Un obiectiv principal al UNHCR în Europa Centrală este de a asigura tuturor solicitanţilor de azil accesul la teritoriu în condiţii de siguranţă şi la proceduri echitabile şi eficiente de azil. Prin urmare, agenţia ONU pentru Refugiati a stabilit proiecte de gestionare a frontierelor în şase ţări din regiune: Bulgaria, Ungaria, Polonia, România, Slovacia şi Slovenia. Proiectele se bazează pe acorduri tripartite între autorităţile naţionale, organizaţiile neguvernamentale şi UNHCR. Aflaţi mai multe despre acorduri accesând linkul de mai jos.
În cadrul proiectului, ONG-ul participant în calitate de partener de implementare UNHCR vizitează în mod regulat de punctele de trecere a frontierei şi centrele de detenţie pentru a evalua accesul solicitanţilor de azil la teritoriu şi la procedurile de azil. Ei vorbesc cu noii veniţi, le analizează dosarele şi oferă informaţii de protecţie şi consiliere juridică. În urma vizitei, ei raportează către UNHCR şi Poliţiei de Frontieră concluziile şi pregătesc rapoarte de evaluare. Concluziile sunt apoi discutate de către grupuri de lucru regulate, dar şi în reuniuni ad-hoc atunci când este necesară o acţiune imediată.
Proiectele de management transfrontalier includ de asemenea, module de formare a poliţiei de frontieră şi ONG-urilor, adaptate la nevoile lor specifice de învăţare, în scopul de a crea o mai bună înţelegere a problemelor de azil, persoanelor vulnerabile şi a persoanelor cu nevoi speciale. În plus, câteva sute de standuri cu materiale informative în diferite limbi sunt plasate în locaţii cheie de-a lungul frontierelor externe, pentru a informa noii veniţi privind dreptul lor de a solicita azil şi pentru a le oferi date de contact locale pentru consultanţă juridică.
De-a lungul anilor, proiectele de gestionare a frontierelor şi protecţia refugiaţilor au contribuit la sporirea accesului la teritoriu şi la proceduri de azil în cele şase ţări din Europa Centrală. Proiectele au întărit cooperarea atât dintre poliţia de frontieră şi autorităţile de migraţie şi azil, cât şi dintre guvern, ONG-uri şi UNHCR.
Proiectele au contribuit, de asemenea, la identificarea nevoilor de formare, iar UNHCR ar putea conduce sute de sesiuni de instruire pentru toate nivelurile de funcţionari ai poliţiei de frontieră, precum şi pentru personalul centrelor de detenţie şi recepţie. Proiectele au dus de asemenea şi la schimbări în legislaţia existentă, în special cu privire la principiul nereturnării, o piatră de temelie a protecţiei refugiaţilor internaţionale, precum şi nesancţionarea intrării pe teritoriu.
Share on Facebook Share on Twitter