Managementul frontierei şi a proiectelor de protecţie a refugiaţilor se bazează pe acorduri tripartite între autorităţile guvernamentale ale ţării, organizaţiile non-guvernamentale şi UNHCR. Acordurile tripartite garantează că UNHCR şi ONG-urile partenere pot vizita punctele de trecere a frontierei, precum şi centrele de detenţie, în scopul de a monitoriza accesul solicitanţilor de azil la teritoriu şi la proceduri echitabile şi eficiente de azil.
Deşi anumite activităţi de monitorizare a frontierei se efectuau şi în trecut, acorduri tripartite au formalizat cooperarea şi au stabilit rolurile, responsabilităţile şi metodologiile de lucru pentru semnatari. Ele au creat un cadru instituţional pentru monitorizarea intrării pe teritoriu, accesul la procedurile de azil şi la protecţia solicitanţilor de azil împotriva returnării. Nereturnarea este o piatră de temelie a protecţiei refugiaţilor la nivel mondial care prevede ca nimeni să nu fie deportat de pe teritoriul ţării dacă viaţa sau siguranţă i-ar putea fi puse în pericol.
Primul acord tripartit a fost încheiat în Ungaria în 2006. Ulterior, au fost semnate acorduri similare în Slovacia, în septembrie 2007, în România în iulie 2008, în Slovenia, în octombrie 2008, în Polonia, în octombrie 2008 şi în Bulgaria, în aprilie 2010.
În Republica Cehă, deoarece nu are frontire terestre externe ale UE, UNHCR se concentrează pe monitorizarea intrării pe teritoriu şi pe accesul la procedura de azil la aeroportul internaţional din Praga.
Acord tripartit în România
Share on Facebook Share on Twitter