Pasaulinio pabėgėlių forumo kvietimas: sužinokite daugiau apie Šiaurės ir Baltijos šalių įsipareigojimus, kurių tikslas įgalinti daugiau pabėgėlių lankyti mokyklą.
© UNHCR/Paul Absalon
Milijonams pabėgėlių – vaikams ir jaunimui – mokyklos lankymas yra tik svajonė. Šiandien 3,7 milijono mokyklinio amžiaus pabėgėlių nelanko pradinės mokyklos; taigi, jiems nėra suteikiama galimybė įgyti įgūdžių, kurie jiems leistų atrasti savo potencialą, tapti nepriklausomais ir susikurti geresnę ateitį.
2019 m. Pasauliniame pabėgėlių forume Šiaurės ir Baltijos regiono šalys išsakė keletą konkrečių pasižadėjimų užtikrinti, kad daugiau pabėgėlių galėtų gauti išsilavinimą – ir kad jiems suteikiamas išsilavinimas būtų kokybiškesnis – taip prisidėdamos prie 2030 m. Darnaus vystymosi darbotvarkės 4-ame tiksle išdėstytos vizijos įvykdymo (Integruotas ir kokybiškas išsilavinimas visiems).
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR) jau seniai skatina pabėgėlių vaikų integraciją į nacionalines mokyklos sistemas kaip patį efektyviausią būdą užtikrinant, kad jie imtų lankyti ir tęstų lankyti mokyklą. Tokiu būdu jiems yra suteikiama tokia pati prieiga prie mokymo programos ir kreditų, kuriuos jie užsidirbtų mokydamiesi kartu su savo vietiniais bendraamžiais.
Šiandien daugiau negu 9 iš 10 mokyklinio amžiaus pabėgėlių yra priglausti besivystančiuose regionuose, kur mokyklų ir švietimo sistemos dažnai patiria didžiulį spaudimą ir susiduria su nepakankamų išteklių problema. Šioms šalims reikia paramos užtikrinant vaikų pabėgėlių integraciją.
„Pandemija ir jos sukurti socioekonominiai padariniai kelia riziką, pastaraisiais metais, padarytam progresui pabėgėlių švietimo srityje, taigi poreikis integruoti pabėgėlius į nacionalines švietimo sistemas yra svarbesnis negu bet kada anksčiau.” sako Henrik M. Nordentoft, UNHCR atstovas Šiaurės ir Baltijos šalims. „Aš esu labai laimingas matydamas šiuos rimtus ir reikšmingus Šiaurės ir Baltijos regiono šalių pasižadėjimus, kurie neabejotinai pakeis daugelio vaikų ir jaunų pabėgėlių gyvenimus.“
Norvegija, Švedija ir Danija prisiėmė rimtus finansinius įsipareigojimus remiant pabėgėlių integraciją į švietimo sistemą. Pavyzdžiui, Švedija ir Norvegija įsitraukė į UNESCO ir„Išsilavinimas negali laukti“ (angl. „Education Cannot Wait“) misijos kartu dedamas pastangas nacionalinių švietimo sistemų sustiprinimui (skaityti daugiau).
Vyriausybių ministrai, pilietinė visuomenė, tarptautinės organizacijos, privatus sektorius, akademinė bendruomenė, pabėgėliai ir daugybė kitų suinteresuotų šalių 2019 m. gruodžio mėn. susivienijo pirmame, į istoriją įėjusiame Pasauliniame pabėgėlių forume.
Šio aukšto lygio susirinkimo tikslas buvo sutelkti veiksmus ir įsipareigoti konkretiems pasižadėjimams teikti paramą gerinant pasaulinį atsaką į pabėgėlių problemas ir pertvarkyti Pasaulinio susitarimo dėl pabėgėlių tikslus taip, kad pabėgėliai ir juos glaudžiančios bendruomenės matytų apčiuopiamus darbo rezultatus.
Šio susirinkimo rezultatas tai – 1400 solidarumo ir integracijos pasižadėjimai įtraukiantys finansinę, techninę, politinę bei inovatyvių naujų partnerysčių įsipareigojimų, iniciatyvos ir praktikos sritis. Skandinavijos ir Baltijos šalių vyriausybės ir kitos suinteresuotos šalys iš viso pasižadėjo įvykdyti 107 įsipareigojimus.
Nepaisant koronavirusinės pandemijos sukeltų apribojimų ir iššūkių, daugelio šių įsipareigojimų diegimas jau pradėjo vystytis. 2021 m. gruodžio mėn. UNHCR organizuoja aukšto rango pareigūnų susirinkimą, kuriame bus vertinama esama situacija, nustatomos spragos ir skatinamas tolesnis vystymasis, susijęs su Pasauliniu susitarimu dėl pabėgėlių.
Informaciją apie visus įsipareigojimus rasite skaitmeninėje Pasaulinio susitarimo dėl pabėgėlių platformoje.
Norvegija iš viso įsipareigojo skirti apie 58 mln. JAV dolerių per ketverius metus „Išsilavinimas negali laukti“ (angl. „Education Cannot Wait“) misijai; šalis taip pat papildomai remia UNHCR švietimo strategiją skirdama apie 1,2 mln. JAV dolerių.
Danija taip pat skiria konkrečią paramą misijai „Išsilavinimas negali laukti“ (angl. „Education Cannot Wait“) – ketverių metų partnerystę, kurios vertė yra apie 40,8 mln. JAV dolerių. Be to, artimai bendradarbiaujant su Etiopijos ir Ugandos vyriausybėmis, specifiniai projektai pabėgėlių integracijai šiose dvejose šalyse stiprinti yra remiami skiriant apie 5,7 ml. JAV dolerių kiekvienai iš šalių (skaityti daugiau).
Švedija įsipareigoja siekti sustiprinti pabėgėlių vaikų integraciją vietinėse ir nacionalinėse švietimo sistemose skiriant finansinę paramą bei stiprinant galimybes, pavyzdžiui, apmokant mokytojus, integruojant neįgalius vaikus bei gerinant kvalifikacijos pripažinimo sistemas.
Stiprus Estijos vyriausybės dėmesys, skiriamas informacijos ir komunikacijos technologijoms (ICT) bei skaitmeniniams įgūdžiams yra įtrauktas ir į jų pasižadėjimą skirti paramą pokriziniams ir pabėgėlių švietimo projektams tokiose šalyse kaip Ukraina, Libanas ir Turkija, kuriems vadovauja Estijos NVO organizacijos.
Jauniems Burundžio pabėgėliams esantiems Mahamos stovykloje Ruandoje „DAFI“ programa skyrė stipendijas ir dabar jie yra pasiruošę pradėti studijas universitete. © UNHCR / Antoine Tardy
Nors vaikams pabėgėliams pradinio išsilavinimo prieinamumas per pastaruosius metus, pasauliniu mastu, gerokai pažengė, kylant amžiui ir išsilavinimo lygiui, kyla ir daugiau spragų bei trukdžių. Kalbant apie vidurinį ir jaunimo lavinimą, dar mažiau pabėgėlių (24 procentai) turi galimybę įstoti mokytis ir lankyti užsiėmimus.
Kalbant apie aukštesnį išsilavinimą, skaičiai atrodo dar niūresni; tik 3 procentams jaunų pabėgėlių yra prieinamas universitetas ar kitokio aukštesniojo išsilavinimo institucijos. Kartu su partneriais, UNHCR nustatė ambicingą tikslą iki 2030 m. šį skaičių padidinti iki 15 procentų, tačiau tam reikalingas aktyvus įsitraukimas, politinė valia ir finansinė parama.
Pastarojo pavyzdį parodė Danijos skirta parama, kurios vertė yra apie 1,6 mln. JAV dolerių, nukreipta taip vadinamai „DAFI“ programai – UNHCR ir Vokietijos vadovaujamai stipendijų programai, suteikiančiai jauniems pabėgėliams stipendijas taip suteikiant jiems galimybę tęsti mokslus aukštesniojo išsilavinimo įstaigose. Nuo 1992 m., kai ši programa buvo pradėta, daugiau negu 18 000 pabėgėlių studentų gavo stipendijas, o esant papildomai finansinei paramai dar daugiau jaunų pabėgėlių bus suteiktas šis šansas.
Universitetai Lietuvoje taip pat imasi veiksmų, kad suteiktų pabėgėliams geresnes aukštesniojo išsilavinimo galimybes. Mykolo Romerio universitetas Vilniuje pasižadėjo suteikti nemokamą prieigą tam tikram pabėgėlių skaičiui, o LCC Tarptautinis universitetas Klaipėdoje įsipareigojo toliau tęsti ir plėsti savo Artimųjų Rytų stipendijos programą, taip pat pasiūlydamas priimti ir pabėgėlius.
UNHCR partnerystė ir bendradarbiavimas su privačiu sektoriumi, galinčiu prisidėti inovacijomis, resursais, praktine patirtimi ir specialiomis žiniomis, stipriai išsiplėtė, ir švietimo sritis nėra išimtis.
Danijos „LEGO Foundation“ jau pradėjo vykdyti savo 100 mln. JAV dolerių įsipareigojimą remti švietimą ankstyvoje vaikystėje Rytų Afrikoje pradėdama projektą „Reikšmingi žaidimai“ (angl. „Play Matters“); yra tikimasi, jog šis projektas pagerins švietimo sąlygas 800 000 vaikų (skaityti daugiau).
Danijos „Novo Nordisk Foundation“ taip pat dalyvauja ilgalaikiuose projektuose, kurie siekia sustiprinti jaunų Sirijos pabėgėlių švietimą Jordanijoje, taip sustiprinant jų potencialą atėjus laikui įsilieti į darbo rinką (skaityti daugiau).
Visame pasaulyje daugybė nevyriausybinių organizacijų dalyvauja pabėgėlių švietime, įskaitant krizinėse situacijose – kai kuriais atvejais tiesiogiai bendradarbiaujant su UNHCR – ir Pasauliniame pabėgėlių forume daugelis jų įsipareigojo užtikrinti dar stipresnį poveikį ir rezultatus. Tarp kitų, šios NVO yra Norvegijos pabėgėlių taryba, „FinChurchAid“, „Gelbėkit vaikus“ (angl. „Save the Children“) Danijoje, „PlanBørnefonden“, „Oxfam Ibis“.
Daugiau informacijos apie UNHCR strategiją ir veiklą švietimo srityje rasite čia.
with key figures, overview of pledges and timeline for the steps ahead.
Comprehensive report on result from the Global Refugee Forum including regional summaries, info on established support platforms and initiatives launched at the event.
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter