Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR) atidžiai stebi pokyčius Lietuvoje, kur Seimas neseniai priėmė Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo pataisas.
Kovo mėn. UNHCR atstovybė Šiaurės ir Baltijos šalims atidžiai išnagrinėjo siūlomus pakeitimus ir pateikė išsamias pastabas bei rekomendacijas. Ankščiau šį mėnesį taip pat turėjome galimybę Seime pasidalyti savo susirūpinimu dėl Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo pataisų.
UNHCR pabrėžia, kad pabėgėlių apsauga turi būti prieinama ne tik laikantis įstatymų – ji taip pat turi būti veiksminga praktikoje. Atsižvelgdama į dabartinę praktiką ir situaciją Lietuvos ir Baltarusijos pasienio ruožuose, kai nuo praėjusių metų buvo užfiksuotos mažiausiai dvi tragiškos mirtys, o daugybė asmenų patyrė rimtą žalą sveikatai, UNHCR tebėra susirūpinusi, kad šiuo įstatymu toliau bus leidžiamas priverstinis apgręžimas. Todėl kyla grėsmė, kad asmenims nebus užtikrinta veiksminga galimybė patekti į šalies teritoriją ir teisė prašyti prieglobsčio.
UNHCR ne kartą pareiškė susirūpinimą dėl kliūčių, trukdančių gauti prieglobstį ir tarptautinę apsaugą Lietuvoje. Priimtuose pakeitimuose nenurodomos konkrečios procedūros, kurios būtų taikomos pasienyje. Todėl esame susirūpinę, kad šie ribojimai, trukdantys patekti į teritoriją ir pradėti prieglobsčio procedūras tiems, kurie nori jo prašyti, gali išlikti nepakitę. Taigi prieglobsčio prašantiems asmenims vis dar gali kilti pavojus būti apgręžtiems pasienyje, o tai pažeistų Europos ir tarptautinę teisę.
UNHCR kartoja savo rekomendaciją Lietuvai, kad visi asmenys, pareiškę norą prašyti prieglobsčio, privalo būti įleisti į šalies teritoriją ir nukreipti prieglobsčio procedūroms pradėti. Atskiros procedūros turėtų būti papildytos procedūriniais saugikliais, kurie užtikrintų veiksmingą ir greitą prieigą prie prieglobsčio proceso ir prieglobsčio prašymų nagrinėjimo asmenį įleidus į šalies teritoriją.
Be to, UNHCR rekomenduoja Lietuvai sukurti nepriklausomą stebėsenos mechanizmą, kuris leistų prižiūrėti pasienio procedūrų įgyvendinimą. Esame pasirengę bendradarbiauti su Lietuva ir teikti gaires bei techninę pagalbą, kad padėtume parengti būtinas pasienio procedūras, atitinkančias Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus.
UNHCR taip pat kartoja, kad aiškiai smerkia bet kokį valstybių vykdomą pabėgėlių ir migrantų panaudojimą politiniams tikslams – tai kelia didelį pavojų ir tik didina žmonių kančias. Visos valstybės privalo laikytis savo tarptautinių įsipareigojimų ir gerbti pagrindines žmogaus teises.
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter