UNHCR, agencija UN za izbeglice, predstavila je danas niz mera koje preduzima na terenu da bi pomogla u zdravstvenoj krizi izazvanoj virusom COVID-19 i sprečila njegovo dalje širenje.
„Duboko sam zabrinut zbog pandemije bez presedana i njenih posledica po izbeglice i primajuće zajednice. Kriza izazvana virusom COVID-19 već značajno utiče na naše operacije, primorava nas da brzo prilagodimo način na koji radimo. Međutim, mi ne štedimo napora da pomognemo i zaštitimo izbeglice najbolje što možemo u ovim teškim okolnostima,’’ rekao je Filipo Grandi, Visoki komesar UN za izbeglice.
“Naš prevashodni prioritet u ovoj krizi je da obezbedimo da ljudi kojima služimo budu deo planova za rešavanja krize i ispravno informisani, dok mi dopunjujemo nacionalne aktivnosti pripreme i reagovanja gde god je to potrebno” dodao je on.
UNHCR je 26. marta tražio pomoć od $255 miliona kao deo većeg apela UN, da bi se fokusirao na prioritetne zemlje u kojima će biti potrebno sprovesti specifične aktivnosti.
Iako je broj prijavljenih i potvrđenih slučajeva infekcije virusom COVID-19 nizak, više od 80% izbeglica na svetu i skoro sva interno raseljena lica žive u zemljama sa niskim ili srednjim dohotkom, od kojih mnoge imaju slabe zdravstvene, vodovodne i kanalizacione sisteme (WASH) i potrebna im je hitna pomoć.
„Mnoge izbeglice žive u gusto naseljenim kampovima ili siromašnim delovima gradova u kojima su zdravstvena infrastruktura te snabdevanje vodom, kanalizacija i higijena neadekvatni. Preventiva je od vrhunskog značaja na ovim lokacijama,” izjavio je Grandi.
Mere koje preduzima UNHCR odnose se na:
• Osnaživanje zdravstvenih i WASH sistema i usluga, uključujući i distribuciju sapuna i bolji pristup vodi.
• Podršku vladama za prevenciju i reagovanje sistema zdravstvene zaštite, uključujući putem obezbeđenja medicinke operme i materijala.
• Distribuciju materijala za smeštaj i osnovnih humanitarnih artikala.
• Pružanje smernica i činjeničnih informacija o preventivnim merama.
• Povećanje broja primalaca novčane pomoći radi ublažavanja negativnih društveno ekonomskih posledica infekcije virusom COVID-19.
• Osnaživanje monitoringa i intervencija da bi se osiguralo poštovanje prava prisilno raseljenih osoba.
U Bangladešu je počela obuka zdravstvenih radnika angažovanih u ustanovama koje rade u centrima sa Rohindža izbeglicama u kojima živi oko 850.000 ljudi. Više od 2.000 izbeglica volontera radi sa liderima verskih i drugih zajednica na informisanju o važnnim preventivnim merama. Te informacije upotpunjene su radio i video spotovima, posterima i letcima na rohindža, burmanskom i bengalskom jeziku. Dodatne mere poput obezbeženja sapuna i vode su svima dostupne, a u toku je i povećanje broja stanica za pranje ruku. U toku je i podrška izradi novih objekata za izolaciju i lečenje izbeglica i članova okolnih primajućih zajednica.
U Grčkoj UNHCR povećava pomoć vlastima da bi podigli kapacitete vodovoda i kanalizacije, isporučili higijenska sredstva i uspostavili i opremili medicinske jedinice i prostor za skrining, izolaciju i karantin. UNHCR takođe omogućuje pristup kvalitetnim informacijama za tražioce azila putem sos linija i prevođenja, i mobilizacijom izbeglica volontera. UNHCR je pozvao vlasti da povećaju broj transfera iz gusto naseljenih prihvatnih centara na ostrvima u kojima više od 35.000 tražilaca azila boravi u objektima predviđenim za manje od 6.000 osoba.
U Jordanu, na ulazu u kampove Zatari i Azrak vrše se merenja telesne temperature. U toku su informativne kampanje. Pojačano je snabdevanje električnom energijom, a supermarketi rade produženo da bi se olakšalo socijalno distanciranje.
Stanice za pranje ruku i merenje temperature postavljene su tranzitnim i prihvatnim centrima i ambulantama u kampovima /naseljima u Etiopiji i Ugandi.
U Sudanu je UNHCR isporučio sapun za više od 260.000 izbeglica, interno raseljenih lica (IRL) i članova primajućih zajednica. UNHCR, druge agencije UN-a i Ministarstvo zdravlja kampanju masovnog informisanja na nekoliko jezika. Izbeglicama koje žive u Kartumu poslato je blizu 15.000 tekstualnih poruka sa savetima o tome kako sačuvati zdravlje i preventivnim merama.
Preventivne mere uspostavljene su u izbegličkim kampovima i u mestima gde žive IRL u DR Kongu i Burkini Faso. Instalirane su stanice za pranje ruku, u toku je distribucija sapuna i sredstava za čišćenje, informativna kampanja preko postera, letaka, radio spotova i mreža informisanja unutar zajednica.
U Brazilu su UNHCR i partneri uspostavili prostor za izolaciju u Boa Visti za smeštaj potencijalno zaraženih izbeglica i migranata iz Venecuele, a u toku je i distribucija 1.000 higijenskih paketa lokalnom stanovništvu u Belemu i Santaremu.
UNHCR takođe radi sa partnerima UN-a da bi rešio logističke probleme izazvane prekidom proizvodnih kapaciteta i zatvaranjem granica. To podrazumeva povećanje obima lokalnih i regionalnih nabavki i organizaciju vazdušnih mostova. Nedavno je Čadu i Iranu vazdušnim putem stiglo više od 100 tona hitne i medicinske pomoći.
„Nastavićemo da povećavamo broj naših ključnih intervencija na terenu. Ali da bismo to uradili, potrebna nam je istog časa pravovremena i neopredeljena finansijska pomoć, uključujući i sredstva za tekuće humanitarne operacije. Koordinirana međunarnodna pomoć je u našem zajedničkom interesu i od apsolutno ključnog značaja,” zaključio je Grandi.
Share on Facebook Share on Twitter