Reaguodami į pabėgėlių situaciją dėl padėties Ukrainoje, kuri, deja, tęsiasi jau ilgiau nei metus, JT Pabėgėlių agentūra UNHCR ir humanitarinės pagalbos partneriai prašo didinti finansinę paramą pabėgėliams iš Ukrainos ir juos svetingai priimančioms Europos šalims.
Lietuva yra įtraukta į išsamų 10 šalių apimantį Regioninį reagavimo į pabėgėlių situaciją dėl padėties Ukrainoje planą. Šiandien Vilniuje pradedamas įgyvendinti Lietuvos nacionalinis reagavimo į pabėgėlių situaciją dėl padėties Ukrainoje planas. Planą iš viso rengė 10 humanitarinių organizacijų – tiek JT agentūros, tiek nacionalinės NVO ir pilietinės visuomeninės organizacijos. Planu siekiama papildyti Vyriausybės vykdomas tikslines apsaugos ir paramos Lietuvoje priemones reaguojant į pabėgėlių situaciją dėl padėties Ukrainoje.
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios tiek Lietuvos vyriausybė, tiek pilietinė visuomenė, tiek Lietuvos žmonės solidariai reagavo į šalyje prieglobsčio ieškančius pabėgėlius iš Ukrainos ir tvirtai laikėsi įtraukaus požiūrio, suteikiančio galimybę pabėgėliams įsidarbinti ir naudotis visomis viešosiomis paslaugomis, įskaitant sveikatos priežiūrą ir švietimą.
Siekdami papildyti Lietuvos vyriausybės vadovaujamą reagavimą, UNHCR ir partneriai teiks paramą svarbiausiose srityse, tokiose kaip pagrindiniai poreikiai, apsirūpinimas maistu, būstas, sveikata, apsauga ir pragyvenimo šaltinių užtikrinimas. Tikslas – teikti orumą užtikrinančią pagalbą, plėsti socialines ir ekonomines galimybes ir gerinti socialinę sanglaudą tiek jau čia esamiems pabėgėliams iš Ukrainos, tiek naujai atvykstantiems asmenims.
Pavyzdžiui, į planą įtraukta pagalba įsidarbinti bei gauti viešąsias paslaugas, taip pat aprūpinimas maistu, ir grynaisiais pinigais, kad nauji atvykėliai ir labiausiai pažeidžiami pabėgėliai galėtų patenkinti pagrindinius poreikius, padėti ukrainiečių vaikams mokytis kalbos ir užsiimti naudinga veikla. Taip pat siekiama pradėti mentorystės programas, kurios padidins pabėgėlių savarankiškumą vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiu.
Plane numatytai veiklai ir reagavimo veiksmams įgyvendinti UNHCR ir partneriai siekia užsitikrinti 17,8 mln. JAV dolerių (16,8 mln. EUR).
„Lietuva parodė nepaprastą įsipareigojimą ir solidarumą priimdama, teikdama pagalbą ir užtikrindama saugų prieglobstį tokiam dideliam skaičiui pabėgėlių iš Ukrainos, tai darydama su dideliu savanorių ir pilietinės visuomenės atsidavimu“, – sako UNHCR atstovas Šiaurės ir Baltijos šalims Henrik M. Nordentoft.
„Tikimės, kad įtraukdami Lietuvą į 2023 m. Regioninį reagavimo į pabėgėlių situaciją dėl padėties Ukrainoje planą, galėsime atkreipti šalių donorių dėmesį į išorinio finansavimo poreikius ir sustiprinti paramą humanitarinės pagalbos partneriams, kad šie ir toliau galėtų svariai prisidėti prie pabėgėlių iš Ukrainos gerovės ir integracijos Lietuvoje – visai tai vykdant koordinuotai, remiantis Vyriausybės įgyvendinamu reagavimo planu.“
Atsisiųskite “Regioninį reagavimo į pabėgėlių situaciją dėl padėties Ukrainoje planą” čia.
Nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuva priėmė daugiau kaip 74 tūkst. pabėgėlių iš Ukrainos, kuriems buvo suteiktas laikinosios apsaugos statusas. Šis skaičius sudaro apie 2,6 proc. šalies gyventojų ir yra didžiausias pabėgėlių srautas per visą Lietuvos istoriją.
Kitos devynios šalys, kuriose vykdomas Regioninis reagavimo į pabėgėlių situaciją dėl padėties Ukrainoje planas, yra Bulgarija, Čekija, Estija, Vengrija, Latvija, Moldova, Lenkija, Rumunija ir Slovakija. Iš viso Regioniniam planui įgyvendinti skirta 1,7 mlrd. JAV dolerių, jame dalyvauja apie 250 partnerių, iš kurių daugiau kaip pusė yra nacionaliniai partneriai, siekiantys teikti paramą ir pagalbą 4,2 mln. Ukrainos pabėgėlių ir juos priimančių šalių bendruomenėms. Čia galite perskaityti pranešimą spaudai, paskelbtą vasario 15 d., kai buvo viešai pristatytas Regioninis reagavimo planas, kuris apima visas dešimt šalių.
***
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter