Agencija UN za izbeglice najavila je danas nameru da udvorstruči iznos sredstava namenjenih gotovinskoj pomoći izbeglicama širom sveta do 2020. godine kao način da im bolje pomogne i zaštiti ih.
“Uvođenje pomoći u gotovini je zaista promenilo način na koji pomažemo izbeglicama. Odlučili smo to pretvorimo u politiku koju ćemo primeniti širom sveta gde god je moguće u našim operacijama*” izjavio je Visoki komesar, Filipo Grandi.
“UNHCR je bio jedna od prvih agencija UN koja je uvela pomoć u gotovini sredinom 80tih i postala stručna u ovom domenu. Tokom godina, svedoci smo izvanrednog efekta na život izbeglica i prisilno raseljenih ljudi” dodao je.
“Izbeglice najbolje znaju šta im je potrebno. Šira upotreba pomoći u gotovini znači da će mnogo više njih moći da odluči kako da upravlja porodičnim budžetom. To će im pomoći da žive dostojanstvenije” dodao je.
Visoki komesar je naglasio da su programi pomoći u gotovini takođe veoma efikasni i često se pokazuju kao delotvoran način da se pomogne onima koji beže od sukoba i progona u kontekstu sve veće urbanizacije i traganja za alternativama smeštaju u kampovima.
On je takođe naglasio da lokalna preduzeća i privrede takođe imaju koristi od ovog vida pomoći, te da je on značajan za unapređenje odnosa između primajućih i izbegličkih zajednica.
„Proširenje programa pomoći u gotovini na izbeglice i prisilno raseljene osobe u narednim godinama će biti praćeno i osnaživanjem naših partnerstava. Uveren sam da ćemo, osmišljavanjem zajedničkih aranžmana dodele gotovine sa našim partnerima na terenu, omogućiti predvidljiviju i bolje koordinisanu pomoć izbeglicama kao i maksimalno podići efikasnost i sinergije” rekao je Visoki komesar.
UNHCR već realizuje programe pomoći u gotovini u 60 zemalja. Posebno su uspešni u Jordanu i Libanu, gde je Agencija na taj način pomogla najugroženijim izbeglicama iz Sirije na najisplativiji način.
Tokom 2017. godine, črvsto rešen da ostvari cilj za 2020. godinu, UNHCR će uvesti i proširiti program pomoći u gotovini ugroženim izbeglicama i ljudima kojima je pomoć potrebna u još 15 zemalja uključijući Niger, DR Kongu, Keniji, Kongu, Ruandi, Somaliji, Sudanu, Etiopiji, Ugandi, Avghanistanu i Iranu.
Share on Facebook Share on Twitter