Praėjus penkeriems metams nuo UNHCR pabėgėlių švietimo strategijos iki 2030 m. pradžios, šių metų pabėgėlių švietimo ataskaitoje atskleidžiama ir pažanga, ir iššūkiai. Nors pasaulio pabėgėlių švietimo ir priėmimo į mokyklas srityje padaryta didelė pažanga, tačiau dar išlieka didelių iššūkių – beveik pusė iš 14,8 mln. mokyklinio amžiaus pabėgėlių vaikų pasaulyje vis dar nelanko mokyklos.
Ataskaitoje analizuojami 65 pabėgėlius priimančių šalių duomenys rodo, kad maždaug 7,2 mln. pabėgėlių vaikų neturi galimybės mokytis. Tai lemia įvairūs veiksniai, tarp jų nesaugumas, įtraukiojo švietimo politikos trūkumas, gebėjimų ribotumas ir kalbos barjeras. Visi šie veiksniai kelia pavojų jaunų žmonių gerovei ateityje ir atima iš jų galimybę išnaudoti savo potencialą.
Vidutinis bendrasis pabėgėlių priėmimo į mokyklą rodiklis 2022–2023 mokslo metais buvo 37 proc. ikimokyklinio ugdymo įstaigose, labiau džiuginantis rezultatas pasiektas pradinėse mokyklose – 65 proc. ir vidurinėse mokyklose – 42 proc. Palyginti su praėjusių metų duomenimis, bendras pabėgėlių priėmimas į aukštąsias mokyklas, kur atsiranda kliūčių dėl didelių kainų už mokslą ir patikimo ryšio trūkumo, nepasikeitė – išliko 7 proc. Tai tik pusė kelio siekiant pagrindinio tikslo – 15 proc. iki 2030 m. Nors 2023 m. pasaulyje padaugėjo į aukštąsias mokyklas galinčių stoti mokyklinio amžiaus pabėgėlių, tačiau įstojusiųjų skaičius išliko 7 proc. Taip atsitiko todėl, kad beveik 50 000 pabėgėlių daugiau iš tikrųjų įstojo į aukštąsias mokyklas.
Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad galimybei mokytis įtakos turi ir lyties skirtumas, o daugiau kaip 600 000 persikelti priverstų Ukrainos vaikų ir jaunuolių, pradedančių ketvirtus mokslo metus, dėl tebesitęsiančio karo namuose vis dar nelanko mokyklos.
„Švietimas gali išgelbėti gyvybę – įrodymai akivaizdūs“, – sakė JT vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras Filippo Grandi. – Išsilavinimas taip pat yra susijęs su mažesne paauglių nėštumo ir ankstyvų santuokų tikimybe, nes mergaitėms suteikiama galimybė pačioms kurti savo ateitį. Didesnis mokymosi metų skaičius taip pat susijęs su mažesne rizikingo berniukų elgesio tikimybe, taigi ir mažesne smurto bei viktimizacijos tikimybe. Visiems pabėgėliams išsilavinimas atveria galimybes lengviau patekti į darbo rinką ir suteikia galimybę užsidirbti pragyvenimui bei išlaikyti savo šeimas. Švietimas neabejotinai padeda turėti geresnį gyvenimą. Artėjant 2030 m., dar kartą įtvirtinkime savo įsipareigojimą užtikrinti vaikų ir jaunimo teisę mokytis.“
Nepaisant kliūčių, per pastaruosius penkerius metus padaryta didelė pažanga, o naujojoje ataskaitoje nurodoma, kad kai kuriose pagrindinėse priimančiosiose šalyse padidėjo pabėgėlių švietimo galimybės. Be to, nors nacionalinius egzaminus laiko nedaug pabėgėlių, jų išlaikymo rodiklis išlieka aukštas, o kartais net viršija nacionalinį vidurkį.
Prie pažangos prisidėjo ir tokie veiksniai kaip tvirtas suinteresuotųjų šalių švietimo ir vyriausybės, aukštojo mokslo institucijų įsipareigojimas ir pavyzdinių programų, tokių kaip Alberto Einšteino Vokietijos akademinė pabėgėlių iniciatyva, vadinamoji DAFI stipendijų programa, plėtra. Ataskaitoje taip pat teigiama, kad sportas yra dar vienas gelbėjimosi ratas, kuris suburia įvairių sluoksnių vaikus ir jaunimą bendroms veikloms. Sportas ne tik kuria santykius, bet ir stiprina vaiko vertės, saugumo ir priklausymo jausmą.
Neseniai 2023 m. įvykęs Pasaulinis pabėgėlių forumas padėjo tarptautinės atsakomybės pasidalijimo principą paversti konkrečiais veiksmais. Forumo metu buvo prisiimti aukšto lygio įsipareigojimai, taip pat pasikeista įrodymais grįsta gerąja patirtimi.
UNHCR ragina priimančias valstybes, vyriausybes, paramos teikėjus ir partnerius tęsti ir spartinti tvarų tarptautinį bendradarbiavimą ir novatoriškas partnerystes, kad iki 2030 m. būtų patenkinti pabėgėlių švietimo poreikiai. Didindami išteklius, plėsdami programas ir naudodami veiksmingas priemones, galime pasiekti persikelti priverstus arba bepiliečius vaikus ir padėti pamatus ateičiai – tokiai, kurioje pabėgėlių vaikai ir jaunimas galės mokytis, klestėti ir plėtoti savo potencialą.
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter