Bendrasis pasaulyje perkeltų asmenų skaičius 2024 m. gegužės mėn. jau buvo 120 mln. Konfliktai nuo Sudano iki Gazos, Mianmaro ar Ukrainos kelia naują gyventojų persikėlimo krizę, todėl šią problemą reikia spręsti nedelsiant.
ŽENEVA. Kaip teigiama kasmetinėje JT pabėgėlių agentūros (UNHCR), 2024 m. Pasaulinių tendencijų ataskaitoje, praėjusiais ir šiais metais priverstinis persikėlimas visame pasaulyje pasiekė naują istorinį lygį.
Bendrasis priverstinio persikėlimo augimas, pasiekęs 120 mln. 2024 m. gegužę, buvo 12-asis iš eilės metinis augimas. Šis skaičius ne tik atspindi naujus ir kylančius konfliktus, bet ir nesugebėjimą spręsti ilgai besitęsiančių krizių. Pagal šį skaičių viso pasaulio priverstinai persikėlusiųjų žmonių skaičius prilygtų 12-ai pagal dydį pasaulio valstybei – Japonijai.
Pagrindinis veiksnys, dėl kurio šie skaičiai didėjo – pražūtingas konfliktas Sudane, kur nuo 2023 m. balandžio mėn. užfiksuota daugiau nei 7,1 mln. naujų persikėlimų šalies viduje ir 1,9 mln. persikėlimų už šalies ribų. 2023 m. pabaigoje iš viso buvo iškeldinta 10,8 mln. Sudano gyventojų. Be to, praėjusiais metais dėl žiaurių kovų Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Mianmare šių šalių viduje buvo perkelta milijonai žmonių. Jungtinių Tautų pagalbos ir darbų agentūros Palestinos pabėgėliams (UNRWA) skaičiavimais, praeitų metų pabaigoje dėl katastrofiškai žiauraus smurto iki 1,7 mln. žmonių (75 proc. visos populiacijos) buvo priverstinai perkelti Gazos Ruože, o kai kurie Palestinos pabėgėliai turėjo bėgti ir palikti savo namus net ne vieną kartą. Sirija vis dar išlieka didžiausiu pasaulio persikėlimų krizės centru – skaičiuojama 13,8 mln. priverstinai perkeltųjų asmenų šalyje ir už jos ribų. Po karo eskalavimo 2022 metais Ukrainoje persikėlimas iš jos tęsėsi, nors ir lėčiau nei praėjusiais metais. Maždaug trys ketvirtadaliai milijono žmonių tapo naujai šalies viduje perkeltais, pirmiausia Ukrainos pietuose ir rytuose, kur kovos buvo intensyviausios 2023 metais. Pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų skaičius išaugo 275 500 iki 6 mln. Metų pabaigai skaičiuojama 9,7 mln priverstinai perkeltų ukrainiečių šalyje ir už jos ribų.
„Po didėjančiais skaičiais slypi nesuskaičiuojamos žmonių tragedijos. Šios kančios turi paskatinti tarptautinę bendruomenę imtis skubių veiksmų ir pašalinti pagrindinės priverstinio persikėlimo priežastis“, – teigia JT pabėgėlių agentūros (UNHCR) vadovas, JT vyriausiasis pabėgėlių komisaras Filippo Grandi. – Atėjo laikas kariaujančioms šalims gerbti pagrindines karo ir tarptautines teises. Akivaizdu, kad neužtikrinant geresnio bendradarbiavimo ir bendrų pastangų sprendžiant iškilusius konfliktus, žmogaus teisių pažeidimus ir klimato krizę, persikėlimų skaičius toliau augs, o tai sukels naujų nelaimių ir brangiai kainuojančios humanitarinės pagalbos poreikį.“
Didžiausias persikėlimų skaičiaus padidėjimas susijęs su asmenimis, bėgančiais nuo konflikto savo šalyje. Šalies viduje perkeltų asmenų stebėsenos centro duomenimis, tokių asmenų skaičius buvo 68,3 mln. – beveik 50 proc. daugiau per penkerius metus.
Pabėgėlių ir kitų asmenų, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga, skaičius jau yra 43,4 mln., įtraukiant UNHCR ir UNRWA įgaliojimams priklausančius pabėgėlius. Didžioji dauguma pabėgėlių priimami kaimyninėse šalyse: 75 proc. pabėgėlių apsistoja mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, kurios kartu sukuria mažiau nei 20 proc. pasaulio pajamų.
Ataskaitos rezultatai parodė, kad 2023 m. visame pasaulyje daugiau kaip 5 mln. šalies viduje perkeltų asmenų ir 1 mln. pabėgėlių grįžo į savo namus. Šie skaičiai rodo tam tikrą pažangą siekiant ilgalaikių sprendimų. Teigiamas aspektas ir tai, kad 2023 m. perkėlimų iš trečiųjų šalių skaičius padidėjo iki beveik 160 000.
„Pabėgėliams ir juos priimančioms bendruomenėms reikalinga pagalba ir solidarumas. Įtraukus juos į visuomenę, pabėgėliai gali įnešti ir įneša savo indėlį“, – priduria Grandi. – Praėjusiais metais milijonai žmonių grįžo namo ir tai įžiebė šiek tiek vilties. Sprendimų yra, tai rodo ir Kenijos pavyzdys – šalis pirmauja pabėgėlių įtraukties srityje; tačiau be sprendimų reikalingas ir rimtas įsipareigojimas.“
Ataskaitoje taip pat pateikiama nauja analizė apie klimato krizę ir apie tai, kaip ji vis labiau ir neproporcingai veikia priverstinai perkeltus asmenis.
Atsižvelgiant į didžiulius iššūkius, su kuriais susiduria 120 mln. priverstinai perkeltų asmenų, aprašytus Pasaulinių tendencijų ataskaitoje, UNHCR išlaiko tvirtą įsipareigojimą ieškoti naujų būdų ir sprendimų, siekiant padėti asmenims, kurie buvo priversti palikti savo namus, kad ir kur jie būtų.
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter