Sākoties jaunajam mācību gadam visā Eiropā, ANO Bēgļu aģentūra (UNHCR) brīdina, ka bēgļu bērni un jaunieši no Ukrainas jau trešo gadu saskaras ar traucējumiem izglītībā pēc 2022. gada februārī notikušā pilna apmēra iebrukuma.
Šodien publicētajā jaunajā Izglītības politikas kopsavilkumā ar nosaukumu “Pārtraukums izglītības apguvē*” UNHCR ziņo, ka, lai gan no aptuveni 5,9 miljoniem Ukrainas bēgļu visā Eiropā 30 līdz 50% ir bērni; uzņemošo valstu skolās 2022.–2023. mācību gadā bija reģistrēti tikai aptuveni puse no tiem.
Saskaņā ar kopsavilkuma secinājumiem faktori, kas veicina zemu bēgļu bērnu uzņemšanas līmeni, ir šādi: administratīvie, juridiskie un valodas šķēršļi; informācijas trūkums par pieejamajām izglītības iespējām; vecāku vilcināšanās reģistrēt savus bērnus uzņemošajās valstīs, jo viņi cer drīz atgriezties mājās Ukrainā; un neskaidrība par iespējamo reintegrāciju Ukrainas izglītības sistēmā.
Vēl viens būtisks šķērslis ir uzņemošo valstu nepietiekamā skolu ietilpība. Tā kā pēckara mēnešos patvēruma valstīs ieradās nepieredzēti liels skaits bēgļu bērnu, daudzās skolās vienkārši nebija ne nepieciešamo telpu, ne skolotāju, lai pielāgotos un uzņemtu jauniebraucējus.
UNHCR pauž bažas ka, ja vien netiks veikti steidzami pasākumi, simtiem tūkstošu bēgļu bērnu no Ukrainas arī šajā mācību gadā neiegūs izglītību.
Ņemot vērā Ukrainā notiekošo pilna apmēra karu, ir jāvelta lielas pūles, lai novērstu ilgtermiņa kaitējumu bērnu mācībām, potenciālam un nākotnes iespējām. Galvenā problēma joprojām ir izglītības traucējumi, jo valsts iekšienē pārvietoti aptuveni 5 miljoni cilvēku, un skolas – papildus citai svarīgai civiliedzīvotāju infrastruktūrai – ir izpostītas.
Lai nodrošinātu bēgļu bērnu iekļaušanu valsts izglītības sistēmās uzņemošajās valstīs visā Eiropā, UNHCR Izglītības politikas kopsavilkumā ir izklāstīti vairāki galvenie ieteikumi valdībām, lai mazinātu kavēkļus un veicinātu mācību procesu, tostarp:
Veicināt bēgļu bērnu un jauniešu iekļaušanu Eiropas valstu izglītības sistēmās un palielināt skolu ietilpību, lai varētu uzņemt ikvienu bēgļu bērnu. Kaut arī īstermiņā var tikt izmantoti pagaidu pasākumi, lai nodrošinātu atbilstošas telpas, ietilpību un skolotājus, būtiska ir ilgtermiņa plānošana un resursi. Nākamajā gadā valstīm un izglītības iestādēm būtu laicīgi jāieplāno, kā nodrošināt, lai visi bēgļu bērni nākamajā mācību gadā varētu uzsākt mācības.
Nodrošināt, ka bēgļu vecāki saņem detalizētu informāciju par bērnu un jauniešu izglītības iespējām un saikni ar Ukrainas izglītības sistēmu, lai viņi varētu pieņemt pamatotus lēmumus.
Maksimāli palielināt bēgļiem pieejamo izglītības iespēju kvalitāti un piemērotību. To var panākt, ieviešot ātras vērtējumu, sertifikātu un diplomu savstarpējas atzīšanas procedūras, apmainoties ar datiem par akadēmiskajiem sasniegumiem un mobilitāti, kā arī ieviešot vienotus likumus un direktīvas, vēlams reģionālā līmenī, lai pēc iespējas atvieglotu gan ilglaicīgo uzturēšanos, gan atgriešanos Ukrainas izglītības sistēmā.
Kopsavilkumā sniegta arī praktiska informācija bēgļu vecākiem un atbildes uz galvenajiem jautājumiem par bērnu reintegrāciju Ukrainas izglītības sistēmā, tiklīdz viņi varēs atgriezties mājās.
UNHCR cieši sadarbojas ar UNICEF, kas koordinē humānās palīdzības partneru pasākumus izglītības jomā Ukrainā un kaimiņvalstīs.
Piezīmes:
*UNHCR Izglītības politikas kopsavilkuma pilnais nosaukums ir: “Pārtraukums izglītības apguvē: mācību šķēršļu novēršana bēgļu bērniem un jauniešiem no Ukrainas – problēmas un ieteikumi”, kas pieejams šeit.
Eiropas Komisijas ieteiktās vadlīnijas, ko izstrādāja UNICEF un UNHCR, ir pieejamas tīmekļa vietnē.
Dalīties Facebook Dalīties Twitter