Programmas atklāšana notiks 12.martā Rīgas domē un ir atvērta plašsaziņas līdzekļiem. @ Tatsiana Kalasouskaya
Dažādu starptautisko aģentūru sekmīgi īstenotais mācību modelis Polijā, kura mērķis ir stiprināt pašvaldību spējas iekļaut bēgļus un jaunpienācējus, šobrīd ir pielāgots Baltijas valstu kontekstam.
Rīga, Latvija. 12. martā, tiks uzsākta jauna starpinstitūciju iniciatīva “Jaunpienācēju un bēgļu integrācijas akadēmija Baltijas valstīs 2025.-2026.gadam” pašvaldību darbiniekiem no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas. ANO Bēgļu aģentūra (UNHCR), Eiropas Padomes starpkultūru pilsētu programma (CoE ICC), EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs (ODIHR) un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) ir izstrādājusi mācību programmu un ievieš to sadarbībā ar domnīcu Providus. Mācības palīdzēs pašvaldību darbiniekiem gan viņu šodienas darbā ar bēgļiem, gan arī sagatavos iespējamiem nākotnes izaicinājumiem.
Baltijas valstis uzņēma ievērojamu skaitu bēgļu no Ukrainas, ņemot vērā šo valstu iedzīvotāju skaitu. Visas trīs Baltijas valstis ir izrādījušas milzīgu solidaritāti ukraiņiem, kuri bija spiesti pamest savas mājas Ukrainā notiekošā kara dēļ, nodrošinot mierīgu vidi, lai bēgļi varētu atjaunotu savu dzīvi. Lai gan migrācijas politika tiek izstrādāta valsts līmenī, bēgļu un jaunpienācēju integrācija vietējā sabiedrībā ir iespējama, pateicoties profesionāliem darbiniekiem pašvaldībās. Šīs mācības tika izstrādātas, balstoties uz pašvaldību darbinieku identificētajām vajadzībām, kā arī uz jau iegūto pieredzi, uzņemot lielu skaitu bēgļu kopš 2022. gada. Nepārtraukts darbs integrācijas un sabiedrības saliedētības jomās joprojām ir būtisks iedzīvotāju kopienām visā reģionā.
“Veiksmīga bēgļu un iebraucēju integrācija sākas vietējā līmenī, kur pašvaldības ieliek pamatu iekļaujošām un noturīgām iedzīvotāju kopienām. Liekot uzsvaru uz zināšanām, sadarbību un spēju stiprināšanu, mēs varam atbalstīt pašvaldības, lai tās pilnībā izmantotu iespējas, ko bēgļi un iebraucēji sniedz uzņemošajai sabiedrībai,” sacīja integrācijas eksperts Karolis Žibas no ANO Bēgļu aģentūras pārstāvniecības Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs.
“Integrācijas akadēmija pašvaldību darbiniekiem ir nozīmīgs solis valsts, pašvaldību un NVO sektora sadarbības stiprināšanā, saliedētas un noturīgas sabiedrības veidošanā,” atzīmēja Agnese Lāce, Latvijas Republikas kultūras ministre.
“Integrācijas akadēmija ir ļoti svarīga iniciatīva, kas stiprinās Lietuvas Labklājības un darba lietu ministrijas paveikto un Uzņemšanas un integrācijas aģentūras stratēģiju, lai stiprinātu pašvaldību iesaistīšanos bēgļu un iebraucēju integrācijā. Esmu gandarīta, ka ministrija un aģentūra pievienojas akadēmijai kopā ar pašvaldību integrācijas koordinatoriem. Tas uzlabos kompetences, veicinās sadarbību starp galvenajām integrācijā iesaistītajām pusēm un sniegs vērtīgu ieskatu citu Baltijas valstu praksē,” uzsvēra Monika Žitkė, Lietuvas Uzņemšanas un integrācijas aģentūras Integrācijas koordinācijas nodaļas vadītāja.
Nākamā pusotra gada laikā akadēmijas dalībnieki iegūs zināšanas, kas īpaši pielāgotas, lai atbalstītu viņu darbu Baltijas valstu kontekstā un uzlabotu prasmes tādos jautājumos kā starpkultūru kompetenču un komunikācijas stiprināšana, efektīvas partnerības veidošana integrācijas jautājumos, dezinformācijas problēmu risināšana, mazāk aizsargātu bēgļu grupu vajadzību risināšana un cīņa pret dzimumā balstītu vardarbību.
“Akadēmijas uzsākšana ir svarīgs solis. Ir iedvesmojoši redzēt šo iespēju, ļaujot pašvaldībām uzlabot savas spējas, dalīties pieredzē un sadarboties, lai padarītu mūsu pilsētas iekļaujošākas un pretimnākošākas jaunpienācējiem,” sacīja Janika Hango, Igaunijas Tartu pašvaldības adaptācijas un integrācijas vadītāja.
Programmas atklāšana notiks 12.martā Rīgas domē un ir atvērta plašsaziņas līdzekļiem, kā arī būs iespējams sekot pasākuma tiešraidei šeit. EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja (ODIHR) organizētās pirmās apmācības notiks 13. un 14. martā NVO namā, kurā dalībnieki uzzinās par jaunākajām iespējamām pašvaldību iniciatīvām bēgļu un jaunpienācēju integrācijā un iekļaušanā.
Atvēršanas pasākuma pilna programma pieejama šeit.
Dalīties Facebook Dalīties Twitter