Neraugoties uz dažām progresa pazīmēm, piespiedu pārvietošanās ātrums un apmērs apsteidz risinājumus
Ar katru gadu pieaug to cilvēku skaits, kas spiesti pamest savas mājas. Šobrīd ir sasniegts augstākais līmenis kopš šāda uzskaite tiek veikta, un šī tendence ir pieaugoša. Tomēr tā var tikt mainīta, ja tiks panākts jauns, saskaņots virziens saistībā ar miera atjaunošanu, šodien paziņoja ANO Bēgļu aģentūra (UNHCR).
Līdz 2021. gada beigām kara, vardarbības, vajāšanas un cilvēktiesību pārkāpumu dēļ pārvietoti 89,3 miljoni iedzīvotāju, kas ir par 8 % vairāk nekā gadu pirms tam. Saskaņā ar ANO Bēgļu aģentūras ziņojumu “Globālās tendences”, desmit gadu laikā šis skaitlis ir pieaudzis divas reizes.
Kopš pēdējā ziņojuma ir noticis Krievijas iebrukums Ukrainā, izraisot ātrāko un vienu no lielākajām piespiedu pārvietošanās krīzēm pēc Otrā pasaules kara. Turklāt arī citas ārkārtas situācijas no Āfrikas līdz Afganistānai un citur ir palielinājušas kopējo pārvietoto iedzīvotāju skaitliskaitli, pārsniedzot dramatisko 100 miljonu robežu.
“Pēdējo desmit gadu laikā tas katru gadu ir pieaudzis,” komentē ANO Augstais komisārs bēgļu jautājumos Filippo Grandi. “Vai nu starptautiskā sabiedrība sāks kopīgi darboties, lai risinātu šo traģēdiju, atrisinātu konfliktus un atrastu ilgtspējīgus risinājumus, vai arī šī briesmīgā tendence turpināsies.”
Pagājušais gads izcēlies ar konfliktu skaitu, kas saasinājušies un izveidojušies. Saskaņā ar Pasaules Bankas datiem 23 valstīs, kurās kopā dzīvo 850 miljoni iedzīvotāju, notikuši vidējas vai augstas klases konflikti.
Tikmēr pārtikas krīze, inflācija un klimata krīze vēl vairāk palielina cilvēku grūtības. Humānas palīdzības sniegšana ir apgrūtināta, jo daudzās situācijās ir jāsaskarās ar ierobežotu finansējumu.
Bēgļu skaits pasaulē 2021. gadā pieaudzis līdz 27,1 miljonam, visvairāk Ugandā, Čadā un Sudānā. Lielāko daļu bēgļu ir uzņēmušas kaimiņvalstis, kurām pašām ir ierobežoti resursi. Patvēruma meklētāju skaits sasniedzis 4,6 miljonus, kas ir par 11 % vairāk nekā iepriekš.
Pagājušajā gadā jau piecpadsmito gadu pēc kārtas pieauga arī to cilvēku skaits, kas pārvietoti valsts iekšienē konfliktu dēļ, sasniedzot 53,2 miljonus. Šo pieaugumu izraisīja pieaugošā vardarbība un konflikti dažādās valstīs un teritorijās, piemēram, Mjanmā. Konflikti Etiopijas Tigrejas un citos reģionos ir veicinājis to, ka miljoniem cilvēku spiesti bēgt valsts iekšienē. Nemieri Sāhelas apgabalā izraisījuši jaunas sacelšanās un piespiedu pārvietošanos valsts iekšienēs, jo īpaši Burkinafaso un Čadā.
Pārvietošanās ātrums un apjomi joprojām pārsniedz risinājumu pieejamību, piemēram, iespēja atgriezties, mītnesvietas maiņa vai vietējā integrācija. Tomēr ziņojumā par globālajām tendencēm iespīd arī pa kādam cerību staram. Bēgļu un iekšzemē pārvietoto iedzīvotāju skaits 2021. gadā palielinājās, atgriežoties līmenī, kāds tas bija pirms Covid-19. Brīvprātīgā repatriācija palielinājusies par 71 %, lai gan šie skaitļi joprojām ir pieticīgi.
“Neraugoties, ka esam liecinieki briesmīgām jaunām un jau esošām bēgļu situācijām, kas no jauna vai atkal uzliesmo neatrisinātas, ir arī piemēri, kad valstis un kopienas strādā kopīgiem spēkiem, lai rastu risinājumus pārvietotajiem cilvēkiem,” piebilda Grandi. “Piemēram, reģionālā sadarbība, lai repatriētu Kotdivuāras iedzīvotājus. Šādi svarīgi lēmumi ir jāatkārto vai jāpaplašina arī citviet.”Lai arī 2021. gadā aplēstais bezvalstnieku skaits pieaudzis, 81 200 cilvēku ieguvuši pilsonību vai viņiem tika apstiprināta pilsonība. Tas ir lielākais bezvalstnieku skaita samazinājums kopš 2014. gada, kad ANO Beģļu aģentūra uzsāka kampaņu IBelong.
Dalīties Facebook Dalīties Twitter