Prasidėjus naujiems mokslo metams visoje Europoje, UNHCR įspėja, kad po 2022 m. vasario mėn. pradėtos plataus masto invazijos, pabėgėlių vaikų ir jaunimo iš Ukrainos mokymasis sutrinka jau trečius metus iš eilės.
Šiandien išleistoje naujoje Švietimo politikos apžvalgoje, pavadintoje „Apribotos galimybės mokytis*“, UNHCR praneša, kad nors 30–50 proc. iš maždaug 5,9 mln. ukrainiečių pabėgėlių visoje Europoje yra vaikai, tik maždaug pusė jų 2022–2023 mokslo metais mokėsi priimančiųjų šalių mokyklose.
Ataskaitos išvadose teigiama, kad mažą besimokančių pabėgėlių vaikų skaičių lemia šie veiksniai: administracinės, teisinės ir kalbinės kliūtys, informacijos apie švietimo galimybes trūkumas, tėvų vangumas leisti vaikus į priimančiųjų šalių mokyklas, nes jie tikisi netrukus grįžti namo į Ukrainą, ir neapibrėžtumas dėl galimos reintegracijos į Ukrainos švietimo sistemą.
Kita didelė kliūtis – nepakankami priimančiųjų šalių mokyklų pajėgumai. Po karo, kai per kelis mėnesius atvyko precedento neturintis pabėgėlių vaikų skaičius, daugelis prieglobsčio šalių mokyklų tiesiog neturėjo nei fizinės vietos, nei mokytojų, reikalingų mokyti ir priimti naujai atvykusius vaikus.
UNHCR susirūpinusi, kad jei nebus imtasi skubių veiksmų, šimtai tūkstančių ukrainiečių pabėgėlių vaikų šiemet ir toliau negalės mokytis.
Kadangi Ukrainoje tebevyksta plataus masto karas, būtina dėti pastangas, siekiant išvengti ilgalaikės žalos vaikų mokymuisi, potencialui ir perspektyvoms. Švietimo sistemos sutrikdymas tebėra didelė problema, nes apie 5 mln. žmonių yra priversti palikti savo namus, o mokyklos, be kitos svarbios civilinės infrastruktūros, yra sugriautos.
Siekiant užtikrinti pabėgėlių vaikų įtraukimą į nacionalines švietimo sistemas priimančiosiose Europos šalyse, UNHCR Švietimo politikos santraukoje pateikiamos kelios pagrindinės rekomendacijos vyriausybėms, kaip mažinti kliūtis švietimui ir skatinti mokymąsi. Toliau pateikiamas keletas tokių rekomendacijų.
Skatinti pabėgėlių vaikų ir jaunimo įtraukimą į Europos nacionalines švietimo sistemas ir didinti mokyklų pajėgumą, kad būtų galima priimti visus pabėgėlius vaikus. Nors trumpuoju laikotarpiu gali būti taikomos laikinos priemonės, norint užtikrinti tinkamą erdvę, pajėgumus ir mokytojus, būtinas ilgalaikis planavimas ir ištekliai. Ateinančius metus valstybės ir švietimo įstaigos turėtų išnaudoti planavimui, kad visi pabėgėlių vaikai galėtų pradėti mokytis jau kitais mokslo metais.
Užtikrinti, kad pabėgėlių tėvai gautų išsamią informaciją apie vaikų ir jaunimo švietimo galimybes ir sąsajas su Ukrainos švietimo sistema. Turėdami tokią informaciją tėvai galės priimti pagrįstus sprendimus.
Maksimaliai padidinti pabėgėliams prieinamų švietimo galimybių kokybę ir suderinamumą. Tai galima pasiekti nustatant abipusio pažymių, pažymėjimų ir diplomų pripažinimo procedūras, keičiantis duomenimis apie akademinius pasiekimus ir judumą bei priimant vienodus įstatymus ir direktyvas, pageidautina regioniniu lygmeniu. Tokiu būdu bus paprasčiau likti priimančioje šalyje ilgesniam laikui arba grįžti į Ukrainos švietimo sistemą.
Santraukoje taip pat pateikiama praktinė informacija pabėgėlių tėvams ir atsakoma į pagrindinius klausimus apie vaikų reintegraciją į Ukrainos švietimo sistemą, jiems sugrįžus namo.
UNHCR glaudžiai bendradarbiauja su UNICEF, kuris koordinuoja humanitarinės pagalbos partnerių švietimo srityje veiksmus Ukrainoje ir kaimyninėse šalyse.
Pastabos.
*Visas UNHCR švietimo politikos santraukos pavadinimas – „Apribotos galimybės mokytis: mokymosi kliūčių šalinimas pabėgėlių vaikams ir jaunimui iš Ukrainos – iššūkiai ir rekomendacijos“ (angl. „Education on Hold: Addressing barriers to learning among refugee children and youth from Ukraine – challenges and recommendations“). Ją galima rasti čia.
Rekomenduojamas Europos Komisijos gaires, prie kurių prisidėjo UNICEF ir UNHCR, ją galima rasti čia.
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter