Dok mnoge zemlje u Evropi nastavljaju da se bore sa nezapamćenom krizom izazvanom virusom COVID-19, Savet Evrope i UNHCR, agencija UN za izbeglice, danas ohrabruju države da iskoriste pomoć koju zdravstveni radnici izbeglice mogu pružiti nacionalnim zdravstvenim sistemima u ovom ključnom momentu.
„Proteklih nedelja nekoliko država u Evropi uputilo je javni poziv zdravstvenim radnicima u izbegličkoj populaciji da se uključe u reagovanje država na ovaj virus. U potpunosti podržavamo ovakve inicijative i nadamo se da će biti primenjene širom našeg kontinenta i dalje,” izjavio je Filipo Grandi, Visoki komesar UN za izbeglice.
„Medicinski i zdravstveni radnici širom kontinenta reagovali su na pandemiju nesebičnom odlučnošću, a u ovoj krizi potrebna je sva raspoloživa pomoć. Izbeglice sa dokazanim profesionalnim sposobnostima spremne su da se uključe i daju svoj doprinos ako im se to dopusti, pod nadzorom sertifikovanih zdravstvenih stručnjaka. Na taj način mogu iskazati svoju solidarnost i odužiti se zajednicama koje im pružaju utočište“ rekao je Grandi.
Trenutno u Evropi postoje izbeglice i tražioci azila koji poseduju kompetencije i relevantno iskustvo i koji su spremni da se uključe i pomognu. Ali većina profesija vezanih za zdravstvo strogo je regulisana, te nadležni državni zdravstveni organi moraju izdati potrebna odobrenja.
„Izbeglice, primajuće zajednice i njihove zemlje porekla imaju koristi od evropskog pasoša kvalifikacija za izbeglice (EQPR). Kvalifikacije koje izbeglice već poseduju, ali koje ne mogu u dokumentovati u potpunosti, moguće je iskoristiti i nadograditi,“ rekla je Marija Pejčinović Burić, Generalna sekretarka Saveta Evrope.
„EQPR nije zamena za potrebne profesionalne sertifikate i dozvole, ali pomaže vlastima da ubrzaju postupak pružajući određene potrebne informacije.“
EQPR može pomoći uspostavljanju kvalifikovane baze podataka unapred procenjenih zdravstvenih radnika – izbeglica, što će omogućiti nacionalnim zdravstvenim organima da odrede kako najbolje rasporediti izbegličke resurse, ako i kada je to potrebno. UNHCR sarađuje sa partnerima na pronalaženju inovativnih načina za kontakt sa izbegličkim zajednicama, identifikaciji zdravstvenih radnika koji su voljni da pomognu i olakšavanju pristupa testovima na internetu. Savet Evrope i UNHCR već rade s partnerima iz Nacionalnih centara za priznavanje kvalifikacija kako bi identifikovali zdravstvene radnike izbeglice i pomogli u proceni njihovih veština i diploma kroz ovaj program.
Kontakt:
U Ženevi, Andrej MAHECIC, [email protected], +41 79 642 9709
U Srbiji, Mirjana Milenkovski, [email protected]
Savet Evrope, Daniel Höltgen, Spokesperson of the Secretary General, Mob. +33 6 68 29 87 51; [email protected], @CoESpokesperson
* * *
EQPR je pokrenuo Savet Evrope 2017. godine kako bi pomogao državama da procene kvalifikacije izbeglica i olakšaju njihovu integraciju. Uključuje centre za priznavanje veština iz 10 zemalja (Jermenija, Bosna i Hercegovina, Kanada, Francuska, Nemačka, Grčka, Italija, Holandija, Norveška, Velika Britanija), kao i državne organe i UNHCR, a finansijsku podršku primaju od Belgije (flamanska vlada), Gruzije, Grčke, Italije, Monaka i Norveške. Prva osoba koja je dobila EQPR dobila je stalno zaposlenje u zdravstvenom sektoru u Norveškoj 2019. Do sada je više od 500 izbeglica širom Evrope imalo koristi od ovog programa.
Više informacija o evropskom pasošu kvalifikacija za izbeglice možete pronaći ovde; Više informacija o drugim temama vezanim za virus COVID ovde.
Share on Facebook Share on Twitter