ANO Bēgļu aģentūra (UNHCR) ar bažām seko līdzi jaunākajiem notikumiem Latvijā, kur pagājušajā nedēļā Saeima pieņēma grozījumus Valsts robežas likumā un Valsts robežsardzes likumā.
Šī mēneša sākumā ANO Bēgļu aģentūras pārstāvniecība Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs rūpīgi analizēja ierosinātos grozījumus un sniedza apsvērumus ar konkrētu ieteikumu kopumu.
Kā konstatēts apsvērumos un divpusējās sarunās ar Latvijas iestādēm un valdības pārstāvjiem, UNHCR ir bažas par to, ka izmaiņas likumos veicinās atpakaļ atraidīšanu, un tādējādi var novest pie tā, ka personām netiks nodrošināta efektīva piekļuve teritorijai un tiesības pieprasīt patvērumu, kas būtu starptautisko un Eiropas tiesību pārkāpums.
Likuma grozījumi pilnvaro Latvijas robežsargus neļaut ieceļot valstī gadījumā, ja patvēruma meklētājs teritorijā ir ieceļojis nelikumīgi un bez pamatota iemesla nav šķērsojis robežu oficiālā robežšķērsošanas vietā. Tomēr tiesības pieprasīt patvērumu ir spēkā neatkarīgi no ierašanās veida – un valsts pienākums ir nodrošināt ieceļošanu, lai izskatītu patvēruma pieteikumu.
Bēgļiem, kas bēg no kara, konfliktiem un vajāšanas, bieži vien nav iespējams izvairīties no ceļošanas, neizpildot nepieciešamās ceļošanas un imigrācijas prasības, lai legāli izceļotu un ieceļotu valstīs. Ja personām, kas meklē starptautisko aizsardzību, neļautu piekļūt patvēruma procedūrām, kad tās nelikumīgi ieceļo valstī, tām tiktu liegtas tiesības uz patvērumu un neizraidīšanas principu, kas paredz nevienu nesūtīt atpakaļ situācijā, kurā viņa dzīvība varētu būt apdraudēta.
UNHCR arī nopietni satrauc tas, ka likuma grozījumos nav precizēts, kā būtu jāveic izvērtējums, lai atteiktu ieceļošanu patvēruma meklētājiem, kas ierodas nelikumīgi, un ka tas netiks dokumentēts. Šāda pieeja var novest pie tā, ka lēmumi būs bez procesuālām garantijām, nebūs individualizēti un piemēroti, pastāvot kolektīvas izraidīšanas riskam, ja individuālie apstākļi, tiesības un vajadzības netiks ņemtas vērā.
UNHCR pilnā mērā atzīst Latvijas bažas par drošību, un mēs atkārtoti paužam skaidru nosodījumu jebkādai bēgļu un migrantu instrumentalizācijai no valstu puses. Tas rada nopietnus riskus un cilvēku ciešanas. Vienlaikus UNHCR uzsver, ka efektīva robežpārvaldība ir iespējama, vienlaikus ievērojot cilvēka pamattiesības, tostarp tiesības meklēt patvērumu.
UNHCR atkārto savu skaidri pausto aicinājumu Latvijai, ka visas personas, kas izsaka vēlmi meklēt patvērumu, neatkarīgi no tā, kā un kur tās ir šķērsojušas robežu, ir jāuzņem teritorijā un jānovirza uz patvēruma procedūru.
UNHCR atzinīgi vērtē nepārtraukto un konstruktīvo dialogu ar partneriem Latvijā. Mēs esam arī pauduši gatavību turpināt iesaistīties, lai sniegtu skaidrību, norādījumus un tehnisko palīdzību, lai palīdzētu nodrošināt, ka Latvijas tiesību akti un robežprocedūras pilnībā atbilst starptautiskajām prasībām.
Dalīties Facebook Dalīties Twitter