Od 1,4 miliona izbeglica u svetu kojima je hitno potrebno preseljenje, UNHCR, Agencija UN za izbeglice je prošle godine preselila samo 63.696 osoba.
Dok je broj izbeglica preseljenih 2019. godine zabeležio skromni porast od 14 odsto u odnosu na prethodnu godinu kada je, preko UNHCR.-a, preseljeno 55.680 osoba, i dalje postoji ogromna nesrazmera između potreba za preseljenjem i mesta koja su države u svetu stavile na raspolaganje.
„Preseljenje nije rešenje za sve izbeglice u svetu, ali jeste mera kojom se spašavaju životi i obezbeđuje zaštita onih koji su najizloženiji opasnostima i kojima život često zavisi od njega,” rekla je Gren Ohara, direktorka Odeljenja za međunarodnu zaštitu u UNHCR-u.
Najveći broj preseljenih preko UNHCR-a prošle godine otišao je u Sjedinjene Američke Države, Kanadu, Ujedinjeno Kraljevstvo, Švedsku i Nemačku.
Među više od 63.000 izbeglica preseljenih prošle godina, najveći broj su bili državljani Sirije, DR Konga i Mjanmara.
Povećanje broja mesta za preseljenje i drugih komplementarnih puteva za prijem izbeglica, uključujući i spajanje porodica, radna i studijska putovanja, jedan je od osnovnih ciljeva Globalnog kompakta za izbeglice. To je konkretan način podele odgovornosti među državama i iskazivanja solidarnosti sa zemljama prijema u kojima borave velike izbegličke populacije.
Prošle godine su države, nevladine organizacije, civilno društvo i UNHCR objavili Trogodišnju strategiju za preseljenje i komplementarne puteve da bi pospešili napori usmereni na povećanje broja mesta za preseljenje i prijem, kao i povećao broj zemalja koje nude ovakve programe.
Mada je cilj Strategije 60.000 osoba preseljenih u 29 država tokom 2019. godine ostvaren, sadašnje projekcije da će ove godine biti preseljeno manje izbeglica uzrok su zabrinutosti UNHCR-a. Tokom 2020, cilj je da 31 država prihvati do 70.000 izbeglica koje uputi UNHCR.
Među prioritetima UNHCR-a ove godine je povećanje broja mesta za preseljenje i broja zemalja koje će izbeglice primiti kroz taj program i druge komplementarne puteve, kao i očuvanje integriteta ovog programa.
UNHCR i IOM su pokrenuli zajedničku inicijativu – Inicijativu za održivo preseljenje i komplementarne puteve (CRISP) – da bi sproveli potrebne aktivnosti i ostvarili ciljeve programa preseljenja i komplementarnih puteva i apeluju na države da obezbede potrebnu finansijsku pomoć u iznosu od 19,9 miliona američkih dolara.
Više podataka o preseljenju preko UNHCR-a 2019 dostupno je ovde Globalni portal UNHCR-a sa statističkim podacima od 2003. godine dostupan je ovde.
Share on Facebook Share on Twitter