2020.gada 24.oktobrī Apvienot Nāciju Organizācija atzīmē savu 75. gadskārtu.
Attēls. Bērni iegūst ūdeni no akas, kuru darbina ar saules enerģiju un kura 21. policijas rajonā Tarakhail Daag tika ierīkota ar UNHCR atbalstu. © UNHCR / Claire Thomas
2020. gada 24. oktobrī Apvienoto Nāciju Organizācija atzīmē 75 gadus, kas veltīti miera uzturēšanai visā pasaulē, cilvēktiesību veicināšanai un vissteidzamāko pasaules problēmu risināšanai. UNHCR – ANO Bēgļu aģentūra – ir ieņēmusi ļoti svarīgu vietu šajos centienos, un tās nozīme šobrīd ir lielāka nekā jebkad agrāk.
Pēc Otrā pasaules kara tika izveidots ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos birojs, lai reaģētu uz vajadzībām, ko izjuta miljoniem eiropiešu, kuri konflikta dēļ bija spiesti doties bēgļu gaitās. Sākotnēji bija plānots, ka jaundibinātās ANO aģentūras darbība ilgs tikai trīs gadus. Gandrīz 70 gadu vēlāk UNHCR ir kļuvusi par globālu organizāciju, kas darbojas 135 valstīs, lai palīdzētu un aizsargātu miljoniem cilvēku, kā arī rastu risinājumus viņu problēmām, un tas izgaismo ilgstošos izaicinājumus, kas saistīti ar cilvēkiem, kuri ir spiesti pamest savas mājas.
Pēdējo desmitgažu laikā UNHCR pilnvaras ir paplašinājušās, iekļaujot iekšzemē pārvietotās personas, kuras glābjas bēgot, nešķērsojot savas valsts robežas, un bezvalstniekus, kuri nav nevienas valsts valstspiederīgie.
Bēgļi – iekšzemē pārvietotās personas un bezvalstnieki – ir vieni no tiem, kurus visvairāk skar globālās problēmas, ko Apvienoto Nāciju Organizācija cenšas risināt, – sākot ar klimata pārmaiņām un beidzot ar dzimumu nevienlīdzību. Pašlaik ik pēc trim sekundēm kāds cilvēks kaut kur pasaulē ir spiests pamest savas mājas – tik īsā laika sprīdī pat nepaspēsiet izlasīt šo teikumu.
UNHCR vienmēr cenšas atrast jaunus un novatoriskus veidus, kā palīdzēt piespiedu kārtā pārvietotiem cilvēkiem un tos aizsargāt. Kamēr ANO arvien intensīvāk pievēršas ilgtspējīgas attīstības jomai, pieņemot vērienīgos Ilgtspējīgas attīstības programmas mērķus (IAPM), kuru nolūks ir risināt virkni jautājumu, sākot no nabadzības un bada izskaušanas un beidzot ar piekļuves nodrošināšanu izglītībai, darbavietām un lētai un tīrai enerģijai, UNHCR pūlas nodrošināt, lai bēgļi tiktu iekļauti šajos centienos un lai neviens netiktu atstāts novārtā.
Viena no nesenajām UNHCR iniciatīvām ir Tīras enerģijas izaicinājums (“Clean Energy Challenge”), kura mērķis ir nodrošināt tīru, drošu un lētu enerģiju personām, kas bijušas spiestas doties bēgļu gaitās. UNHCR atbalsta arī bēgļu virzītus jaunievedumus, piemēram, ir piešķīrusi finansējumu tirgus lietotnes izveidei Alžīrijas bēgļu nometnēs un balvu bēgļu vadītām organizācijām par to rastajiem jaunajiem risinājumiem Covid-19 krīzei.
Kopš 1992. gada UNHCR vada Bēgļu stipendiju programmu (DAFI), kas vairāk nekā 18 000 jauniešu –bēgļiem un bēglēm – ir devusi iespēju iegūt augstāko izglītību. Pašlaik tikai 3 procentiem bēgļu jauniešu ir pieejama augstākā izglītība, taču UNHCR ir apņēmusies līdz 2030. gadam šo rādītāju palielināt līdz 15 procentiem.
ANO 75. gadadiena ir laiks pārdomām un steidzamam aicinājumam rīkoties, lai pasauli padarītu labāku. Kopā mēs varam veidot un arī veidosim mierpilnāku, ilgtspējīgāku un iekļaujošāku nākotni, kurā neviens nebūs atstāts novārtā.
UNHCR Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs piedalās vairākos pasākumos visā reģionā, lai atzīmētu Apvienoto Nāciju Organizācijas 75. gadadienu.
Dānijā UNHCR pārstāvis Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs Henriks M. Nordentofts runās par bēgļu situāciju pasaulē virtuālā mācību braucienā uz ANO, ko organizē Dānijas ANO asociācija. Pirms tam tai pašā nedēļā UNHCR Dānijas pārstāve Elizabete Arnsdorfa-Haslunda stāstīs par UNHCR darbu un bēgļu iekļaušanu digitālā jauniešu darbseminārā, ko organizē ANO pilsēta Kopenhāgenā un Dānijas Jauniešu padome.
4. novembrī UNHCR Igaunijas kontaktpersona Kari Kespers piedalīsies diskusijā Innovative Estonia and global issues – what can we do?, (Inovāciju Igaunija un globālās problēmas – ko varam darīt?), ko organizē Igaunijas Ārlietu ministrija. Diskusija notiks Juhana Kūsa Dokumentālās fotogrāfijas centrā, kurā būs apskatāma Vensāna Tremo izstāde One Day, I Will. (Kādu dienu es…).
Lietuvā Lietuvas Ārlietu ministrija sadarbībā ar UNHCR, ANO Bērnu fondu (UNICEF), Starptautisko Migrācijas organizāciju (IOM) un Pasaules Veselības organizāciju (PVO) organizē virtuālu konferenci The future we want, the UN we need: Lithuania’s contribution to multilateralism(Nākotne – ko vēlamies, ANO – kas mums vajadzīga: Lietuvas ieguldījums multilaterālismā).
Zviedrijā Zviedrijas ANO asociācija sadarbībā ar vairākām citām valstī pārstāvētām ANO struktūrām, tostarp UNHCR, ir sagatavojusi video kampaņu, kurā Apvienoto Nāciju Organizācijas 75. gadadienai ir veltīti četri videoklipi.
Dalīties Facebook Dalīties Twitter