Piekļuve visam izglītības ciklam no agras bērnības līdz augstākajai izglītībai nodrošina būtisku aizsardzību un prasmes, lai bēgļu jaunieši, kurus konflikti, vardarbība un vajāšana ir piespiedusi pamest savas mājas, varētu veidot ilgtspējīgu nākotni.
Tomēr bēgļu bērni un jaunieši atpaliek no vietējiem vienaudžiem visos izglītības līmeņos, liecina ziņojums All Inclusive: The Campaign for Refugee Education (“Visiekļautība: Kampaņa bēgļu izglītībai”), ko šodien uzsāka ANO Bēgļu aģentūra (UNHCR).
Ziņojums, kas balstīts uz datiem no vairāk nekā 40 valstīm, liecina, ka 2020.–2021. mācību gadā 68 procentus bēgļu bērnu uzņēma pamatskolās. Bēgļu uzņemšana ir ievērojami mazāka vidējās izglītības līmenī (jauniešu izglītība) – 37 procenti, un augstākās izglītības līmenī tā ir tikai 6 procenti. Tomēr tas liecina par nozīmīgu augšupejošu tendenci, jo pirms dažiem gadiem tikai 1 procentam bēgļu jauniešu bija pieejama augstākā izglītība.
“Teiciens “talants ir universāls, bet iespējas nav” raksturo miljoniem bēgļu bērnu realitāti. Mums ir jāsamazina plašā plaisa starp talantiem un iespējām,” saka Filippo Grandi, ANO Augstais komisārs bēgļu jautājumos
“Bēgļu gadījumā tas ir ieguldījums cilvēkos, kas atjaunos savu valsti, kad viņi droši varēs atgriezties mājās.”
UNHCR aicina iekļaut bēgļus valstu izglītības sistēmās jau no ārkārtas humāno situāciju sākuma, kā arī ieilgušās pārvietošanas situācijās un ilgtermiņa attīstības plānošanā. Cita starpā tas prasa lielāku atbalstu skolotāju apmācībai un algām, jaunu infrastruktūru, atbilstošus un piemērotus mācību materiālus, drošu transportu uz skolām un no tām, piekļuvi eksāmeniem un sertifikācijai, kā arī digitālās plaisas novēršanu, kas ietekmē bēgļu iespējas.
Grandi norāda, ka daudzas valstis pēdējā laikā ir guvušas ievērojamus panākumus, iekļaujot bēgļu skolēnus valsts formālās izglītības sistēmās. “Tagad mums šī politika ir jāpapildina ar ievērojamu un ilgstošu finansējumu un jāturpina uzsvērt iekļaušanas ieguvumus,” viņš saka.
UNHCR aicinājumu visus bēgļu bērnus un jauniešus iesaistīt valsts izglītības sistēmā, lai viņiem būtu pieejama kvalitatīva izglītība un viņi netiktu atstāti novārtā, atbalsta arī septiņkārtējais Formula 1 pasaules čempions Sers Lūiss Hamiltons.
“Izglītības mērķis nav tikai paplašināt cilvēku redzesloku un sniegt viņiem iespējas, par kurām citādi viņi pat neiedomātos. Tā novērš arī sistēmiskās netaisnības kaitīgo ietekmi,” saka Lūiss, kurš ziņojumā ir sniedzis galavārdu.
“Runa nav tikai par labāku dzīves iespēju radīšanu jauniešiem, palīdzot viņiem atrast savu mērķi un veidot savu nākotni. Runa ir par ķēdes reakciju – lielāka daudzveidība vadošos un ietekmīgos amatos, darba pasaulē, sportā, kultūrā, politikā.”
Dalīties Facebook Dalīties Twitter