UNHCR, Agencija za izbeglice Ujedinjenih nacija, pozdravila je značajnu podršku na koju su se obavezale vlade u cilju unapređenja zaštite i rešenja za izbeglice na današnjem Samitu lidera o izbeglicama, koji je sazvao američki predsednik Barak Obama u Nju Jorku.
Prema uvodnom govoru predsednika Obame, 50 država i organizacija koje učestvuju na Samitu povećale su iznos svojih doprinosa humanitarnim apelima za 2016. godinu za $4,5 milijardi, uključujući i $1 milijardu od SAD. On je takođe rekao da će veliki finansijski doprinosi Turske, Tajlanda, Čada i Jordana zajedno pomoći da više od million dece koja su izbeglice steknu obrazovanje, a milion izbeglica dobiju obuke, nove veštine ili da pronađu zaposlenje. Uz to, Predsednik je istakao da su zemlje koje učestvuju na Samitu skoro udvostručile broj izbeglica koje primaju na više od 360.000.
“UNHCR je izuzetno ohrabren što su snažna politička obećanja iz Deklaracije u Nju Jorku momentalno pretočena u opipljive, konkretne akcije koje su vlade danas najavile” rekao je Filipo Grandi, Visoki komesar za izbeglice UN-a.
“Međunarodna solidarnost za izbeglice znači da vlade povećavaju i obezbeđuju brže, predvidljivo finansiranje, investiranje u primajuće zemlje i zajednice i daju izbeglicama pravo da žive, rade ili studiraju u njihovim zemljama – a kroz to i šansu da se bore da ponovo izgrade svoje živote.”
Samit lidera – koji su zajedno organizovali SAD, Generalni sekretar UN- a, Etiopija, Kanada, Meksiko, Nemačka, Švedska i Jordan – sazvan je odmah nakon Samita UN o izbeglicama i migrantima i tražio je konkretnu finansijsku podršku u tri oblasti: poboljšanje pristupa obrazovanju i mogućnostima zapošljavanja za izbeglice, preseljenje i druge oblike prijema i finansiranje humanitarnih aktivnosti. Učestvovalo je 48 zemalja iz celog sveta: devet iz Afrike, šest iz Severne i Južne Amerike, sedam iz Azije, 20 iz Evrope i šest sa Bliskog istoka i Severne Afrike (region MENA). Takođe su učestvovale Evropska unija i Svetska banka.
UNHCR je pozdravio i najavu Svetske banke – Instrumenta za globalno finansiranje koncesija (GCFF) i velikodušni doprinos SAD u iznosu od US$50 miliona za njegovu operacionalizaciju. Novi instrument omogučiće donatorima da odgovaraju brzo i suštinski na izbegličke krize u budućnosti koje bi se mogle desiti u zemljama sa srednjim prihodima.
“UNHCR će u narednim danima proučiti obećanja koja su data danas. Radujemo se saradnji sa državama da bismo ih pretočili u dela” rekao je Grandi.
Share on Facebook Share on Twitter