Agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) pokrenula je prvu platformu ove vrste na kojoj će biti dostupne potvrđene informacije o programima visokog obrazovanja koji su dostupni izbeglicama širom sveta.
UNHCR-ov veb-sajt „Mogućnosti” (Opportunities) razvijen je kao odgovor na potrebe koje su iskazali studenti izbeglice s ciljem da se napravi globalna baza pouzdanih i ažuriranih informacija o programima stipendija za koje mogu da konkurišu izbeglice kako u njihovim trenutnim zemljama azila, tako i u inostranstvu.
„Oduvek je postojala potreba da se centralizuju informacije o mogućnostima koje su na raspolaganju izbeglicama i posebno o mogućnostima obrazovanja. Za većinu nas izbeglica obrazovanje je sredstvo pomoću kojeg održavamo nadu i idemo napred“, kaže Araš Bordbar (Arash Bordbar), izbeglica u Australiji.
„Platforma na kojoj možemo da vidimo različite mogućnosti koje su dostupne i uporedimo ih sa našim kvalifikacijama i željama može da promeni način na koji možemo i hoćemo da damo doprinos društvu u kojem živimo”.
Svega tri odsto izbeglica ima pristup visokom obrazovanju širom sveta, a veliki broj izbeglice možda nisu ni svesne da postoje programi visokog obrazovanja koji su im dostupni u zemlji domaćinu ili u inostranstvu. Ova digitalna platforma pokrenuta je s ciljem da se popuni ta praznina.
U okviru svoje obrazovne strategije, UNHCR i njegovi partneri rade, između ostalog, i na tome da do 2030. godine 15 odsto devojaka i mladića izbeglica imaju pristup prednostima visokog obrazovanja.
„Mogućnosti visokog obrazovanja koje su dostupne izbeglicama su veoma ograničene, ali to je ono što može da promeni nečiji život. Visoko obrazovanje može da pomogne da se izbeglice osposobe i steknu znanja i veštine koje su im neophodne za produktivan, ispunjen i nezavistan život. Nadamo se da će se javiti veći broj univerziteta i akademskih ustanova i da će ponuditi stipendije za izbeglice“, rekla je Džilijen Trigs (Gillian Triggs), pomoćnica visokog komesara za pravnu zaštitu izbeglica pri UNHCR-u.
„Platforma „Mogućnosti” (Opportunities), takođe, ima za cilj da podrži ciljeve Globalnog sporazuma o izbeglicama (Global Compact on Refugees) u pogledu većeg broja rešenja za izbeglice u trećim zemljama, što će u određenoj meri ublažiti pritiske na regione u razvoju u kojima je zbrinuto 85 odsto izbeglica na svetu.
„Mogućnosti za studiranje u inostranstvu predstavljaju dopunu u odnosu na programe humanitarnog prijema i preseljenja i omogućavaju izbeglicama siguran i legalan ulazak u druge zemlje. Obrazovne rute, odnosno ulazak izbeglica u zemlju na osnovu stipendija i studiranja, podržavaju ne samo osnaživanje izbeglica, već i iznalaženje dugoročnih rešenja“, rekla je Džilijen Trigs.
Trenutno, na portalu su već dostupne informacije o nekih 20 programa koje nude različiti pružaoci obrazovanja u više od 60 zemalja, a UNHCR podstiče i druge univerzitete da se pridruže platformi. UNHCR nezavisno verifikuje sve pružaoce usluga i sve programe pre nego što informacija budu objavljene na platformi.
Portal će biti pokrenut u dve odvojene faze. Prva faza pokrenuta je ove nedelje i fokusira se na mogućnosti visokog obrazovanja u skladu sa UNHCR-ovom obrazovnom strategijom (UNHCR’s Education Strategy) i Trogodišnjom strategijom preseljenja i komplementarnih puteva (Three-Year Strategy on Resettlement and Complementary Pathways) koju su razvili UNHCR i partneri.
Druga faza počeće sledeće godine i uključivaće mogućnosti mobilnosti radne snage u trećim zemljama za kvalifikovane izbeglice.
UNHCR-ovom portalu „Mogućnosti” (Opportunities) možete pristupiti ovde: https://services.unhcr.org/opportunities/
Share on Facebook Share on Twitter