În România, UNHCR are drept interlocutor principal Ministerul Administraţiei şi Internelor, mai exact Oficiul Român pentru Imigrări, dar şi cu Poliţia de Frontieră, ca să menţionăm doar câteva dintre multiplele departamente MAI cu care colaborăm. De asemenea, UNHCR mai lucrează şi cu Ministerul Afacerilor Externe şi cu Ministerul Justiţiei.
Mai mult, având în vedere importanţa procesului de integrare al refugiaţilor şi persoanelor cu protecţie subsidiară în societatea română, Reprezentanţa din România mai ţine legătura şi cu Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării, Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale, Ministerul Sănătăţii, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Copilului, etc.
De asemenea, de-a lungul anilor, UNHCR a putut conta pe sprijinul Camerei Deputaţilor şi Senatului României pentru organizarea a diverse evenimente, printre care lansarea în parlament a “Manualului UNHCR pentru parlamentari: Naţionalitatea şi Apatridia” în 2010 şi luminarea Parlamentului României în albastru cu ocazia Zilei Mondiale a Refugiatului din 2011.
Share on Facebook Share on Twitter