Šis skaitlis ir kā brīdinājuma signāls, lai veicinātu mieru un novērstu visus piespiedu pārvietošanas cēloņus, uzsver ANO Augstais komisārs bēgļu jautājumos Filippo Grandi.
Pirmo reizi vēsturē to cilvēku skaits, kas spiesti bēgt no konfliktiem, vardarbības, cilvēktiesību pārkāpumiem un vajāšanas, ko izraisījis karš Ukrainā un citi nāvējoši konflikti, ir pārsniedzis satraucošo 100 miljonu robežu.
“Simts miljoni ir skarbs rādītājs, kas vienlaicīgi ir vienādā mērā biedējošs un satraucošs. Tas ir rekords, ko nekad nevajadzēja sasniegt,” komentē ANO Augstais komisārs bēgļu jautājumos Filippo Grandi. “Tam ir jākalpo kā brīdinājuma signālam, lai atrisinātu un novērstu postošus konfliktus, izbeigtu vajāšanas un novērstu cēloņus, kas liek nevainīgiem cilvēkiem pamest savas mājas.”
Saskaņā ar jaunākajiem ANO Bēgļu aģentūras (UNHCR) datiem līdz 2021. gada beigām piespiedu kārtā pārvietoto cilvēku skaits pasaulē pieauga līdz 90 miljoniem. To veicināja jauni vardarbības viļņi vai ieilguši konflikti tādās valstīs kā Etiopija, Burkinafaso, Mjanma, Nigērija, Afganistāna un Kongo Demokrātiskā Republika. Tāpat arī karš Ukrainā šogad ir pārvietojis 8 miljonus cilvēku valsts iekšienē, un ir reģistrēti vairāk nekā 6 miljoni bēgļu ārpus Ukrainas.
Vairāk nekā 1 % no pasaules iedzīvotāju kopskaita ir līdzvērtīgs 14. visblīvāk apdzīvotajai valstij pasaulē. Saskaņā ar nesen publicēto Iekšējās pārvietošanās monitoringa centra (IDMC) ziņojumu tajā ir iekļauti bēgļi un patvēruma meklētāji, kā arī 53,2 miljoni cilvēki, kas konfliktu dēļ ir pārvietoti savas valsts robežās.
“Starptautiskā reakcija saistībā ar cilvēkiem, kas bēg no kara Ukrainā, ir bijusi ārkārtīgi pozitīva,” piebilst Grandi. “Līdzjūtība ir dzīva, un mums ir vajadzīga līdzīga mobilizācija visām krīzēm pasaulē. Taču galu galā humānā palīdzība ir paliatīvs līdzeklis, nevis zāles. Lai mainītu šo tendenci, vienīgā atbilde ir miers un stabilitāte, lai nevainīgi cilvēki nebūtu spiesti izšķirties starp akūtām briesmām mājās vai nedrošu bēgšanu un trimdu.”
16. jūnijā ANO Bēgļu aģentūra publicēs savu ikgadējo Globālo tendenču ziņojumu, kurā būs sniegts pilns globālo, reģionālo un nacionālo datu kopums par piespiedu pārvietošanu 2021. gadā, kā arī dati par periodu līdz 2022. gada aprīlim un informācija par atgriešanos un iespējamajiem risinājumiem.
Dalīties Facebook Dalīties Twitter