UNHCR ir MPG pristatė efektyvios pabėgėlių įtraukties ir integracijos priemonių rinkinį Islandijoje, ketvirtojoje Šiaurės ir Baltijos regiono šalyje.
Siekdama padėti integracijos dalyviams rengti veiksmingas įtraukties ir integracijos programas, JT pabėgėlių agentūra (UNHCR) kartu su „Migration Policy Group“ (MPG) parengė išsamų integracijos priemonių rinkinį. Nuo 2021 m. priemonių rinkinys buvo išverstas ir pradėtas naudoti keturiose Šiaurės ir Baltijos regiono šalyse, o neseniai – ir Islandijoje.
Pastaraisiais metais daugelyje šalių padaugėjo integracijos ir įtraukties iniciatyvų, tačiau tuo pat metu vietos veikėjams ir savivaldos institucijoms trūko praktinių ir universalių gairių, kaip pritaikyti įvairias paslaugas ir integracijos praktiką. UNHCR ir MGP, parengusios priemonių rinkinį, pastebėjo, kad suinteresuotosios šalys dažnai susiduria su sunkumais paverčiant integracijos programas veiksmingais sprendimais ir patikima praktika, todėl norėjo užpildyti šią spragą.
Į priemonių rinkinio rengimo procesą buvo įtrauktos visos Europos vietos valdžios institucijos, paslaugų teikėjai, pilietinė visuomenė ir pabėgėlių organizacijos. Proceso rezultatas – veiksminga ir specialistams patogi priemonė. Atlikus praktinius bandymus keliose Europos šalyse, priemonių rinkinys iki šiol naudotas Suomijoje, Islandijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, Šiaurės ir Baltijos šalių regione.
Priemonių rinkinys Lietuvoje buvo pristatytas 2022 m. renginyje, kuriame dalyvavo daugiau kaip 150 dalyvių. Dėl pabėgėlių iš Ukrainos antplūdžio, kuris beveik dvigubai padidino užsieniečių skaičių Lietuvoje ir paveikė visas savivaldybes, poreikis plėtoti integracijos politiką ir priemones tapo dar aktualesnis, aiškina Laura Perevičiūtė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsieniečių integracijos grupės vadovė.
„Ministerija vertina UNHCR suteiktas žinias ir parengtą priemonių rinkinį, nes tai yra priemonės, kurios gali turėti didelę įtaką vietos integracijos paslaugų kokybei ir spartai“, – sako Laura Perevičiūtė.
Priemonių rinkinys parengtas kartu su vadovu, kuriame pateikiamos tikslios gairės, kaip padėti vietos veikėjams kurti metodus ir skirti daugiausia dėmesio pabėgėlių įtraukčiai ir integracijai. Suinteresuotosios šalys ir dalyviai gali naudotis šiuo rinkiniu, kad geriau išanalizuotų savo praktiką, apmąstytų rezultatus ir nuspręstų, kokie metodai yra veiksmingi ir gali būti pritaikyti kitose aplinkose.
Į priemonių rinkinį taip pat įtraukta interaktyvi skaitmeninė vadovo versija, kurioje galima užpildyti savęs vertinimo kontrolinius sąrašus ir skaitmeninę rezultatų kortelę. Tai leidžia vietos veikėjams gauti aiškų kriterijų geriems metodams nustatyti ir lengvai prieinamą priemonę integracijos ir įtraukties praktikai vertinti taikant balų sistemą.
Suomijoje priemonių rinkinys pradėtas rengti 2022 m. bendradarbiaujant su Ekonomikos ir užimtumo ministerija ir Migracijos institutu.
„Džiaugiamės, kad šis priemonių rinkinys buvo parengtas kaip tikrai praktiškas ir universalus šaltinis savivaldybėms ir kitiems vietos veikėjams, kad jie galėtų planuoti, stebėti ir vertinti savo paslaugas bei praktiką. Nors priemonių rinkinys skirtas vietos veikėjams, jis taip pat gali būti naudinga priemonė regioninės ir nacionalinės integracijos subjektams“, – sako Suomijos ekonomikos ir užimtumo ministerijos specialistė Nanni Tuominen.
Po to, kai ši priemonė buvo pradėta taikyti keliose Europos šalyse, UNHCR tikisi, kad ateityje jos pavyzdžiu paseks ir daugiau šalių, o priemonių rinkinys ne tik padės užtikrinti veiksmingą įtrauktį ir integraciją, bet ir suteiks galimybę dalytis geromis idėjomis, patirtimi ir projektais.
Priemonių rinkinį lietuvių kalba rasite čia
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter