U svetlu velikog porasta broja izbeglica koji stižu na južnu granicu zemlje, UNHCR Beograd povećava obim podrške vlastima u Srbiji. Trenutno, granicu sa Makedonijom svakodnevno prelazi do 2.000 osoba, od kojih oko polovina biva evidentirana u Prihvatnom centru u Preševu.
„Svesni smo da su, u trenutnoj situaciji, prihvatni kapaciteti u južnoj Srbiji napregnuti usled velikog broja ugroženih izbeglica i nastavićemo da pomažemo u najvećoj mogućoj meri“ rekao je Hans Fridrih Šoder, Šef predstavništva UNHCR u Srbiji na današnjem sastanku sa Ministrom Aleksandrom Vulinom koji koordinira odgovor Srbije.
Ne samo da više izbeglica prelazi granicu, već su i njihove potrebe hitnije jer sada ima više beba i dece, trudnica, povređenih i iscrpljenih ljudi. Prema tome, UNHCR pozdravlja i snažno podržava plan vlade Srbije da obezbedi hranu, vodu i druge vrste prve pomoći odmah nakon što izbeglice uđu u zemlju, a pre nego što stignu u Prihvatni centar. Partneri Agencije za izbeglice UN-a već obezbeđuju vodu, prevoz i informacije za posebno ugrožene izbeglice između zelene granice i Centra.
Uz to, da bi povećao kapacitete za registraciju tražilaca azila u Centru, UNHCR nabavlja dodatnu opremu za registraciju poput skenera za uzimanje otisaka prstiju kao i 17 paviljona u cilju povećanja senovitog prostora za izbeglice.
Prihvatni centar u Preševu otvorili su, pre mesec dana, Ministar za rad Aleksandar Vulin, koji koordinira odgovor države i Hans Fridrih Šoder, šef UNHCR-a. Od tada je u Centru evidentirano više od 30.000 osoba koje su izrazile nameru da traže azil. Pomoć je pružena najugroženijima: počev od oko 500/dnevno pre mesec dana do trenutnih 1.000 na dan. Distribucijom hrane, lekova i opreme UNHCR i njegovi partneri nastavljaju da dopunjuju odlične aktivnosti državnih organa na centralnom i lokalnom nivou usmerene na poboljšanje usluga. U periodu od 1. januara do danas, u Srbiji je evidentirano oko 80.000 lica koja su izrazila nameru da traže azil, a brojke nastavljaju da rastu.
Šoder je veoma zadovoljan saradnjom: „Državni organi i narod Srbije iskazuju solidarnost i potvrđuju ponosnu tradiciju gostoprimljivosti prema izbeglicama. Humanitarni pristup Srbije trebalo bi da služi kao primer drugim zemljama u Evropi koje još uvek pogrešno postupaju sa izbeglicama kao sa iregularnim migrantima.“
Kancelarija UNHCR-a otvorena je u Beogradu 1976. Od 1992. Agencija UN za izbeglice pomogla je Srbiji u pružanju podrške i integraciji izbeglih, raseljenih i lica bez državljanstva sa preko 500 miliona eura.
Kontakt osoba: Mirjana Milenkovski, Odeljenje za odnose sa javnošću, UNHCR Srbija Tel 011 3082 103; email: [email protected]
Share on Facebook Share on Twitter