Šie skaičiai turi tapti „perspėjimu“ ir paskatinti imtis aktyvesnių veiksmų siekiant atkurti taiką ir šalinti visas priverstinio perkėlimo priežastis, sakė JT vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras Filippo Grandi.
Dėl karo Ukrainoje ir kitų mirtį sėjančių konfliktų pirmą kartą istorijoje žmonių, priverstų bėgti nuo konfliktų, smurto, žmogaus teisių pažeidimų ir persekiojimo, skaičius viršijo stulbinančią 100 milijonų ribą.
„Šimtas milijonų – kraupus skaičius, jis ne tik verčia susimąstyti, bet ir kelia nerimą. Tai rekordas, kuris niekada neturėjo būti pasiektas“, – sakė JT vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras Filippo Grandi. „Tai turi būti perspėjimas, kad reikia spręsti destruktyvius konfliktus ir užkirsti jiems kelią, nutraukti persekiojimą ir šalinti priežastis, dėl kurių nekalti žmonės yra priversti bėgti iš savo namų.“
Remiantis naujais JT vyriausiojo pabėgėlių komisaro biuro (UNHCR) duomenimis, iki 2021 m. pabaigos pasaulyje priverstinai perkeltųjų asmenų skaičius išaugo iki 90 milijonų, o tai lėmė naujos smurto ar užsitęsusių konfliktų bangos tokiose šalyse kaip Etiopija, Burkina Fasas, Mianmaras, Nigerija, Afganistanas ir Kongo Demokratinė Respublika. Be to, dėl karo Ukrainoje šiemet 8 mln. žmonių buvo priversti palikti savo gyvenamąją vietą šalyje, o pabėgėlių išvykimas iš Ukrainos fiksuotas daugiau kaip 6 mln. kartų.
Šie skaičiai viršija 1 % pasaulio gyventojų ir prilygsta 14-os pagal gyventojų skaičių pasaulio valstybės populiacijai. Remiantis neseniai paskelbta Vidaus perkėlimo stebėsenos centro (IDMC) ataskaita, į šį skaičių patenka pabėgėliai ir prieglobsčio prašytojai, taip pat 53,2 mln. žmonių, dėl konfliktų perkeltų savo šalies viduje.
„Tarptautinė reakcija į žmones, bėgančius nuo karo Ukrainoje, buvo labai teigiama“, – teigė p. Grandi.
„Gailestingumas yra gyvas, ir mums reikia panašaus susitelkimo visoms krizėms spręsti visame pasaulyje. Tačiau galiausiai humanitarinė pagalba yra tik paliatyvi priemonė, o ne vaistas. Norint pakeisti šią tendenciją, vienintelis atsakymas yra taika ir stabilumas, kad nekalti žmonės nebūtų verčiami rinktis tarp didelio pavojaus namuose ir pavojingo pabėgimo bei tremties“, – pridūrė jis.
Birželio 16 d. JT vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras (UNHCR) paskelbs savo metinę pasaulinių tendencijų ataskaitą, kurioje bus pateikti visi 2021 m. pasauliniai, regioniniai ir nacionaliniai duomenys apie priverstinį perkėlimą, taip pat kai kurie informacijos atnaujinimai iki 2022 m. balandžio mėn. bei išsami informacija apie grąžinimą ir pasiektus sprendimus.
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter