VILNIUS Šiandien Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR) kartu su partneriais, bendradarbiaudami su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Vilniuje pristatys Lietuvai skirtą Regioninio reagavimo į pabėgėlių situaciją (RRP) dėl padėties Ukrainoje plano skyrių.
Artėjant dviem metams nuo plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, tiek likusiems Ukrainoje, tiek iš jos pabėgusiems ir po visą regioną išsibarsčiusiems milijonams žmonių vis dar reikia pagalbos. Daugelis jų tikisi vieną dieną sugrįžti į Ukrainą, tačiau tik 14 proc. jų tai ketina daryti greitu metu.
Regioniniame reagavimo į pabėgėlių situaciją plane (RRP), kuris pasauliniu mastu buvo pristatytas sausio 15 d. Ženevoje ir yra skirtas paremti Ukrainos kaimynines šalis, yra aprašytos veiklos, kurios bus vykdomos nuo 2024 m. sausio iki gruodžio mėn. RRP yra nurodyti pagrindiniai strateginiai prioritetai, kurių sieks humanitarinės veiklos dalyviai, teikdami pagalbą pabėgėliams, jei jiems bus skirti atitinkami finansiniai ištekliai. Šios veiklos atitinka priimančiųjų šalių vyriausybių numatytus reagavimo veiksmus ir padeda juos vykdyti.
Lietuvai skirtame RRP skyriuje yra aprašyti pabėgėlių poreikiai ir nurodyta, kaip UNHCR ir jo partneriai ketina padėti vykdant Vyriausybės reagavimo veiksmus, kad minėtieji poreikiai būtų patenkinti. Norėdami padėti 65 000 Lietuvoje esančių pabėgėlių, UNHCR ir partneriai iš viso siekia surinkti 15,5 mln. JAV dolerių. RRP veiklos daugiausia yra orientuotos į pažeidžiamų pabėgėlių apsaugą, pagrindinius poreikius, piniginę paramą ir įtrauktį.
„UNHCR pripažįsta nepaprastą ir kilniaširdį vyriausybės įsipareigojimą priimti Ukrainos pabėgėlius. Kaip ir bet kurioje pabėgėlių situacijoje, visada atsiras pažeidžiamesnių asmenų, kuriems pagalbos reikės daugiau nei kitiems. Todėl šiuo planu yra siekiama patenkinti būtent tokių pabėgėlių poreikius,“ – teigė UNHCR atstovė Šiaurės ir Baltijos šalims atstovė Annika Sandlund.
Lietuva Ukrainos pabėgėlius draugiškai priima jau beveik antrus metus. 2023 m. RRP partneriai Lietuvoje pagalbos ir apsaugos paslaugas suteikė 25 788 pabėgėliams. Pastariesiems buvo skiriama piniginė parama, teikiama pagalba bandant išsinuomoti gyvenamąjį būstą, vykdoma informavimo veikla apsaugos tema, teikiama teisinė ir psichosocialinė pagalba, teikiamos jų integravimo paslaugos bei vedami kalbos mokymosi kursai.
„Lietuvos Vyriausybė susidūrė su precedento neturinčia migracijos krize – iššūkiu, kuriu ir toliau išbandoma mūsų kolektyvinė stiprybė. Ši krizė išryškino poreikį greitai prisitaikyti, mobilizuotis tiek Vyriausybei, tiek įvairioms institucijoms, tiek nevyriausybinėms organizacijoms, tiek ir Lietuvos visuomenei. Didžiuojuosi galėdama pasakyti, kad Lietuvos visuomenė parodė nepaprastą atsparumą įveikdama susiklosčiusią situaciją. Nepaisant didelės pažangos, kurią pavyko pasiekti, nes visi vieningai dirbome drauge, pripažįstame ir tai, jog daug darbo ir naujų iššūkių dar laukia priešaky. Visus juos ir toliau spręsime dirbdami drauge su tokiais partneriais kaip UNHCR bei Lietuvos nevyriausybinėmis organizacijomis “ , sakė – Socialinės apsaugos ir darbo Viceministrė Justina Jakštienė.
2023 m. ES, JAV, Vokietija, Šveicarija, Norvegija, Šventasis Sostas – Vatikanas ir Švedija reikšmingai finansiškai parėmė RRP partnerius Lietuvoje ir skyrė lėšų pagrindiniams pabėgėlių iš Ukrainos poreikiams patenkinti bei jų įtraukčiai skatinti. „Dėkoju visiems paramos teikėjams, kurie padeda Lietuvos organizacijoms teikti papildomą svarbią pagalbą pabėgėliams iš Ukrainos,“ – sakė Annika Sandlund. – „Šįmet taip pat kviečiame finansiškai prisidėti Lietuvoje esančius privačiojo sektoriaus paramos teikėjus, skatindami juos finansiškai paremti nevyriausybines organizacijas (NVO) ir pabėgėlių vadovaujamas organizacijas Lietuvoje. Šiandien didžiausias iššūkis yra užtikrinti, kad investuotume į pabėgėlių turimą žmogiškąjį kapitalą, kad jie galėtų prisidėti prie visuomenės, kurioje šiandien gyvena, ir padėti atstatyti Ukrainą, kai tik į ją galės sugrįžti.“
RRP yra veiksmingas būdas nuspėjamiau ir sąžiningiau dalintis atsakomybe, siekiant mažinti priimančiosios bendruomenės patiriamą spaudimą ir skatinti socialinę sanglaudą, tuo pat metu bendrai papildant ir palaikant vyriausybės vykdomus reagavimo veiksmus. Dalyvavimas plane arba paramos prašymas jame nurodytai veiklai vykdyti negarantuoja finansinės paramos skyrimo. RRP yra koordinavimo mechanizmas, kuriuo yra siekiama užtikrinti, kad vykdomi veiksmai papildytų vyriausybės naudojamas reagavimo priemones, atsižvelgiant į konkrečioje vietovėje esančių žmonių poreikius, kurie buvo nustatyti, atlikus daugiasektorinę poreikių analizę. Dalyvaudamos RRP, agentūros tarpusavyje koordinuoja vykdomas reagavimo veiklas ir vyriausybei bei paramos teikėjams teikia apžvalgą, kurioje yra nurodyta kas, ką, kur daro, numatomos reagavimo veiklos finansinės išlaidos ir aprašomos kiekvienos agentūros vykdomos veiklos. Už bendrą reagavimo veiklą yra atsakinga vyriausybė.
Daugiau apie RRP ir UNHCR darbą Lietuvoje paspauskite čia.
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter