Kolektivni centar u Kraljevu konačno je zatvoren, a njegovi stanari su se preselili u nove stanove u Boračkom naselju izgrađene sredstvima Evropske unije. Oni su danas ugostili Ambasadora Delegacije EU, Komesara za izbeglice i predstavnika UNHCRa i preneli im prve utiske o životu u svojim novim stanovima.
Zgrada socijalnog stanovanja u zaštićenim uslovima, koja se sastoji od 20 stambenih jedinica, izgrađena je u okviru projekta „Podrška pristupu pravima, zapošljavanju i unapređenju životnih uslova izbeglicih i interno raseljenih lica u Srbiji“. Projekat je finansiran iz Pretpristupnih fondova Evropske unije, a realizovan u saradnji sa Komesarijatom za izbeglice Republike Srbije i UNHCRom. Korisnici prve zgrade ove vrste na teritoriji opštine Kraljevo su 13 porodica raseljenih lica, tri izbegličke i četiri domicilne porodice. Ova zgrada predstavlja poslednji korak u zatvaranju kolektivnog centra Mataruška Banja u kome je raseljeno stanovništvo živelo od 1992. godine.
Ukupna vrednost građevinskih radova i opreme koje je finansirala EU je 300.000 evra. Opština Kraljevo donirala je građevinsko zemljište i infrastrukturno opremila lokaciju, a projekat je realizovan u saradnji sa NVO Vizija, dugogodišnjim izvršnim partnerom UNHCRa.
Na kraju posete, Ambasador Dežer je istakao „Danas se, sa Komesarijatom za izbeglice, nalazimo jedan korak bliže našem zajedničkom cilju – zatvaranju preostalih kolektivnih centara u Srbiji i pružanju mogućnosti svim izbeglim i raseljenim licima da žive boljim životom. Veliko mi je zadovoljstvo što danas mogu da razgovaram sa ovim ljudima i da se uverim koliko je naša pomoć doprinela poboljšanju njihovih životnih uslova.“
Komesar Cucić je dodao „Veoma smo zahvalni EU na njihovoj kontinuiranoj pomoći u rešavanju stambenih i drugih potreba izbeglica i interno raseljenih lica. EU je najznačajniji partner vlade Republike Srbije, ne samo u našim naporima da zadovoljimo potrebe ratom ugroženih lica već i u ostvarivanju njihovih prava. Zahvaljujući zajedničkim naporima Komesarijata za izbeglice, Evropske unije i UNHCRa, uspeli smo da zatvorimo više od 20 kolektivnih centara na teritoriji grada Kraljeva. Ponosni smo što možemo da kažemo da je poslednji kolektivni centar planiran za zatvaranje iduće godine. Posebno želim da kažem onima koji su se uselili u nove stanove da se nadamo da će im ovaj korak predstavljati novi početak ka svetlijoj i boljjoj budućnosti.“
Predstavnik UNHCRa je naglasio da je Kraljevo još jedan primer uspešne zajedničke saradnje vlade Srbije, lokalne samouprave, EU i Agencije za izbeglice. Ova saradnja će trajati dok svim ugroženim izbeglicama ne bude obezbeđen krov nad glavom.
Koncept socijalnog stanovanja u zaštićenim uslovima koji je uvela Švajcarska agencija za razvoj i saradnju 2002. godine, a unet je u Strategiju razvoja socijalne zaštite Republike Srbije, prepoznat je kao najbolje i najadekvatnije rešenje za stanovnike koji još uvek borave u kolektivnim centrima. U okviru ovog koncepta obezbeđuju se stambena rešenja za najugroženije kategorije kojima je potrebna dodatna pomoć lokalnih centara za socijalni rad. Do sada je ovaj koncept realizovan u 38 opština širom Srbije u kojima je izgrađeno više od 900 stanova. Izgradnju 471 od tih stanova finansirala je Evropska unija.
Korisnici zgrade u ulici Milunke Savić imaće pravo korišćenja stanova dok god su u stanju socijalne potrebe. Jedna od novih stanara je i porodica – domaćin zgrade čija će uloga biti da bude veza između stanara i Centra za socijalni rad u Kraljevu, te da im pruža potrebnu dodatnu pomoć.
U Srbiji trenutno boravi oko 66.000 izbeglica i 210.000 interno raseljenih lica sa Kosova. Oko 3000 njih i dalje boravi u 36 kolektivnih centara. Na teritoriji opštine Kraljevo živi 576 izbeglica i 20.551 interno raseljenih lica.
Share on Facebook Share on Twitter