Kopējais pārvietoto personu skaits līdz 2024. gada maijam ir sasniedzis 120 miljonus; konflikti no Sudānas līdz Gazai un Mjanmai liek pārvietoties vēl lielākam skaitam cilvēku, un situācija steidzami prasa risinājumu.
ŽENĒVA – Pagājušajā un šajā gadā piespiedu pārvietošanas gadījumi visā pasaulē pieauga līdz iepriekš nepieredzētam līmenim, liecina UNHCR, ANO Bēgļu aģentūras, 2024. gada galvenais ziņojums “Globālās tendences”.
Līdz 2024. gada maijam piespiedu pārvietošanas gadījumu skaits bija pieaudzis līdz 120 miljoniem, un tas ir 12. ikgadējais pieaugums pēc kārtas, un tas raksturo gan jaunus un mainīgus konfliktus, gan nespēju atrisināt ilgstošas krīzes. Šis skaitlis nozīmē, ka pasaulē pārvietoto iedzīvotāju skaits ir līdzvērtīgs 12. lielākajai pasaules valstij – gandrīz tikpat liels kā Japānas iedzīvotāju skaits.
Galvenais faktors, kas veicina piespiedu pārvietoto personu skaita pieaugumu, ir postošais konflikts Sudānā: kopš 2023. gada aprīļa valstī tika reģistrēti vairāk nekā 7,1 miljons jaunu pārvietoto personu, bet vēl 1,9 miljoni – ārpus valsts robežām. 2023. gada beigās kopumā 10,8 miljoni sudāniešu bija izsūtīti no dzimtenes. Aizvadītajā gadā Kongo Demokrātiskajā Republikā un Mjanmā nežēlīgu kauju dēļ miljoniem cilvēku bija piespiedu pārvietoti valsts iekšienē. UNRWA aprēķini liecina, ka līdz pagājušā gada beigām katastrofālās vardarbības dēļ Gazas joslā bija pārvietoti līdz pat 1,7 miljoniem cilvēku (75% iedzīvotāju), no kuriem daļa palestīniešu bēgļu bija bēguši vairākas reizes. Pasaulē lielākā pārvietoto personu krīze joprojām ir Sīrijā – 13,8 miljoni cilvēku ir piespiedu pārvietoti gan valstī, gan ārpus tās.
“Aiz šiem skaudrajiem un joprojām pieaaugošajiem skaitļiem slēpjas neskaitāmas cilvēku traģēdijas. Šīm ciešanām ir jāmudina starptautiskā sabiedrība steidzami rīkoties, lai novērstu piespiedu pārvietošanas pamatcēloņus,” uzsver Filipo Grandi (Filippo Grandi), Apvienoto Nāciju Augstais komisārs bēgļu jautājumos. “Ir pēdējais laiks karojošajām pusēm ievērot kara pamatlikumus un starptautiskās tiesības. Fakts ir tāds, ka bez labākas sadarbības un saskaņotiem centieniem risināt konfliktus, cilvēktiesību pārkāpumus un klimata krīzi, pārvietoto personu skaits turpinās pieaugt, radot jaunas grūtības un augstas izmaksas humānās palīdzības jomā.”
Saskaņā ar Iekšējās pārvietošanas monitoringa centra datiem vislielākais pārvietoto personu skaita pieaugums bija saistīts ar cilvēkiem, kas bēg no konflikta un paliek savā valstī, un piecu gadu laikā šis skaits ir pieaudzis par gandrīz 50% – 68,3 miljoni cilvēku.
Bēgļu un citu personu, kam nepieciešama starptautiska aizsardzība, skaits pieauga līdz 43,4 miljoniem, iekļaujot arī tos, uz kuriem attiecas UNHCR un UNRWA pilnvaras. Lielākā daļa bēgļu ir izmitināti kaimiņvalstīs, no kuriem 75% dzīvo valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem, kas kopā veido mazāk nekā 20% no pasaules ienākumiem.
Ziņojumā norādīts, ka visā pasaulē 2023. gadā mājās atgriezās vairāk nekā 5 miljoni valsts iekšienē pārvietoto personu un 1 miljons bēgļu. Šie skaitļi liecina par redzamu attīstību ilgtermiņa risinājumu virzienā. Pozitīvi vērtējams tas, ka 2023. gadā pārmitināto personu skaits pieauga līdz gandrīz 160 000.
“Bēgļiem un kopienām, kas viņus uzņem, ir vajadzīga solidaritāte un palīdzīga roka. Viņi var sniegt un sniedz savu ieguldījumu sabiedrībā, ja ir iekļauti,” piebilda Grandi. “Tāpat pagājušajā gadā miljoniem cilvēku atgriezās mājās, kas ir svarīgs cerību atspulgs. Risinājumi ir pieejami – esam pieredzējuši, ka valstis, piemēram, Kenija, ir bēgļu iekļaušanas priekšgalā, taču ir vajadzīga reāla apņemšanās.”
Ziņojumā sniegta arī jauna analīze par klimata krīzi un to, kā tā arvien vairāk un nesamērīgi ietekmē piespiedu pārvietotās personas.
Ņemot vērā milzīgās problēmas, ar kurām saskaras 120 miljoni piespiedu pārvietoto cilvēku un kas izklāstītas ziņojumā “Globālās tendences”, UNHCR joprojām ir apņēmības pilna piedāvāt jaunas pieejas un risinājumus, lai palīdzētu cilvēkiem, kas spiesti pamest savas mājas, neatkarīgi no viņu atrašanās vietas.
BEIGAS
Dalīties Facebook Dalīties Twitter