2019 m. Pasaulinio pabėgėlių forumo metu Lietuvos pabėgėlių bendruomenės susivienijo ir įsipareigojo įsteigti pabėgėlių vadovaujamą organizaciją, kuri stiprintų pabėgėlių integraciją šalyje. Po ketverių metų ši organizacija padeda pabėgėliams steigti verslą Lietuvoje ir tapo teigiamu pavyzdžiu kitiems.
Praėjus metams po to, kai Violetta atvyko į Lietuvą kaip studentė, o vėliau buvo pripažinta pabėgėle, ji, eidama pabėgėlių vadovaujamos organizacijos projektų direktorės pareigas, sėdi pagrindiniame Lietuvos pabėgėlių tarybos biuro kambaryje ir vardija organizacijos pasiekimus.
„Tai gali būti pavyzdys kitiems pabėgėliams, kad galima vadovauti tokiems projektams ir galima dalyvauti nevyriausybinės organizacijos veikloje“, – aiškina Violetta. „Organizacija kuria platformą, kurioje pabėgėliai gali keistis žiniomis, dalytis patirtimi, kartu ieškoti galimų sprendimų.“
Lietuvos pabėgėlių taryba įsteigta 2020 m., pabėgėlių bendruomenėms ir aktyvistams Pasauliniame pabėgėlių forume pažadėjus įsteigti pabėgėlių vadovaujamą organizaciją. Nuo to laiko organizacija plėtėsi ir šiandien pabėgėliai sudaro pusę organizacijos darbuotojų bei vadovų. Organizacija teikia mokymus, paramą ir galimybes dešimtims pabėgėlių, kad sustiprintų jų socialinę ir ekonominę įtrauktį šalyje, kuri tapo jų naujaisiais namais.
„Organizacija kuria platformą, kurioje pabėgėliai gali keistis žiniomis, dalytis patirtimi, kartu ieškoti galimų sprendimų.“
2023 m. Pabėgėlių taryba įsteigė verslumo programą „Talent Together“ (Talentai kartu). Ši programa, finansuojama ir remiama Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro biuro (UNHCR), skirta padėti pabėgėliams kurti arba toliau plėtoti savo verslą. Iki šiol šia programa pasinaudojo 15 pabėgėlių, kurie dalyvavo kontaktų užmezgimo renginiuose, mentorystės galimybėse ir mokymuose.
„Projekto tikslas – padėti Lietuvoje gyvenantiems pabėgėliams tobulinti savo įgūdžius ir ugdyti gebėjimus, kad jie galėtų pradėti verslą Lietuvoje“, – sakė projekto „Talent Together“ projektų vadovas Akhtaras Akhgaras. Be to, kad pats yra pabėgėlis, A. Akhgaras aiškina: „Stengiamės įtraukti pabėgėlius į projekto rengimą ir įgyvendinimą, taip pat į poveikio vertinimą projekto pabaigoje“.
Pasaulinis pabėgėlių forumas – kas ketverius metus vykstantis tarptautinis aukšto lygio forumas – suburia pabėgėlius, valstybes, pilietinės visuomenės organizacijas, privatųjį sektorių ir kitus suinteresuotuosius subjektus, kurie įsipareigoja imtis konkrečių veiksmų, kad būtų stiprinama pabėgėlių įtrauktis, teisingiau dalijamasi atsakomybe už pabėgėlių priėmimą ir skatinami ilgalaikiai sprendimai.
„Projekto tikslas – padėti Lietuvoje gyvenantiems pabėgėliams tobulinti savo įgūdžius ir ugdyti gebėjimus, kad jie galėtų pradėti verslą Lietuvoje“,
Be apčiuopiamos paramos, kurią Lietuvos pabėgėlių taryba teikia per tokius projektus kaip „Talent Together“, tai, kad ši organizacija yra vadovaujama pabėgėlių, lėmė, kad Pabėgėlių taryba yra įvardijama kaip teigiamas pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiti. 2023 m. pradžioje Pabėgėlių taryba buvo viena iš 17 organizacijų visame pasaulyje, kurioms JT vyriausiojo pabėgėlių komisaro biuras (UNHCR) skyrė Pabėgėlių inovacijų fondo apdovanojimą už darbą, kuriuo siekiama užtikrinti, kad pabėgėlių bendruomenės užimtų pagrindinį vaidmenį sprendžiant ir ieškant inovatyvių pabėgėlių patiriamų iššūkių sprendimų.
Lietuvos pabėgėlių tarybos direktorė Lina Grudulaitė paaiškino: „Į pabėgėlius žiūrima kaip į aukas arba kartais žmonės juos laiko pavojumi. Todėl pagalvojome, kad dirbdami pabėgėlių organizacijoje galime keisti šį požiūrį“.
„Man pačiai labai daug reiškia būti naudingai visuomenei ir pabėgėlių bendruomenei“, – sakė Violetta. „Kadangi pati esu pabėgėlė, tikiuosi, kad suprasiu sunkumus ir galėsiu būti naudinga visuomenei.“
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter