga i pristupa procedurama.
Situacija je i dalje kritična i zahtevaće dalju podršku, uključujući i putem zajedničkih napora sa Evropskom unijom, nacionalnim Vladama i nevladinim organizacijama.
Share on Facebook Share on Twitter