Stipri ir laiku suteikta UNHCR parama padėjo milijonams savo namus palikusių ukrainiečių

Nuo karo Ukrainoje pradžios daugiau kaip 7,1 mln. pabėgėlių iš Ukrainos kirto kaimyninių šalių sienas, o kai kurie iš jų toliau ieškojo prieglobsčio kitose Europos šalyse. Tuo tarpu daugiau kaip 6,9 mln. žmonių Ukrainoje yra perkelti šalies viduje. Jie susiduria su daugybe iššūkių, įskaitant tai, kad neturi pastogės, maisto, būsto, pagrindinės infrastruktūros, galimybių įsidarbinti ir mokytis.

Greita Šiaurės ir Baltijos šalių reakcija, parama ir finansiniai įnašai, taip pat neeilinis Lietuvos ir kitų šalių finansavimas leido UNHCR greitai ir ilgesniam laikui reaguoti į humanitarinę krizę Ukrainoje bei kaimyninėse šalyse.

Tačiau artėjant žiemai daugeliui žmonių reikės skubios ir ilgalaikės paramos, kad jie galėtų susidoroti su žemėjančia temperatūra, įskaitant saugias nakvynės vietas, apgadintų būstų remontą, šiltus drabužius ir psichosocialinę pagalbą.

Per 241 humanitarinės pagalbos konvojų UNHCR kartu su kitomis JT organizacijomis sugebėjo suteikti gyvybiškai svarbią ir skubią pagalbą daugiau kaip 140 tūkst. ukrainiečių labiausiai nukentėjusiose šalies teritorijose. Šis darbas tebėra labai sudėtingas dėl saugumo padėties.

UNHCR remia priėmimo ir kolektyvinius centrus Ukrainoje, kuriuose prieglobsčio ir paramos ieško šalies viduje perkelti ukrainiečiai. Sukūrėme arba pagerinome beveik 100 tūkst. miegamųjų vietų daugiau kaip 300 centrų.

Daugiau kaip 535 tūkst. šalies viduje perkeltų asmenų Ukrainoje gavo UNHCR pagalbą grynaisiais pinigais. Pagalba grynaisiais pinigais leidžia pabėgėliams nustatyti prioritetus ir oriai patenkinti savo poreikius bei prisideda prie vietos ekonomikos. UNHCR taip pat suteikė piniginę pagalbą maždaug 397 tūkst. Ukrainos pabėgėlių šalyse kaimynėse Moldovoje, Rumunijoje, Slovakijoje ir Lenkijoje. Tokiu atveju parama grynaisiais pinigais tarnauja tarsi pereinamojo laikotarpio saugumo tinklas, kol žmonės susiranda darbą arba būna įtraukti į nacionalines socialinės apsaugos sistemas.

UNHCR kartu su UNICEF įsteigė 34 „Mėlynojo taško“ saugias erdves Moldovoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Slovakijoje, Lenkijoje, Bulgarijoje ir Italijoje. „Mėlynieji taškai“ suteikia saugią erdvę pažeidžiamiems pabėgėliams, pavyzdžiui, vienišoms motinoms, vaikams be palydos ir LGBTQI+ bendruomenės nariams. „Mėlynojo taško“ centruose teikiamos specializuotos paslaugos, pavyzdžiui, teikiama informacija, konsultacijos, įrengtos vaikams pritaikytos erdvės, teikiamos šeimos sujungimo paslaugos, psichosocialinė pagalba, saugios nakvynės vietos, skubios pagalbos reikmenys ir nukreipimas į kitas specializuotas paslaugas.

Rugpjūčio pabaigoje Ukrainoje UNHCR buvo suteikę pagalbą beveik 1,8 mln. žmonių. Daugelyje Ukrainos vietų perkeltiems asmenims buvo pristatyta daugiau kaip 723 tūkst. maisto ir ne maisto produktų, pavyzdžiui, antklodžių, virtuvės reikmenų, čiužinių, kanistrų ir saulės energija pakraunamų lempų.

Apšaudymai apgadino daug būstų sunkiai nukentėjusiose Ukrainos vietovėse, todėl UNHCR padeda žmonėms įsigyti medžiagų stogams, langams, durims ir sienoms remontuoti. Donecko ir Luhansko srityse bei Kijevo apylinkėse UNHCR taip pat suteikė tūkstančiams namų ūkių skubios pastogės komplektus.

Iš pradžių UNHCR pradėjo informavimo kampaniją „Būk saugus“ ukrainiečių, anglų ir rusų kalbomis, kad informuotų Ukrainos pabėgėlius apie pavojus ir patartų, kaip užtikrinti saugumą. Be to, UNHCR Vengrijoje, Moldovoje, Lenkijoje ir Rumunijoje dislokavo specialistų ir rengia savanorių mokymus apie apsaugą nuo išnaudojimo, prievartos, prekybos žmonėmis ir smurto dėl lyties.

Sunkmečiu labai svarbu suteikti informacijos, teisinių konsultacijų ir nukreipti į atitinkamas tarnybas. UNHCR šimtams tūkstančių bėgančių ukrainiečių suteikė informacijos ir apsaugos paslaugų, įskaitant psichosocialinę pagalbą. Tai darome budėdami pasienio kontrolės punktuose, tranzito ir priėmimo centruose, taip pat dirbdami karštosiose linijose ir skaitmeniniais pagalbos puslapiais.

Lietuva kaip rėmėja 

Iki šiol 2022 m. Lietuva UNHCR skyrė 225 225 JAV dolerių. 112,613 mln. JAV dolerių buvo kategorizuoti kaip nenumatytos lėšos, kurios buvo panaudotos staigioms ekstremalioms situacijoms. 2021 m. Lietuva skyrė 58 617 JAV dolerių.