UNHCR iskreno čestita vlastima Srbije, svim izbeglicama, tražiocima azila i migrantima što su, u protekla dva meseca, zajedničkim naporima sačuvali svih pet centara za azil i 14 tranzitnih centara u Srbiji od infekcije virusom COVID-19 .
Pozdravljajući ponovno uspostavljanje slobode kretanja 14. maja, Agencija UN za izbeglice je odmah skrenula pažnju svim izbeglicama, tražiocima azila, porodicama, nepraćenoj i decu odvojenoj u putu da opasnost od virusa COVID-19 i dalje postoji i apelovala na njih da nastave da sprovode sve preventivne mere koje im preporučuju vlasti, agencije Ujedinjenih nacija i partneri iz civilnog društva u Srbiji. UNHCR ih je pozvao da i nadalje strogo da ograničavaju svoje kretanje van kolektivnih centara u kojima su smešteni a kojima upravlja država, , da bi sveli na rizik od infekcije korona virusom na minimum.
UNHCR deli zabrinutost zbog mogućih humanitarnih i zdravstvenih rizika po velike grupe neregularnih migranata, između ostalog i na granicama Srbije. Neregularni migranti nemaju ista prava kao i izbeglice, tražioci azila ili deca, i na njih se mogu primenjivati ograničenja slobode kretanja u skladu sa zakonima Republike Srbije.
Od otvaranja kancelarije u Beogradu 1976. godine, UNHCR je obezbedio Srbiji humanitarnu pomoć od više od pola milijarde evra, uključujući i više od 600.000 evra za pomoć tokom krize izazvane virusom COVID-19 u higijenskim i zdravstvenim artiklima, pravnim i psihosocijalnim savetima, uslugama prevođenja, kao i finansijskoj i humanitarnoj pomoći izbeglicama, tražiocima azila i apatridima koji su izgubili posao i prihode tokom krize.
Dok su neke zemlje sprovodile azilne postupke i tokom krize, druge koje su ih obustavile sada ponovo počinju da sprovode postupke utvrđivanja izbegličkog statusa. UNHCR nastavlja da nudi pomoć srpskim vlastima da bi brzo ponovo uspostavile evidentiranje neregularnih migranata kao i redovne postupke za tražioce azila.
„Uvođenje postupaka upravljanja migracijama uz uvažavanje prava tražilaca azila i izbeglica u skladu sa važećim univerzalnim i evropskim standardima i dalje je od ključnog značaja za smanjivanje neregularnih kretanja i pobedu nad krijumčarima zahvaljujući kojima je takozvana „Zapadnobaklanska ruta” prometna i koji eksploatišu žrtve sukoba i progona na Bliskom Istoku,” rekao je Hans Fridrih Šoder, šef Predstavništva UNHCR-a u Srbiji “Agencija UN za izbeglice spremna je da pomogne Srbiji da uvede i ovu bitnu komponentu u cilju uspešne strategije oporavka od virusa COVID-19.”
Za više informacija:
Mirjana Milenkovski, tel: +381 63 275 154, [email protected]
Share on Facebook Share on Twitter