Ziemeļvalstu un Baltijas valstu finansējums ir palīdzējis sniegt būtisku atbalstu cilvēkiem, kuri pārvietoti Ukrainā notiekošā kara rezultātā.
2022. gada 24. februārī Krievija uzsāka militāru iebrukumu Ukrainā. Pēc gada aptuveni 5,3 miljoni cilvēku ir pārvietoti Ukrainas iekšienē, bet vēl 8 miljoni cilvēku ir pametuši valsti un devušies uz citām Eiropas valstīm, tostarp Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm.
Joprojām turpinās liela mēroga humānā ārkārtas situācija, un donorvalstu ātrā reakcija ir palīdzējusi ANO Bēgļu aģentūrai (UNHCR) sniegt aizsardzību un palīdzību gan kara skartajiem iedzīvotājiem valsts teritorijā, gan bēgļiem no Ukrainas, kas mitinās citās valstīs.
Ziemas mēnešos UNHCR uzsāka pasākumus, lai pielāgotos ziemas apstākļiem un palīdzētu pārvietotajām personām izdzīvot aukstajā laikā. Šī programma ir vērsta uz patvēruma sniegšanu, nelielu bojāto mājokļu remontu, ziemas apģērba un tiešas naudas palīdzības nodrošināšanu.
UNHCR ārkārtas reaģēšanas pasākumu ietvaros Ukrainas robežās palīdzēja vairāk nekā 4,3 miljoniem kara skarto cilvēku, nodrošinot palīdzību, kas ietvēra gan segas un virtuves piederumus, gan celtniecības materiālus, pajumti, juridisko palīdzību un konsultācijas.
2022. gadā UNHCR Ukrainā organizēja 626 humānās palīdzības konvojus, kā arī piedalījās 27 starpaģentūru konvojos. Tas ļāva cilvēkiem grūti sasniedzamos reģionos saņemt tik ļoti nepieciešamo palīdzību. Kara plosītajās teritorijās bieži vien ir nepietiekami krājumi, taču, organizējot šos konvojus, UNHCR un partnerorganizācijas varēja sniegt ārkārtas palīdzību tiem, kam tā visvairāk bija nepieciešama.
Ukrainā vairāk nekā 1,2 miljoni cilvēku ir saņēmuši mērķtiecīgu aizsardzības palīdzību un informāciju, kas ir būtisks solis, lai palīdzētu bēgļiem krīzes laikā. Palīdzības pasākumi ietver bēgļu informēšanu par viņu cilvēktiesībām un juridiskajām tiesībām, neaizsargāto bēgļu novirzīšanu uz atbilstošajiem pakalpojumiem, kā arī psihosociālā atbalsta sniegšanu tiem, kas spiesti pamest valsti.
Vairāk nekā 987 000 cilvēku Ukrainā ir saņēmuši daudzfunkcionālu palīdzību skaidrā naudā, lai nodrošinātu savas pamatvajadzības. Cilvēkiem, kas bija spiesti bēgt, bieži bija jāatsakās no saviem ienākumu avotiem, taču palīdzība naudas izteiksmē ļāva valsts iekšienē pārvietotajiem ukraiņiem iegādāties pārtiku un citas pirmās nepieciešamības preces, piemēram, zāles un higiēnas preces.
Vairāk nekā 1,7 miljoni cilvēku ir saņēmuši palīdzību ar tādām pirmās nepieciešamības precēm kā matrači, gultasveļa, dvieļi un virtuves piederumi, kā arī ziemai piemērotas preces, piemēram, segas, termosi, sildītāji un apģērbs. Daudzi ukraiņi ir bijuši spiesti pamest savas mājas bez jebkādām mantām, un šāds atbalsts var palīdzēt nodrošināt minimālo dzīves līmeni, kā arī cieņu tiem, kam tas ir nepieciešams.
UNHCR ir palīdzējis nodrošināt patvērumu un jumtu virs galvas vairāk nekā 164 000 cilvēku Ukrainā, veicot intervences pasākumus kolektīvajos centros un bojātajās mājās. Šis skaits ietver gan tos, kuri remontē sagrautās mājas, gan tos, kuri ir pārvietoti un pašlaik dzīvo kolektīvos centros, piemēram, skolās un noliktavās, kas ir pārveidotas par pagaidu bēgļu izmitināšanas vietām. Turklāt telpu paplašināšana kolektīvajos centros ir palīdzējusi izvairīties no saspiestības.
Tā kā karš smagi skāra energoinfrastruktūru, UNHCR 2022. gadā piegādāja 81 ģeneratoru Ukrainas kopienām, kurām tas bija nepieciešams. Laikā, kad elektrotīklam tika uzbrukts, bija ļoti svarīgi nodrošināt stabilu elektroenerģijas piegādi kara skartajiem iedzīvotājiem, un šī jautājuma risināšana bija prioritāte palīdzības sniegšanā.
Moldovā desmitos Zilā punkta centros, ko valstī atvēra UNHCR un UNICEF, palīdzību saņēma vairāk nekā 45 000 bēgļi no Ukrainas. Zilā punkta centros – kopumā 40 šādas vietas atrodas astoņās dažādās valstīs – strādā apmācīti aprūpētāji, kuri cenšas nodrošināt drošu telpu un būtiskus pakalpojumus īpaši neaizsargātiem bēgļiem.
Ungārijā UNHCR un vietējās partnerorganizācijas ir palīdzējušas vairāk nekā 50 000 bēgļu no Ukrainas, sniedzot viņiem aizsardzību un juridisko atbalstu. Šī palīdzība ir bijusi vērsta gan uz juridiskām, gan psihosociālām konsultācijām, un tā ir palīdzējusi tiem, kam tas ir nepieciešams, gan sniedzot uz tiesībām balstītu atbalstu, gan atbalstu traumas gadījumā.
Polijā tika veiktas intervijas ar vairāk nekā 52 000 bēgļiem no Ukrainas, kas apliecināja, ka viņu visneatliekamākās vajadzības ir izmitināšana, skaidra nauda, piekļuve nodarbinātībai, medicīniskajai aprūpei un izglītībai. UNHCR atbildēja un sniedza vairāk nekā 293 000 Polijā izmitinātajiem bēgļiem palīdzību naudas izteiksmē.
Rumānijā vairāk nekā 165 000 bēgļu, kas ieradušies no Ukrainas, ir saņēmuši pirmās nepieciešamības nepārtikas preces, piemēram, siltas segas un sildierīces, lai izdzīvotu aukstajā laikā. Turklāt vairāk nekā 43 000 Rumānijā izmitināto bēgļu ir saņēmuši finansiālu palīdzību no UNHCR, lai nodrošinātu pamatvajadzības.
Dānija kā donorvalsts
2022. gadā Dānija UNHCR ziedoja vairāk nekā 106,9 miljonus ASV dolāru. No tiem vairāk nekā 35,6 miljoni ASV dolāru bija bez mērķa. Vairāk nekā 13 miljoni ASV dolāru no Dānijas iemaksām UNHCR ir novirzīti situācijas risināšanai Ukrainā. 2022. gadā Dānija bija astotais lielākais donors un salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielināja savus ziedojumus par 5,7 miljoniem ASV dolāru.
Norvēģija kā donorvalsts
2022. gadā Norvēģija UNHCR ziedoja vairāk nekā 118,2 miljonus ASV dolāru. No tiem vairāk nekā 72,5 miljoni ASV dolāru bija bez mērķa. Norvēģija ir otrā lielākā līdzekļu devēja pēc iemaksu apjoma uz vienu iedzīvotāju, un pagājušajā gadā tās ziedojumi palielinājās par vairāk nekā 10%. Vairāk nekā 26,9 miljoni ASV dolāru no Norvēģijas iemaksām UNHCR ir novirzīti situācijai Ukrainā.
Zviedrija kā donorvalsts
2022. gadā Zviedrija UNHCR ziedoja vairāk nekā 145,6 miljonus ASV dolāru. No šīs summas vairāk nekā 99,2 miljoni ASV dolāru bija bez mērķa ziedojumi, kas bija lielākā summa, ko viena valsts ziedoja bez mērķa. Vairāk nekā 15,3 miljoni ASV dolāru no Zviedrijas iemaksām UNHCR ir novirzīti situācijai Ukrainā.
Somija kā donorvalsts
2022. gadā Somija UNHCR ziedoja vairāk nekā 27,5 miljonus ASV dolāru. No šīs summas vairāk nekā 8,2 miljoni ASV dolāru bija bez mērķa. Vairāk nekā 5,8 miljoni ASV dolāru no Somijas iemaksām UNHCR ir novirzīti situācijai Ukrainā.
Islande kā donorvalsts
2022. gadā Islande UNHCR ziedoja vairāk nekā 4,1 miljonu ASV dolāru. No šīs summas vairāk nekā 1,5 miljoni ASV dolāru bija bez mērķa. Pēdējā gada laikā Islande ir palielinājusi savus ziedojumus UNHCR par vairāk nekā 50%, un tagad tā ir septītā lielākā palīdzības sniedzēja uz vienu iedzīvotāju. Vairāk nekā 1,1 miljons ASV dolāru no Islandes iemaksām UNHCR ir novirzīti situācijai Ukrainā.
Igaunija kā donorvalsts
2022. gadā Igaunija UNHCR ziedoja 700 283 ASV dolārus. No šīs summas 119 474 ASV dolāri bija bez mērķa. Vairāk nekā 247 811 ASV dolāru no Igaunijas iemaksām UNHCR ir novirzīti situācijai Ukrainā.
Latvija kā donorvalsts
2022. gadā Latvija UNHCR ziedoja 131 435 ASV dolārus, kas ir ievērojami vairāk nekā 2021. gadā. Visi līdzekļi tika novirzīti situācijai Ukrainā.
Lietuva kā donorvalsts
2022. gadā Lietuva UNHCR ziedoja 225 225 ASV dolārus, kas ir ievērojami vairāk nekā 2021. gadā. No šīs summas 112 613 ASV dolāri bija bez mērķa, ko varēja izmantot pēkšņām ārkārtas situācijām.
Dalīties Facebook Dalīties Twitter