Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros pranešimai rodo, kad 2018 metais, kasdien bandydami persikelti per Viduržemio jūrą žūsta šeši žmonės
2018 m. gyvybę prarado nerimą keliantis Europą per Viduržemio jūrą pasiekti bandžiusių pabėgėlių ir migrantų skaičius – dėl paieškų ir gelbėjimo operacijų finansavimo sumažinimo Viduržemio jūra išlieka mirtingiausia jūrų perkėla pasaulyje. Naujausioje UNHCR – Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros išleistoje „Desperate Journeys“ (Desperatiškos kelionės) ataskaitoje šiandien skelbiama, kad kasdien prarandama vidutiniškai po šešių žmonių gyvybes.
Apskaičiuota, kad nepaisant Europos pakrantes pasiekiančių žmonių skaičiaus sumažėjimo, 2018 m. Viduržemio jūros regione žuvo ar dingo be žinios 2,275 asmenys. Iš viso į Europą atvyko 139,300 pabėgėlių ir migrantų, tai – mažiausias skaičius per penkerius metus.
JT pabėgėlių reikalų vyriausiasis komisaras Filippas Grandis teigia, kad “Gyvybių gelbėjimas jūroje nėra nei pasirinkimas, nei politinis klausimas, bet nuo seno galiojantis įsipareigojimas.” „Jei turime drąsos ir viziją matyti toliau, už kito laivo, galime sustabdyti šias tragedijas ir priimti ilgalaikį regioninio bendradarbiavimo principą, kurio pagrindas būtų žmogaus gyvybė ir orumas.”
Ataskaitoje aprašoma, kaip kai kurių Europos valstybių politikos pokyčiai nulėmė daugybę incidentų, kurių metu daugybė žmonių buvo palikti jūroje dienų dienas, laukiant leidimo prisišvartuoti. NVO laivai ir jų įgulos susidūrė su vis didesniais paieškos ir gelbėjimo operacijų apribojimais. Kelionės iš Libijos į Europą metu jūroje žūsta kas penkioliktas žmogus – tai žymiai daugiau nei 2017 m. Tūkstančiai žmonių buvo sugrąžinti į Libiją, kur susidūrė su siaubingomis sąlygomis sulaikymo centruose.
Daugeliui įsikūrimas Europoje buvo paskutinė stotelė siaubingoje jų kelionėje, kurioje jie patyrė kankinimus, prievartavimus ir seksualinius išpuolius bei pavojų būti pagrobti ir kalinami, siekiant gauti išpirką. Šalys privalo imtis skubių veiksmų, kad kontrabandos tinklai būtų pašalinti, o šių nusikaltimų vykdytojai būtų teisiami.
Vis dėlto, kai kuriais aspektais galima įžvelgti vilties. Nepaisant politinės aklavietės vykdant regioninį jūrų gelbėjimo ir išlaipinimo metodą, kurio praėjusių metų birželio mėnesį reikalavo JT Pabėgėlių agentūra ir TMO, kelios valstybės įsipareigojo priimti žmones, išgelbėtus Viduržemio jūros centriniame regione – tai potencialus pagrindas nuspėjamam ir ilgalaikiam sprendimui. Valstybės taip pat pažadėjo tūkstančius persikėlimo vietų pabėgėliams iš Libijos evakuoti.
Ataskaitoje taip pat atskleisti svarbūs pabėgėlių ir migrantų naudojamų maršrutų pokyčiai. Pirmą kartą per pastaruosius metus Ispanija tapo pagrindiniu atvykimo į Europą centru, nes apie 8 000 žmonių atvyko sausuma (per Seutos ir Melijos anklavus) ir dar 54 800 žmonių sėkmingai kirto pavojingą Vakarų Viduržemio jūrą. Todėl Vakarų Viduržemio jūros regione mirties atvejų skaičius nuo 2017 metų padidėjo beveik keturis kartus – nuo 202 iki 777. 2018 m. į Italiją atvyko apie 23 400 pabėgėlių ir migrantų – tai penkis kartus mažiau nei praėjusiais metais. Graikija sulaukė panašaus keliavusiųjų jūra skaičiaus – apie 32 500, lyginant su 30 000 žmonių 2017 metais, tačiau beveik tris kartus padaugėjo žmonių, atvykstančių per sausumos sieną su Turkija.
Kitur Europoje Bosnija ir Hercogovina užregistravo apie 24 000 atvykusių pabėgėlių ir migrantų, keliavusių per Vakarų Balkanus. Kipras sulaukė keleto laivų, vežančių Sirijos pabėgėlius iš Libano, o metų pabaigoje į Jungtinę Karalystę atvyko nedidelis skaičius žmonių, atkeliavusių iš Prancūzijos.
Page 1 of 2
-
UNHCR ataskaitoje teigiama, kad klimato kaita kelia vis didesnę grėsmę nuo karo, smurto ir persekiojimo bėgantiems žmonėms
12.11.2024Naujos ataskaitos duomenys atskleidžia, kad nuo karo, smurto ir persekiojimo priversti bėgti žmonės vis dažniau atsiduria pasaulinės klimato krizės priešakyje. Dėl tokios padėties jie susiduria su mirtinomis grėsmėmis, tačiau jiems trūksta lėšų ir paramos, reikalingos prisitaikyti. Ataskaitoje, kurią bendradarbiaudama su 13 ekspertų organizacijų, mokslinių tyrimų institucijų ir pabėgėlių grupių šiandien […]
-
Nepaisant pažangos, laukia dar daug darbo siekiant atverti kelią pabėgėlių švietimui
13.09.2024Praėjus penkeriems metams nuo UNHCR pabėgėlių švietimo strategijos iki 2030 m. pradžios, šių metų pabėgėlių švietimo ataskaitoje atskleidžiama ir pažanga, ir iššūkiai. Nors pasaulio pabėgėlių švietimo ir priėmimo į mokyklas srityje padaryta didelė pažanga, tačiau dar išlieka didelių iššūkių – beveik pusė iš 14,8 mln. mokyklinio amžiaus pabėgėlių vaikų pasaulyje vis dar nelanko mokyklos. Ataskaitoje […]
-
Filippo Grandi. Europos šalių diskusijose apie imigraciją vis kartojasi žodis – kontrolė
03.09.2024Pranešimas paskelbtas portale www.lrt.lt 2024 m. rugpjūčio 20 d. Sienų statymas, laivų apgręžimas, pabėgėlių ir migrantų nustūmimas į kitas šalis… rinkimų gausa paženklintais metais populistai tikina rinkėjus, kad visa tai padės susigrąžinti kontrolę – nuo sienų ir imigracijos srautų iki darbo rinkų, sveikatos sistemų ir nacionalinio saugumo. Nedaugelis politinių taktikų […]
-
JT pabėgėlių agentūra (UNHCR) : Vis didėjant priverstinių persikėlimų skaičiui UNHCR įspėja dėl apatijos ir neveiklumo
13.06.2024Bendrasis pasaulyje perkeltų asmenų skaičius 2024 m. gegužės mėn. jau buvo 120 mln. Konfliktai nuo Sudano iki Gazos, Mianmaro ar Ukrainos kelia naują gyventojų persikėlimo krizę, todėl šią problemą reikia spręsti nedelsiant.
-
Didelio masto karas Ukrainoje įžengia į trečiuosius metus, o milijonai savo namus palikti priverstų asmenų tebegyvena nežinomybėje ir už savo šalies ribų
20.02.2024Tai yra UNHCR Europos regiono direktoriaus Philippe Leclerc kuris gali būti cituojamas naudojant pranešimo tekstą, 2024 m. vasario 20 d. spaudos konferencijoje Jungtinių Tautų rūmuose Ženevoje skaityto pranešimo santrauka.
-
Nuo pažado iki gerosios praktikos: pabėgėlių organizacijos Lietuvoje istorija
09.01.20242019 m. Pasaulinio pabėgėlių forumo metu Lietuvos pabėgėlių bendruomenės susivienijo ir įsipareigojo įsteigti pabėgėlių vadovaujamą organizaciją, kuri stiprintų pabėgėlių integraciją šalyje. Po ketverių metų ši organizacija padeda pabėgėliams steigti verslą Lietuvoje ir tapo teigiamu pavyzdžiu kitiems.
-
Apribotos galimybės mokytis: beveik pusė mokyklinio amžiaus pabėgėlių vaikų iš Ukrainos negauna formalaus išsilavinimo
08.09.2023Prasidėjus naujiems mokslo metams visoje Europoje, UNHCR įspėja, kad po 2022 m. vasario mėn. pradėtos plataus masto invazijos, pabėgėlių vaikų ir jaunimo iš Ukrainos mokymasis sutrinka jau trečius metus iš eilės. Šiandien išleistoje naujoje Švietimo politikos apžvalgoje, pavadintoje „Apribotos galimybės mokytis*“, UNHCR praneša, kad nors 30–50 proc. iš maždaug 5,9 […]
-
10 faktų apie pabėgėlius
20.07.2023 -
Dauguma pabėgėlių iš Ukrainos tikisi sugrįžti į savo šalį, tačiau humanitarinės pagalbos poreikis Ukrainoje išlieka didžiulis
07.07.2023Toliau pateikiamas Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro (UNHCR) atstovės Ukrainoje Karolinos Lindholm pareiškimas.
-
2022 m. priverstiniam gyventojų persikėlimui pasiekus naują rekordą UNHCR ragina imtis rimtų veiksmų
14.06.2023Padidėjimą pernai lėmė karas Ukrainoje ir patikslinti pabėgėlių iš Afganistano skaičiai. Kiti kariniai konfliktai, ypač Sudane, bendrą pasaulinį skaičių išaugino iki 110 milijonų.