Galimybė eiti visą švietimo ciklą – nuo ankstyvosios vaikystės iki aukštojo mokslo – suteikia itin svarbią apsaugą ir įgūdžius darnios ateities link jauniems pabėgėliams, kurie dėl konfliktų, smurto ir persekiojimo buvo priversti palikti savo namus.
Vis dėlto pabėgėlių vaikai ir jaunuoliai atsilieka nuo savo bendraamžių, kurie nėra pabėgėliai, visuose švietimo lygmenyse, rašoma ataskaitoje „All Inclusive: The Campaign for Refugee Education“, kurią šiandien paskelbė JT pabėgėlių agentūra (UNHCR).
Ataskaitoje, pagrįstoje daugiau kaip 40 šalių duomenimis, nurodoma, kad 2020–2021 mokslo metais vidutiniškai 68 proc. pabėgėlių vaikų mokėsi pradinėse mokyklose. Pabėgėlių skaičius vidurinėse mokyklose (jaunimo mokymas) smarkiai sumažėja iki 37 proc., o aukštosiose mokyklose – tik iki 6 proc. Kita vertus, stebima svarbi augimo tendencija, mat prieš kelerius metus tik 1 proc. jaunuolių pabėgėlių turėjo galimybę įgyti aukštąjį išsilavinimą.
„Posakis „talentas yra universalus, bet galimybės – ne“ apibūdina milijonų pabėgėlių vaikų realybę. Turime panaikinti vis didėjantį atotrūkį tarp talentų ir galimybių“, – sako Jungtinių Tautų vyriausiasis pabėgėlių komisaras Filippo Grandi.
„Pabėgėlių atveju tai yra investicija į žmones, kurie atkurs savo šalis, kai galės saugiai grįžti namo.“
UNHCR ragina įtraukti pabėgėlius į nacionalines švietimo sistemas nuo pat humanitarinių krizių pradžios, užsitęsusio perkėlimo situacijų ir ilgalaikio vystymosi planavimo. Tam, be kita ko, reikia daugiau paramos mokytojų mokymui ir atlyginimams, naujai infrastruktūrai, tinkamoms ir reikalingoms mokymosi priemonėms, saugiam transportui į mokyklas ir iš jų, galimybei laikyti egzaminus ir gauti atestatus, taip pat pabėgėlių skaitmeniniam atotrūkiui mažinti.
F. Grandi pažymi, kad daugelis šalių pastaruoju metu padarė didelę pažangą siekdamos įtraukti pabėgėlius į oficialias nacionalines švietimo sistemas. „Dabar turime tęsti šią politiką, skirdami didelį ir ilgalaikį finansavimą, ir nuolat pabrėžti įtraukties privalumus“, – sako jis.
UNHCR raginimą, kad visi pabėgėlių vaikai ir jaunuoliai būtų įtraukti į nacionalinę švietimo sistemą, galėtų gauti kokybišką išsilavinimą ir neliktų nuošalyje, parėmė septyniskart „Formulės 1“ pasaulio čempionas Lewisas Hamiltonas.
„Švietimas ne tik praplečia žmonių akiratį ir suteikia jiems galimybių, apie kurias kitaip jie nė nesvajotų – jis padeda kovoti su žalingu sisteminio neteisingumo poveikiu“, – sako Lewisas, kuris ataskaitoje tarė baigiamąjį žodį.
„Tai ne tik geresnio gyvenimo galimybių sudarymas jauniems žmonėms, pagalba ieškant savo tikslo ir kuriant savo ateitį. Tai susiję su tolesniais padariniais: didesne įvairove vadovaujančiose ir įtakingose pozicijose darbo, taip pat sporto, kultūros ir politikos srityse.“
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter